“Fenerbahçe’nin bana desteği fazlasıyla oldu”

Başarılı sportif kariyerinin yanında göstermiş olduğu akademik başarısı sayesinde dünyanın akademik olarak en önemli üniversiteleri arasında bulunan ve ABD’nin de kolej voleybolunda en başarılı üniversitesi Stanford Üniversitesi’ne kabul alan genç voleybolcu İpar Özay Kurt, Fenerbahçe TV’de yayınlanan ‘Smaçör’ programına konuk oldu.

Hem voleybol hem de okul seviyesinin yüksek olması benim için iyi olacaktır

Dünyanın sayılı üniversiteleri arasında gösterilen Stanford’da hem voleybol hem de eğitim hayatını sürdürecek olmaktan dolayı heyecanlı olduğunu ifade eden İpar Özay Kurt, “Çok heyecanlıyım çünkü Amerika gibi farklı bir ülkede yaşayacağım. Ailemden, arkadaşlarımdan uzağa gidiyorum. Bu birazcık stresli olacak ama alışma sürecinden sonra her şeyin yoluna gireceğini düşünüyorum. Orada hem voleybol oynayıp hem üniversite okuyacağım. Eğitimin ve voleybolun bir arada olduğu bir yere gidiyorum. Program olarak da çok zengin. Dünyanın en iyi üniversitelerinden birine gidiyorum. Ayrıca voleybol seviyesi olarak da sürekli final oynamak için çalışan, antrenman yapan bir takım. Hem voleybol hem de okul seviyesinin yüksek olması benim için iyi olacaktır. Ben şu anda liseyi Amerikan Robert Koleji’nde okuyorum, 12. sınıfım ve 1 ay sonra da mezun oluyorum. Lise eğitimimi de Amerika’ya yönelik bir eğitim aldım. Bunun tabii ki çok artısı oldu. Oraya başvuru sürecinde belli kriterleri, belli sınavları var. Ders olarak da ona yönelik dersler aldım. Bu sınavları geçmemde lisede aldığım eğitimin çok büyük bir etkisi var ama Stanford Üniversitesi’nin gerçekten dünya üzerinde kabul oranı en düşük olan üniversite ve eğitim olarak belli kriterleri sağladıktan sonra voleybol hayatıma baktılar ve takımda oynayabileceğime karar verdiler. Bu süreçte eğitim öncelik olarak yer aldı diyebilirim.” şeklinde konuştu.

Fenerbahçe’nin gerek voleybol gerekse de eğitim hayatımda bana desteği fazlasıyla oldu

Fenerbahçe voleybol organizasyonun her yaş grubunda forma giyen bir sporcu olarak gerek eğitim gerekse de voleybol yaşamında kulübün desteğinden söz eden genç sporcu, “Fenerbahçe, ilk günden itibaren ailem oldu. Taraftarı, yöneticileri, antrenörleri, takım arkadaşlarım… hepsi beni destekledi, hepsi benim yanımda durdu. Bu kulüpte altyapılarda görev aldım ve hikâye öyle başladı. Altyapılarda elde ettiğimiz başarılar A Takımımızı da destekleyen, onun yolunu örnek alan türden. Fenerbahçe’nin her yaş grubunda oynadım diyebilirim. A Takım sürecine değinecek olursak da ablalarım, arkadaşlarım hepsi yardımcı oldu. Eğitimi devam ettirmem konusunda hep desteklediler. Deplasmanlara gittiğimizde ben yolda ders çalışırdım. Ama her ne olursa olsun hepsi bana destek oldu. Kulübüme ve yöneticilerimize çok teşekkür ederim. Antrenman sürecinde de genelde sabah antrenmanlarında okulda olduğum için akşamki antrenmanlarda eksiklerimi tamamlıyordum. Genelde ekstra antrenmanlar yapıyordum. Bunu bana sağlayan herkese teşekkür ederim. Fenerbahçe’nin gerek voleybol gerekse de eğitim hayatımda bana desteği fazlasıyla oldu.” dedi.

Voleybolumu ve kendimi geliştirmiş bir şekilde kulübüme geri dönüp voleybol oynamayı çok istiyorum

Hedefinin voleybol kariyerine kulübümüz çatısı altında devam etmek olduğunu da sözlerine ekleyen İpar Özay Kurt, “Benim hedefim mühendis olmak. Türkiye’de de kalsam, yurt dışına da gidecek olsam mühendislik okumak istiyordum. Orada da hem mühendislik hem de bu işin PR, tasarım, pazarlama kısmını veren bir bölüm okuyacağım. Benim için iyi olacağını düşünüyorum. Mezun olduktan sonra voleybol oynamayı çok istiyorum. Orada oynadığım voleybolu ve kendimi geliştirmiş bir şekilde kulübüme geri dönüp voleybol oynamayı çok istiyorum. Voleybolu bıraktıktan sonra ki bu çok uzun seneler sonra mezun olduğum mesleği yapabilirim.” diyerek sözlerini noktaladı.

Haberi Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir