Erkekler Avrupa Şampiyonsı’nda Filenin Efeleri’nin grubuna bakalım…

2021 CEV EuroVolley’in en büyük şampiyonluk adaylarından biri olan Rusya, Filenin Efeleri’nin de yer aldığı C grubunun en büyük favorisi konumunda. Sovyetler Birliği dahil olmak üzere, daha önce tam 14 kere bu turnuvada şampiyonluğu kazanan Rusya, gruptaki diğer rakiplerine karşı da oldukça başarılı bir galibiyet yüzdesine sahip: Rusya bugüne kadar Avrupa Şampiyonası’nda, bu gruptaki rakipleriyle oynadığı 27 maçın 23’ünde galip gelen taraf oldu. Son olarak bu ayın başında 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda nefes kesen final maçı sonucu Fransa’ya mağlup olarak gümüş madalya kazanan Rusya, kadrosunda 2020 Tokyo Olyimpiyatları’nın “Rüya Takım”ına girmeyi başaran üç ismi barındırıyor: En iyi pasör çaprazı Maxim Mikhaylov, en iyi smaçör Egor Kliuka ve en iyi orta oyuncu Ivan Iakovlev, 2019’daki beşinciliğin ardından bu kez kürsünün en yukarısını hedefleyen Rusya’ya güç vermeye devam edecek.

Her ne kadar Rusya grubun açık favorisi olsa da kalan üç çeyrek final bileti için beş takım da oldukça iddialı. Ancak üç takım bu seneki performansları ve kadrolarıyla biraz daha öne çıkıyor: Finlandiya, Hollanda ve Türkiye. Bu ekiplerden Hollanda, 1997’deki şampiyonluk dahil olmak üzere daha önce toplamda beş kez podyuma çıkmayı başarmıştı. Her ne kadar madalya şimdilik biraz uzak bir ihtimal olsa da, 2021 FIVB Milletler Ligi’nin 264 sayıyla en skorer ismi olan yıldız Nimir Abdel-Aziz’in önderliğinde Hollanda VNL’de dünyanın en iyi takımları ile oynadıkları maçlarla birlikte EuroVolley öncesi iyi bir tecrübe kazandılar ve inatçı oyun kimliklerini herkese gösterdiler.

Üçüncü kez EuroVolley’e ev sahipliği yapan Finlandiya da, hem taraftarlarının desteği hem de kadrosundaki tecrübeli isimlerinden iyi bir şekilde yararlanabilirse, 2019 edition’ında aldığı sonuçları tekrarlayabilir: Finlandiya, son Avrupa Şampiyonası’nda grup aşamasında Kuzey Makedonya’yı 3-1 ve ardından Türkiye’yi beş setlik maç sonunda 3-2 yenerek bir üst tura yükselmeyi başarmıştı. Deneyimli pasör Eemi Tervaportti ve arkadaşlarının, iki sene önceki 14.lükten daha iyi bir sonuç almak için bu maçları kazanmaları ve 2013’te Hollanda’ya karşı aldıkları galibiyeti tekrar etmeleri gerekiyor.

Ancak Türkiye, bu beş setlik maçın rövanşını almaya kararlı. Turnuvaya 2021 CEV Avrupa Altın Ligi şampiyonu unvanıyla gelen Türkiye, bu sefer tarihindeki en iyi derece olan 11.likten daha yüksek bir sırayı hedefliyor. Bu sezon İtalya Ligi’nde en skorer üçüncü isim olan genç pasör çaprazı Adis Lagumdzija’nın performansı, Türkiye için de kilit olacak. Türkiye ayrıca 2017’de Hollanda’yı ve 2019’da Kuzey Makedonya’yı da yenmeyi başarmıştı. Bu üç maçta elde edilecek sonuçlar Filenin Efeleri için yalnızca gruptan yükselmek demek değil, aynı zamanda muhtemel kolay bir rakiple eşleşip çeyrek final kapısını aralamak demek olacak.

2007’de Avrupa Şampiyonluğunu finalde Rusya’yı yenerek kazanmış olan İspanya ise eski günlerinden biraz arasa da, üst üste üç, toplamda ise 11. kez katılacakları Avrupa Şampiyonası’nda her şeylerini ortaya koyarak elde ettikleri fırsatları değerlendirmeye çalışacaklar. 2019 EuroVolley’de dördüncü olarak gruptan çıkmayı başaran İspanya, 2021 CEV Avrupa Altın Ligi’nde de mücadele etmiş ve kendisine yedinci sırada yer bulmuştu.

Bu grupta en az EuroVolley tecrübesi yaşamış olan Kuzey Makedonya ise bu arenada ikinci kez mücadele edecek. İlk kez 2019 yılında katıldığı Avrupa Şampiyonası’nda Kuzey Makedonya, C grubundaki üç rakibiyle (Finlandiya, Türkiye ve Rusya) karşı karşıya gelmiş ve bu üç maçtan da mağlubiyetle ayrılmıştı. Her ne kadar Kuzey Makedonya son 16 turuna kalmayı başaramasa da ilk defa kendilerini tüm Avrupa’ya gösterme fırsatı elde etmişlerdi. Son olarak Danimarka’ya finalde kaybederek 2021 CEV Avrupa Gümüş Ligi’nde gümüş madalya kazanan Kuzey Makedonya’da Nikola Gjorgiev 161 sayıyla turnuvanın en skorer ismi olmuştu.

Kısacası, Rusya’nın büyük favori olduğu ve Filenin Efeleri’nin tur atlama şansının yüksek olduğu C grubunda mücadele kıyasıya devam edecek, ortaya ise tüm seyircilerin keyif alacağı 15 maç çıkacak.

 

Kaynak: CEV

Haberi Paylaş

Comments are closed.