Dörtlü final keyfi

CEV Şampiyonlar Ligi bayanlar kategorisi dörtlü finali Fenerbahçe Acıbadem’in girişimleri ile İstanbul’a alındı. Geçen sene final maçında kıl payı şampiyonlar ligi şampiyonluğunu kaçıran Fenerbahçe Acıbadem, bu sene işi şansa bırakmamak için finalin kentimize alınmasını sağladı.

Bu müsabakalar ülkemizde oynanacak ilk dörtlü final olmayacak. Hatta CEV’in diğer kupalarını hesaba katacak olursak bu maçlar ilk şampiyonluk denememiz de olmayacak. Ancak bu seferki dörtlü finalin bizler için çok önemli başka bir yönü olacak. Eğer bir aksilik olmaz ise bu finallere ülkemizin ilk defa iki takımla katılması söz konusu olacak. Şayet bu durum gerçekleşirse her iki takımımız da şampiyonluk için mücadele edecek ve büyük bir ihtimalle biri şampiyon olacak.

Şampiyonlar Ligi’nin grup maçlarında takımlarımız çok başarılı oldular. Fenerbahçe Acıbadem de, Vakıfbank Güneş Sigorta Türk Telekom da, Eczacıbaşı VitrA da guruplarında birinci oldular. Dörtlü finalin ev sahipliğine aday olan Fenerbahçe Acıbadem bu turnuvanın İstanbul’da organize edilmesini sağlayınca kendisi de otomatik olarak finallerde oynama hakkını elde etti. Şimdi sıra finallere katılacak ikinci takımımıza geldi. Takımlarımızdan Eczacıbaşı VitrA Fransa’nın RC Cannes ile Vakıfbank Güneş Sigorta Türk Telekom da Polonya’nın Aluprof Bielsko takımı ile eşleşti. Her iki takımımızda bu turdaki rakiplerini eleyebilecek güçteler. Umarım bu turun neticesi beklediğimiz gibi olur ve sıra dörtlü finalden önceki son etaba gelir. Statü gereği bu son aşamada takımlarımız birbirleriyle eşleşecekler. Bu durumda dörtlü finale ikinci takımımız da katılma hakkını elde etmiş olacak.

Yukarıda anlattığım durum bir senaryo değil, olasılığı kuvvetle muhtemel bir durum ve inşallah olacak. Sonra ne olacak? Sonrası voleybol severler için bir bayrama dönüşecek. Diğer takım sporlarında böyle final turlarına kalmakta zorlanırken bayan voleybolunda böyle bir finalde iki takımla oynamak voleybol severlerimiz için çok keyifli olacak.

Böyle bir durumda ikinci takımımız hangisi olur? Her iki takımımızda dörtlü final gurubunda oynayacak güçteler. Aralarında oynayacakları maçlarda hangisinin performansı diğerine göre daha yüksek olursa o takım kazanacaktır. Benim düşünceme göre böyle bir durumda Eczacıbaşı VitrA yarım adım finallere kalmaya daha yakın. Çünkü Türkiye’deki bayan takımlarının içinde yerli oyuncu kalitesi en yüksek olanı Eczacıbaşı VitrA. Yabancı oyuncuların kaliteleri de diğer takımlarınki gibi mükemmel. Oyuncu alternatifi olarak da pasör hariç diğerlerine nazaran biraz daha zengin. Bu görüşlerimin ışığında Eczacıbaşı VitrA finaller öncesi Vakıfbank Güneş Sigorta Türk Telekom’a göre yarım adım daha önde. Hatta bana göre aynı durum, Eczacıbaşı VitrA’nın dörtlü finale kalması halinde Fenerbahçe Acıbadem’e karşı da söz konusu. Bilindiği üzere dörtlü finallerde yine statü gereği bir ülkeden iki takımın katılması halinde ilk eşleşme aralarında olacak. Yani iki takımımızın birden final oynama şansı olmayacak. Birbirlerini yarı finalde eleyecekleri için biri final, diğeri üçüncülük oynayacak. Umarım bu durumda biri şampiyon diğeri de üçüncü olur.

Yukarıda anlattığım Şampiyonlar Ligi Bayanlar kategorisi maceramız pek yakında gerçekleşecek. Böyle bir bayram ortamında bizler ne yapacağız? Tabiî ki her türlü işimizi bırakıp yeni yapılan o muhteşem salonumuzda yerimizi alacağız. İki takımımız yarı finalde oynarken gönlü Fenerbahçe Acıbadem’den yana olanlar kendi takımlarına, geriye kalanların da kendi voleybol anlayışlarına göre daha beğendikleri takıma destek vererek bu ortamdaki rolümüzü üstleneceğiz. Maçtan sonra ertesi gün bu sefer her iki takımımıza da destek vermek için tekrar salonda yerimizi alacağız ve kolay yakalayamadığımız bu harika voleybol bayramımızı doya doya yaşayacağız. Maçların neticesi ne olursa olsun bayram yapacağız ve takımlarımızın da bizlere Şampiyonluk ve üçüncülük gibi bayram hediyeleri vermeleri halinde onlara gönül dolusu sevgilerimizi sunacağız.

Jeyan ERBEN
  


Haberi Paylaş