Fedorovtseva Tokyo’yu servisleriyle sallıyor!

FIVB, Fenerbahçe Opet’in yeni transferi Arina Fedorovtseva’ya övgüler yağdırdığı bir yazı kaleme aldı:

Fedorovtseva Tokyo’yu Servisleriyle Sallıyor!

17 yaşındaki Fedorovtseva, ilk Olimpiyatlarında dokuz metrelik çizgiden şok dalgaları gönderdi.

Arina Fedorovtseva tipik bir genç değil.

1.90 metre boyundaki atlet, Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’nda ROC’yi temsil etti ve ABD’li teknik direktör Karch Kiraly tarafından da övgülerle karşılandı

Kiraly, Fedorovtseva’nın Tokyo’da ABD’nin altın madalya kazanmadan önce kaybettiği tek maç olan Rusya maçındaki performansını şu sözlerle anlattı: “Fedorovtseva’nın hikayesi harika ve Ocak ayında sadece 17 yaşına girdi, bu da muhtemelen bu sonbaharda lise son sınıf öğrencisi olacağı anlamına geliyor. Neyse ki diğer lise oyuncularına karşı oynamıyor çünkü birini öldürebilir veya maç başına en az beş kafa sarsıntısı geçirtebilir. Gerçekten parlak bir geleceği var.”

Atina 2004 altın madalyalı Sergey Fedorovtsev’in kızı, Tokyo 2020’de yoğun övgüler alarak ve saygı kazanarak babasının gölgesinden çıktı.

2021 FIVB Voleybol Uluslar Ligi’ndeki umut verici performansıyla takımda ilk altı olarak yerini aldıktan sonra, ROC’nin Tokyo’daki hücumunda önemli bir bileşen haline geldi.

17 yaşındaki oyuncu, Olimpiyatlarda etkileyici bir çıkış yaptı ve en skorer oyuncular kategorisinde Tijana Boskovic, Kim Yeon Koung, Paola Egonu, Fe Garay, Gabi Guimaraes ve vatandaşı Nataliya Goncharova’nın ardından yedinci oldu.

Bu listede, 80 hücum, 9 blok ve 13 servis sayısıyla toplamda 102 sayı üreterek 100 sayı barajını geçen son kişi oldu.

Genç sansasyonun 13 servis sayısı – turnuvadaki en fazla ace sayısı – servis hattından saltanatını doğruladı. Maç başına ortalama 2.17 ace, maç başına herhangi bir oyuncu tarafından atılan en fazla servis sayısı oldu.

Bu, böylesine genç bir atlet için gerçekten olağanüstü bir başarı. Ayrıca öğrenci olarak yüksek notlar alıyor. Son zamanlarda genç, akademik başarılarından dolayı da altın madalya kazandı.

Kaynak: FIVB

Haberi Paylaş