Fenerbahçe HDI Sigorta derbide coştu

AXA Sigorta Efeler Ligi’nin 19. hafta maçında ligin iddialı ekipleri Galatasaray HDI Sigorta ile Fenerbahçe HDI Sigorta derbide karşı karşıya geldi. Burhan Felek Vestel Voleybol Salonu’nda Galatasaray HDI Sigorta’nın konuğu olan Fenerbahçe HDI Sigorta; mücadeleden 18-25, 28-30, 25-20 ve 22-25 sonuçlanan setlerle 3-1 galip ayrıldı. Derbide özellikle hücumda coşarak ligde on dördüncü galibiyetine imza atan sarı lacivertli ekip, puanını 42’ye yükseltti ve üçüncü sıradaki yerini korudu.

İlk sete Metin Toy’un servisleri ve Salvador Hidalgo’nun hücumlarıyla etkili bir başlangıç yapan Fenerbahçe HDI Sigorta, rakibine 1-5’te dört sayılık üstünlük kurdu. Lukas Divis’in servis serisi ve Doğukan Ulu’nun bloklarıyla oyuna giren Galatasaray HDI Sigorta, Marco Sedlacek’in üst üste hücumlarıyla 6-8’de farkı ikiye indirdi. Ahmet Tümer’in önce blokta ardından serviste oyuna damga vurduğu bölümde farkı yediye kadar çıkaran sarı lacivertliler, orta bölümde de pasör Saeid Marouf’un sert smacı sonrası Metin Toy’la da servisten direkt sayı bularak skoru 9-17’ye getirdi. Sarı kırmızılılar; set sonunda Maurice Torres’in üst üste sayılarıyla geri dönmek istese de son bölümde Metin Toy ile hücumda etkili olan Fenerbahçe HDI Sigorta, seti Salvador Hidalgo’nun hücumuyla 18-25’te noktalayarak maçta 1-0 öne geçti.

İkinci setin başında Fenerbahçe HDI Sigorta, dört numaradan etkili hücum ettiği bölümde avantajı eline alarak 2-4’te farkı ikiye yükseltti. Saeid Marouf’un üçten Emre Batur’un ve arka ortadan Salvador Hidalgo’yu devreye sokmasıyla 3-6’da farkı üçe çıkaran sarı lacivertliler Galatasaray HDI Sigorta’dan yanıt Lukas Divis’in servis ve hücumlarıyla geldi. Maurice Torres ve Doğukan Ulu ile hücum etkinliğini artıran sarı kırmızılılar 13-13’te rakibini yakaladı. Karşılaşmanın hakeminin skor 14-14 iken Marko Sedlacek’in dört numara hücumunda topun oyun alanının dışına Yacine Louati’nin bloğundan gittiğini işaret etmesi Fenerbahçe HDI Sigorta oyuncularının itirazlarına konu oldu. Bu bölümün ardından Saeid Marouf’un hem Ahmet Tümer’i hem de Salvador Hidalgo’yu etkili bir şekilde kullanmasıyla arayı iyice açan sarı lacivertliler, 15-19’da farkı dörde çıkardı. Son bölümde Maurice Torres’in ikiden ve Emre Savaş’ın üçten hücumlarıyla 18-20’de farkı ikiye indiren Galatasaray HDI Sigorta, rakibine mola aldırdı. Mola dönüşü Emre Batur ve Lukas Divis’in karşılıklı sayılarının ardından sarı kırmızılılar, Murat Yenipazar’ın bloğuyla skoru 21-22 yaptı. Metin Toy’un bir numaradan sert hücumuyla seriyi noktalayan Fenerbahçe HDI Sigorta, set sonunda Yacine Louati’nin dört numara hücumuyla set sayısı avantajını yakaladı. Marko Sedlacek’in sert hücumuyla 24-24’te eşitliği yakalayan Galatasaray HDI Sigorta, set sonunda Metin Toy’un hücumuna bir kez daha dört numaradan Sedlacek ile karşılık vererek skoru 25-25’e getirdi. İki takımın büyük çekişmesine sahne olan son bölümde seti Salvador Hidalgo’nun servisten direkt sayısıyla 28-30 alan Fenerbahçe HDI Sigorta, maçta durumu 2-0 yaptı.

Üçüncü set Marko Sedlacek’in Emre Batur’a bloğuyla başladı. Maurice Torres ve Salvador Hidalgo’nun karşılıklı sayılarının ardından 4-4’e gelen skorda üstünlüğü, Lukas Divis’in arka orta hücumu ve Doğukan Ulu’nun bloğu sonrası 7-4’te Galatasaray HDI Sigorta aldı. Doğukan Ulu’nun ön turda blok etkinliğini sürdürmesiyle 10-5’te farkı beşe yükselten sarı kırmızılılar, orta bölüme girilirken avantajı yakaladı. Metin Toy’un üst üste hücum sayılarıyla 15-14’te farkı bire indiren Fenerbahçe HDI Sigorta karşısında Lukas Divis’le arayo yeniden açan sarı kırmızılılar, 18-14’te farkı dörde yükseltti. İzzet Ünver’in bloğuyla seriyi noktalayan konuk ekip, set sonunda Metin Toy’un bir kez daha hem blokta hem de hücumda etkili bir oyun ortaya koymasıyla 19-18’de yeniden farkı bir sayıya düşürdü. Set sonunda pasör Murat Yenipazar’ın etkili oyununun da beraberinde getirmesiyle Maurice Torres ile iki numaradan etkili olan Galatasaray HDI Sigorta, Emre Savaş’ın tekli blokta Seyed Mousavi’yi bloklamasıyla set sonunda büyük avantaj yakaladı. Seti 20-25 alan sarı kırmızıılılar, maçı dördüncü sete taşıdı.

Dengeli başlayan dördüncü setin devamında Salvador Hidalgo’nun dört numarada şık tekli bloğuyla oyuna ağırlığını koyan Fenerbahçe HDI Sigorta, Ahmet Tümer’in servis serisinde takım halinde rakibini hataya zorlayan mücadeleci oyun tarzıyla 3-8’de beş farklı üstünlüğü buldu. Hidalgo’nun serviste ve hücumda da etkin bir oyun ortaya koyduğu bölümde Yacine Louati’nin sert hücumuyla farkı koruya sarı lacivertliler, skoru 7-12’ye getirdi. Oyunun kalan bölümünde Galatasaray HDI Sigorta, Maurice Torres’in hem hücumları hem de servisleriyle direnç göstererek 17-20’de farkı üçe indirdi. Sarı kırmızılılar, set sonunda Yasin Aydın’ın dört numara hücumlarıyla geri dönmek istese de Fenerbahçe HDI Sigorta, Salvador Hidalgo’nun Maurice Torres’e bloğu ve oyuna Saeid Marouf yerine blok için dahil olan genç pasör çaprazı Kaan Gürbüz’ün görevini başarıyla yerine getirerek maçı bloğuyla sonlandırmasıyla seti 22-25 aldı ve derbiden 3-1 galip ayrılan taraf oldu.

Maçın istatistiklerine ulaşmak için tıklayınız.

Haberin Fotoğrafları

Haberi Paylaş

Comments are closed.