Fenerbahçe’de çalışmak isterim

Şampiyon Fenerbahçe’nin başarılı antrenörü düşüncelerini sitemiz ile paylaştı. Fenerbahçe’ye gelişinden itibaren yaşananları anlatan Daniel Castellani önümüzdeki sezon da Fenerbahçe’de çalışmak istediğini söyledi.

-Takıma sezonun ortasında katıldınız. Fenerbahçe’nin teklifini kabul ederken ne düşündünüz?
Takıma katılmadan önce birçok problem olduğunu duymuştum takıma katıldığım da bir çok sorunla karşılaştım. Ancak çok iyi oyunculardan kurulu bir takımın başındaydım. Öncelikle sorunları çözmeye ve oyuncuların kapasitesini yüzde yüze çıkartmaya uğraştım. Sonrasında sadece antrenmanlara ve takım oyununu geliştirmeye çalıştım.

-Fenerbahçe’nin teklifini kabul ederken kadroyu biliyor muydunuz?
Elbette. Buraya gelmeden önce Fenerbahçe’nin birkaç maçını seyretmiştim. Geniş bir rotasyon ile oynayabileceğimi biliyordum.

-Türkiye’de kaldığınız kısa süre içerisinde Türk oyuncuların mantalitesini çözebildiniz mi?
Evet, çözdüm. Farklı bir ülkeye gittiğinizde öncelikle çalışacağınız insanların mantalitesini iyi bilmeniz gerekir. Antrenör olarak kendinizi geliştirebilmenizin en önemli şartı budur. Gittiğim her yeni ülkede sadece insanların genel düşüncesini değil oyuncuların mantalitesini de teker teker anlamaya çalışırım.

-Çalıştığınız yerlerdeki diğer oyuncularla Türk oyuncuların farkı sizce nedir?
Türk oyuncuların uluslararası deneyimlerinin az olduğunu düşünüyorum. Leonal Marshall, Ivan Miljkovic gibi uluslar arası tecrübesi yüksek oyuncular başka yerlerde edindikleri deneyimleri sahaya yansıtabiliyorlar.

-Bu bağlamda Türk oyuncular seviyesini yükseltmek için yurt dışına gitmeli mi?
Evet, elbette. Bunun bir süreç olduğunu düşünüyorum. Böyle bir deneyimi 3-5 ayda kazanamazsınız. 8-10 yıla yayılan bir zamanın gerekli olduğunu düşünüyorum. Örnek olarak İtalya’nın dünya çapında 30 kadar antrenörü var. Ancak bunu 20 sene öncesinde başlayan bir plan dahilinde gerçekleştirdiler. Diğer ülkeler için de aynı şey söylenebilir.

-Sezon bitti önümüzdeki sene de Fenerbahçe ile çalışmak ister misiniz?
Evet isterim ancak şu an kontratım sona erdi. Bir sonraki sezon nerede olacağımı şimdiden kestiremiyorum.

-Gelecek sene için de bir teklif getirirlerse kalacak mısınız?
Evet kalacağım. Burada gayet rahatım. Fenerbahçe’de çalışma ortamı ve şartlar son derece elverişli.

-Sizce bu kadro önümüzdeki yıl şampiyonlar liginde başarılı olabilir mi?
Bilemiyorum. Şimdiden bir şey söylemek zor. İyi karakterli oyunculara sahip bir takım söz konusu.  İyi bir çalışmanın sonunda başarılı olunabileceğini düşünüyorum.

-Kalırsanız yönetimden yeni oyuncu transferi isteyecek misiniz?
Bilemiyorum. Şu anda antrenör ben değilim bu soruya yanıt veremeyeceğim.

 


Haberi Paylaş