Festival gibiydi

Axa Sigorta Efeler Ligi play-off yarı final ilk maçında İstanbul’da karşı karşıya gelen Fenerbahçe Parolapara ve Ziraat Bankkart, izleyenlere adeta bir voleybol şöleni sundu sevgili voleybolseverler.

Bu saatte olmamalıydı

Dünyada voleybola yatırım yapan ülkelere baksanız, bir yarı final serisi ilk maçının hafta içi saat 13.00’te oynandığını görebilir misiniz? Bundan dolayı salonun neredeyse boş olduğunu söylemek içimizi acıtıyor. Bu maçı yerinde izlemek isteyen ancak saat nedeniyle gelemeyen voleybolseverler, Fenerbahçe ve Ziraat Bankkart taraftarları ne düşünmüştür merak eden var mıdır? Sahada canını dişine takarak adeta savaş veren oyuncular dolu tribünler önünde oynamayı hak etmiyorlar mı? Takdir sizlerin. İnşallah yanlış saat uygulaması bu maçla sona ermiştir.

Sarı lacivertliler rüzgar gibi başladı

Maça Dick Kooy’un olağanüstü performansı ve ilk sette topların %58.6’sını (17/29) alarak %53 ile top öldüren Drazen Luburic’in parlak oyunu bu bölümü FB Parolapara’ya getirdi. İkinci sette de iyi servis atarak Oreol Camejo’yu oyundan düşüren ev sahibi takım, Luburic’in oyundan düşmesine rağmen Hollandalı smaçörünün üst düzey oyunuyla skoru 2-0’a getirmeyi başardı. Zaman zaman servis ritmini bulan Ziraat Bankkart rakibini oldukça sıkıştırdı, ancak defanstaki inatçı oyunu, FB Parolapara’nın setten kopmasına engel olan temel faktördü.

Zaten istatistiklere dikkatle baktığınızda 25:21’lik skorun defanstan çıkan toplara yapılan hücum yüzdesi ve karşılık gelen sayılarda olduğunu anlayabiliyorsunuz. Set boyunca defanstan 13 topu hücuma çeviren sarı kanaryalar, ürettiği 5 sayı ile setin kazananı oldu. Konuk ekipte ise hücuma çevrilen 6 toptan yalnızca 1 tanesi sayıya dönüştü.

Herkes maçın çabuk biteceğini düşünürken rakibinin tecrübesinin getirdiği tempoyu bozamayan FB Parolapara, Luburic ile birlikte ilk iki setin yıldızı Kooy da Ankara temsilcisi tarafından susturulunca maçı kolay kazanamayacağını görmüş oldu.

Dördüncü sette daha iyi hücum etmesine rağmen servis etkinliğini büyük oranda yitiren ve hücumda rakip blokları geçmekte zorlanan ev sahibi takımın kazanma şansı final setine kaldı.

Final setine Luburic-Murat Yenipazar ikilisini kenarda bırakarak Caner Peşken-Kaan Gürbüz ile başlayan Kerem Eryılmaz, antrenörlük adına herkesin gösteremeyeceği bir cesaretle risk aldı. Eğer sarı lacivertliler bu seti kaybetse, büyük ihtimalle Eryılmaz topa tutulacaktı. Ancak Pekşen’in ön tura geçişinde önceki ikilisini sahaya sürerek önde sürekli yüksek kalan Sarı lacivertliler ve Eryılmaz, girdiği riskin karşılığını seti ve maçı kazanarak aldı. 

Dönüm noktası oldu ama

İlk seti Faik Samet Güneş ve Camejo’nun hücumda katkı verememesi nedeniyle kaybeden Ziraat Bankkart, yaşadığı manşet sıkıntısını aşamayıp rakibinin servis ritmine bir türlü uyamadı ve bir anda 2-0 geri düştü. 

Kübalı smaçörünün yaşadığı manşet problemini çözme adına 3.setin ortasında Bennie Tuinstra’yı sahaya süren Mustafa Kavaz, yaptığı değişikliğin ödülünü çabuk aldı. Aslen Hollandalı smaçör de Camejo’dan daha iyi manşet getiremedi oynadığı süre boyunca. Ancak Tuinstra’nın kritik anlarda takımı adına yaptığı olumlu işler Ankara ekibi için katalizör görevi gördü ve Ziraat Bankkart adına dönüm noktası Tuinstra’nın oyuna girişi oldu.

Setin ortasından itibaren bloktan defansa geçiş oyununu mükemmel oynayan konuk takım, sete son noktayı koyarak maça geri dönüş yaptı. Temposunu koruyan Ziraat Bankkart maçı final setine taşımayı başardı. Ancak final setinde takımın en önemli skor opsiyonlarından Wouter Ter Maat’ın sessiz kalması, FB Parolapara’nın uyguladığı ikili değişikliğin kusursuz işlemesi, maç boyu vasatın altında hücum performansı sergileyen Yiğit Gülmezoğlu’nun tie-break setinde mükemmel (3/3 hücum) oynaması, gerek Peşken, gerekse Yenipazar’ın adrese teslim nokta pasları Ziraat Bankkart’ın maçı kazanması önündeki engellerdi.

Ortadaki resital

Maçın 3.setinde her iki takımın orta oyuncuları izleyenlere adeta resital verdi. Arslan Ekşi ve Murat Yenipazar gibi iki deneyimli pasörün her seçeneğe açık pasları ile coşan orta oyuncular, sette adeta tulum çıkardı. Ev sahibi takımın orta oyuncuları %88 (7/8) ile hücum ederken Ankara ekibinin orta oyuncuları %100’ü (5/5) tutturdu. Aslen Bedirhan Bülbül sahanın en yüksek performanslı ortasıydı ama, çaprazı Güneş, rakipleri Vahit Emre Savaş ve Mahdi Ghaziani de Bülbül’e yakın seviyede bir oyun sergiledi desek yanlış olmaz.

Her ihtimale açık

İki takım Cuma günü (05.04.2024) Ankara’da bir kez daha karşılaşacak. Bugünkü maç da gösterdi ki, iki takım arasında oynanacak maçlar, 6 ihtimali de eşit derecede bünyesinde barındırıyor. Gücün taktikten çok daha ön planda olduğu erkek voleybolunda konsantrasyonunu daha uzun süre aynı seviyede tutarak daha az yapan takım finale yükselecek. Ankaralı voleybolseverler 17.00’de başlayacak maçı kaçırmasın.

Voleybol dolu günler dileğiyle,

Kayhan Kösem

kkayhan@hotmail.com

Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.