Dünya şampiyonluğu adeta geliyorum dedi

Dünya Şampiyonu olan Yıldız Kız Voleybol Milli Takımı’nın bu büyük başarısı, adeta ‘geliyorum’ dedi.

2 yıl önce temelleri atılan milli takımımız 3 ayda 3 büyük organizasyondan da madalya ile ayrılmayı başardı.

Voleybol Yıldız Kız Milli Takımımız, ilk olarak Mayıs ayında Avrupa Şampiyoluğu’nu daha sonra ise Temmuz ayında Avrupa Gençlik Olimpik Oyunları’nda 3’ncülüğü kazandıktan sonra Dünya Şampiyonluğunu da kazanmayı bildi. Tüm bu başarılar ise planlı bir çalışmanın ürünü olarak ortaya çıktı.

ŞAMPİYON TAKIM 2009’DA KURULDU
Türkiye’ye 2011 yılında büyük başırılar yaşatan Filenin Genç Sultanları’nın temeli 2009 yılına dayanıyor. Türkiye Voleybol Federasyonu, 2011 yılının planlarını 2009 yaparak çok önemli bir karar almıştı. O dönem radikal bir karar federasyon, ‘Voleybol Lisesi’ adı altında bir takım kurdu ve Türkiye’nin yetenekli gençlerini takımlarından alarak 2. Lig’de birarada oynatmaya başladı. Burada hem tecrübe kazanan hem de birbirine alışan kızlarımız, yenilmez bir takım haline geldi.

ŞAMPİYONLUK ŞEHRİ; ANKARA
İlk olarak Mayıs ayında Ankara’da düzenlenen Avrupa Yıldızlar Voleybol Şampiyonası’nda görücüye çıkan kızlarımız, A Milli Takım Antrenörü Marco Motta yönetiminde finalde İtalya’yı 3-0 mağlup ederek şampiyonluğa uzandı. Tarihi bir başarıya imza atan kızlarımız hiç ara vermeden Dünya Şampiyonası hazırlıklarına başladı. Bunun için en büyük sınav ise Temmuz ayında Trabzon’da düzenlenen 11. Avrupa Genç lik Olimpik Oyunları’ydı (EYOF) Antrenör Şahin Çatma yönetiminde, grubunda oynadığı maçları rahat bir şekilde kazanan kızlarımız, yarı finalde ezeli rakibi Sırbistan’a 5 sette 3-2 yenilerek altın madalya şansını kaybetmişti. Bronz madalya maçında Polonya’yı 3-0 mağlup eden voleybolcularımız 3’ncülük ile teselli buluyordu.

Avrupa Şampiyonu ve EYOF’un bronz madalyalı kızları için tek bir hedef kalmıştı. O da Dünya Şampiyonası… Yine Ankara’da düzenlenen oyunlara antrenör Şahin Çatma yönetiminde hazırlanan kızlarımız, gruplarına fırtına gibi başladı. İlk turda oynadığı 3 ve ikinci turda oynadığı ilk 2 maçta rakiplerine set bile vermeyen ‘Yıldız Sultanlar’, grubundaki son maçta Çin’e yenilince yarı finalde Sırbistan ile karşılaştı. Müthiş bir maçın ardından Sırbistan’ı 3-2 mağlup eden kızlarımız, Çin ile bu sefer finalde karşılaştı. Şampiyonada tek yenilgisini aldığı Çin’i bu sefer 3-0 mağlup eden kızlarımız, Dünya Şampiyonu olarak, Türkiye’ye büyük bir gurur yaşattı.

RÖVANŞLAR ALINDI
Yıldız voleybolcularımız, Dünya Şampiyonası’nda 2 rövanşı birden almayı başardı. EYOF’da yarı finalde 3-2’lik skor ile kendisini altın madalyadan eden Sırbistan’ı Dünya Şampiyonası’nda yine yarı finalde ve yine 3-2’lik skorla mağlup eden kızlarımız, finalde de Çin ile hesap kapattı. Meksika’da 20007 yılında düzenlenen dünya şampiyonasının finalinde Çin’e 3-1 yenilerek 2’lik kürsüsünde kalan kızlarımız, bu sefer Asyalı rakibine acımadı ve 2011 yılında finalde 3-0’lık zaferle hem tarihin ilk şampiyonluğunu yaşadı hem de rövanşı almış oldu.

 


Haberi Paylaş