Federasyon’dan Meksika ile ilgili açıklama geldi

Genç Bayanlar Dünya Şampiyonası için Meksika’ya giden Milli Takım kafilesinin havaalanında yaşadığı olaylarla ilgili Voleybol Federasyonu açıklama yaptı.

Türkiye Voleybol Federasyonu olayların gelişimini şu şekilde anlattı:

Meksika’da 16 Temmuz’da başlayacak Dünya Gençler Voleybol Şampiyonasına finalist ülkelerden biri olarak katılan Genç Bayan Millî Takımımızın Mexico City hava limanında; sporun ruhuna ters düşen bir muamele ile karşılaştığı malûmdur.
 
Bazı basın organları ve internet sitelerinde yer alan “uyuşturucu gözaltısı” ifadesi gerçeği yansıtmamaktadır. Ortada ne bir gözaltına alınma vardır, ne de Millî Takımımızın bu zan ile kapalı tutulması.
  
Genç Bayan Millî Takımımız, Mexico City Hava Limanına Millî Takım kıyafetleri ile intikal ettiği hâlde, tamamen dolu olan Air France uçağı yolcuları arasından Hava Limanı Polisi tarafından Akşam Gazetesi Muhabiri Sn. Murat TARHAN ile birlikte özellikle alınarak bir odada bekletilmiş, bu zaman zarfında yetkililerimizin ne olup bittiğine ilişkin soruları cevapsız bırakılmıştır.
 
Takımımız; herhangi bir açıklama yapılmaksızın bir süre tutulduğu bu odadan uzun tartışmalar sonucunda çıkarılmış, bu esnada toplanan pasaportlarının arasında muhafaza ettikleri giriş belgeleri Meksikalı görevliler tarafından sporcularımızın gözleri önünde buruşturularak yere atılmıştır.
 
Meksikalı görevlilerin takımımızdan bazı oyuncuları ayırma girişimlerine kafilemiz şiddetli tepki göstermiş, nihayet bu yöntemin sonuç vermeyeceğini anlayan görevliler, kafilemizi pasaport kontrolüne yöneltmişlerdir.
 
Ancak bu defa da giriş belgelerini buruşturup atan polisler, sporcularımıza “Belgeleriniz nerede?” sorusunu yöneltmiş, diyaloglar sonrasında sözkonusu belgelerin yeniden doldurulmasına izin vermişlerdir.
 
Takımımız daha sonra tek tek bavul yoklamasına alınmış, tüm bu sürecin sonunda Millî Takımımızın pasaport kontrolü tamamlanarak Meksika’ya giriş izni verilmiştir.
 
Takımımız buradan iç hat uçuşuyla Tijuana kentine inmiş, bu bir iç hat uçuşu olduğu hâlde aynı pasaport kontrolü ve bavul yoklaması Tijuana’da da tekrarlanmıştır.
 
Uzun ve yorucu bir yolculuğun ardından Genç Bayan Millî Takımımıza reva görülen bu muamele hakkında Dışişleri Bakanlığımız, FIVB, CEV ve Meksika Voleybol Federasyonu nezdinde girişimler başlatılmış, bundan böyle Meksika’nın ev sahipliğinde düzenlenecek turnuva ve şampiyonalara katılmamanın ciddi şekilde düşünüleceği özellikle bildirilmiştir.
 
Kafilemiz, Tijuana kentindeki Grand Hotel Tijuana’ya yerleşmiş, Millî Takımımız, istirahatin ardından ilk antrenmanını yaparak Küba maçını beklemeye başlamıştır.
 
Saygılarımızla.


Haberi Paylaş