Emanuel ile kısa bir söyleşi

Geçtiğimiz Haziran ayında Roma’da düzenlenen FIVB Dünya Şampiyonası’nda Plaj Voleybolu’nun efsane ismi Brezilyalı Emaneul Rego ile kısa bir röportaj yapma imkanım olmuştu. ‘FIVB Heroes’ basın toplantısının hemen akabinde gerçekleştirdiğim bu röportajı Voleybolunsesi okuyucuları ile de paylaşmak istedim:

M.E :1996, 1997 ve 1998 yıllarında olmak üzere 3 kez FIVB Dünya Turu ayağı oynamak için Alanya, Türkiye’ye geldiniz. O yıllara ait (Türkiye ile ilgili) aklınızda kalan anılarınız nelerdir?
E.R : Öncellikle kumu hatırlıyorum çok parlaktı ve ufak tefek taşlar vardı. Fakat sahaları kısa sürede temizleyip oynamaya elverişli hale getirmişlerdi. Türkiye’de oynadığımız üç ayakta da kürsüye çıkma başarısı gösterdik ve bu beni çok mutlu etti. Türkiye’de olduğum zamanlardan hatırladığım bir diğer konu da ülkenin dini mekanları çok etkileyiciydi. Onları gezmekten çok büyük keyif aldım. Türkiye’den bir şeyler öğrenmiş olmaktan dolayı mutluyum.

M.E : Türkiye’de iki senedir kış aylarında da plaj voleybolu oynayabildiğimiz ulusal bir ligimiz var. Bu konu hakkında ne söyleyebilirsiniz?
E.R : Şaşırdım, Son yıllarda Türkiye’nin salon voleybolunda ne kadar geliştiğini gözlemledim. Birçok Brezilyalı voleybolcu özellikle de kadınlar ülkenizde oynuyorlar. Aslında hem salon ve hem de plaj olarak profesyonel voleybolun gelişmesi önemli. Bu şekilde daha fazla sporcu gelip oynayabilir.Kışın da plaj voleybolu oynanıyor olması beni şaşırttı. Kulağa hoş geliyor çünkü yılın o bölümünde birçok sporcu plaj voleybolu oynayamıyor. Bunun bir ülkede plaj voleybolunun gelişmesi için iyi bir fırsat olduğunu düşünüyorum.

M.E : Türkiye’de plaj voleybolu oynayan genç sporcular için tavsiyeleriniz nelerdir?
E.R : Bence genç oyuncular her şeyden önce plaj voleyboluna tutku ile başlamalılar çünkü tutku olmazsa yaptıkları işten çabuk sıkılabilirler. Plaj voleybolu farklı basamakları olan bir spor. Çok yoğun çalışmalılar ve antrenörlerinin söylediklerini iyi dinlemeliler. Birçok oyuncu plaj voleybolunun mental tarafının ve temel tekniklerinin aslında ne kadar derin bir konu olduğunu kavrayamayabilir.Bunun için profesyonel bir desteğe ve çalışmaya ihtiyaç vardır. Bir diğer konu da plaj voleybolu oynamaktan keyif alsınlar. Sahaya her girdiğinizde eğlenin. Benim de yıllardır yaptığım şey bu ve hala ne zaman sahaya çıksam çok büyük keyif alıyorum.

M.E : Çok teşekkürler ve başarılar,
E.R : Ben teşekkür ederim, Türkiye’ye selamlar.

merterkilavuz@gmail.com


Haberi Paylaş

Comments are closed.