Finallere alışık Vakıfbank

Bayanlar Birinci Ligi’nde iki ezeli rakip bugün 7. kez karşı karşıya geldi. Yarı final maçında Vakıfbank Güneş Sigorta Türk Telekom, Eczacıbaşı VitrA’yı bir kez daha yenerek seriyi 2-0 tamamladı ve finale yükseldi.

Yarı finale kalmak için son şansı olan Eczacıbaşı VitrA sete iyi başladı ama sonunu getiremedi. Mirka’nın sıyıları ile ilk teknik molaya 8-5 önde giren Eczacıbaşı VitrA karşısında Vakıfbank Güneş Sigorta Türk Telekom rakibine Glinka ile karşılık verdi. 12-12’de Vakıfbank Güneş Sigorta Türk Telekom skora eşitlik getirdi. Eczacıbaşı VitrA karşılıklı sayılarla geçen sette teknik molaya 2 sayı farkla önde girmeyi başardı. (14-16). Vakıfbank Güneş Sigorta Türk Telekom Bahar’ın servis attığı turda sayı bulmaya başladı ve 22-20 öne geçti. Eczacıbaşı Vitra Neslihan ve Del Core’nin sayıları ile 22-22’de tekrar skora denge getirirken, Vakıfbank Güneş Sigorta Türk Telekom Glinka ile sayı buldu 23-22 öne geçti, ardından Gözde attığı serviste önce Del Core’yi sonra da Serpil’i hataya zorladı ve seti 25-22 alan sarı-kırmızılılar oldu.

İkinci iyi başlayan bu kez Vakıfbank Güneş sigorta Türk Telekom oldu. İlk teknik molaya 8-4 önde giren sarı-kırmızılılar 10’uncu sayıya kadar seti önde götürdü. 10-10’da Eczacıbaşı VitrA eşitliği yakaladı ve ikinci teknik molaya 16-13 önde girdi. 5-0’lik seri yakalayan Vakıfbank Güneş Sigorta Türk Telekom 18-16 öne geçti. Eczacıbaşı VitrA Yevgeniya’nın etkili servisleriyle ve mirka’nın blok sayısı ile 2 sayı öne geçti: (18-20). 20-20’de skora denge gelirken Del Core’nin manşet hatası Vakıfbank Güneş Sigorta Türk Telekom’u 1 sayı öne geçirdi. Vakıfbank Güneş Sigorta Türk Telekom basit hatalar yaparken, Eczacıbaşı VitrA hücumlarda etkili oldu ve seti 25-22 alarak maçta skoru 1-1’e getirdi.

Üçüncü set karşılıklı sayılarla başlarken ilk teknik molaya 8-5 önde giren Eczacıbaşı VitrA oldu. 8-8’de eşitliği yakalayan Vakıfbank Güneş Sigorta Türk Telekom Bahar’ın servis turu ile Eczacıbaşı VitrA’yı sıkıştırdı Glinka’nın hücumlarından da sayılar buldu: (8-11, 12-11) İkinci teknik molaya 16-15 Vakıfbank Güneş Sigorta Türk Telekom önde girerken, Eczacıbaşı VitrA Mirka ve Neslihan ile sayılar bularak sette 19-17 öne geçti. Bahar servise geldiğinde sayılar 19-20 Eczacıbaşı VitrA lehineydi ve Bahar’ın kullandığı servisi almakta zorlanan Del Core pasör Elif’e kötü manşet getirince Eczacıbaşı bu hücumu değerlendiremedi dönen topu Glinka sayıya çevirdi: 20-20. Bahar yine serviste Del Core’yi buldu Vakıfbank Güneş Sigorta direk sayı kazandı: 21-20. Bahar üçüncü servisini yine Del Core üzerine attı iyi gelmeyen manşet karşısında Eczacıbaşı VitrA hücumdan yararlanamadı ve dönen topu bir kez daha Glinka sayıya çevirdi: 22-20. Bahar’ın servis turunu kesen hücum Neslihan’dan gelirken servise karşı manşet almakta zorlanan ve Vakıfbank bloklarını aşamayan Eczacıbaşı VitrA karşısında sarı-kırmızılı takım 25-21’lik skorla maçta 2-1 öne geçti.  

Yevgeniya’nın attığı etkili servislerle dördüncü sete başlayan Eczacıbaşı VitrA 4-0’lik bir seri yakaladı. Glinka bu seriye son verdi: (4-1). Mirka ile sayılar kazanan turuncu beyazlılar teknik molayı da 8-5 önde girdi. Bu sette iyi servis atarak rakibini oyundan düşüren Eczacıbaşı VitrA Büşra’nın servis turunda üst üste sayılar kazandı ve 5-12 öne geçti. İkinci teknik molaya 16-8 önde giren Eczacıbaşı VitrA basit hatalar yapınca Vakıfbank Güneş Sigorta Türk Telekom farkı 2 sayıya kadar düşürdü: 17-15. 20’li sayılara 2 sayılık farkla önde giren Eczacıbaşı VitrA seti 25-21 alarak durumu 2-2 yaptı.

Kıran kırana geçen mücadelenin beşinci setine iyi başlayan Vakıfbank Güneş Sigorta Türk Telekom 5-2 öne geçti Eczacıbaşı VitrA skoru 5-3 yaptı. Vakıfbank saha değişimine 8-4 önde girdi. Toparlanan Eczacıbaşı VitrA sayı farkını 2’ye düşürdü ama maçın yıldızı Bahar servis turunda Eczacıbaşı VitrA’nın zaaflarından iyi yararlanarak takımına seti 15-8 alarak maçı 3-2 kazandı ve seriyi 2-0 tamamlayarak finale yükseldi.

MAÇTAN NOTLAR
-Saat 20.45te başlayan maçı yaklaşık 2 bin kişi seyretti.

-Eczacıbaşı VitrA taraftarının oturduğu bölüme taraftarı ‘şampiyonluk yolunda omuz omuza’ yazılı pankart asıldı. Bu pankartın hemen karşısında Vakıfbank Güneş Sigorta Türk Telekom taraftarları ‘’Kısaca Şampiyon’ yazılı pankartı astılar.

-Salonda davul çalan Vakıfbank taraftarlarına izin verilmezken, Vakıfbank Güneş Sigorta Türk Telekom’un Avrupa Şampiyonlar Ligi şampiyonu olduktan sonra bestelenen ‘Avrupanın zirvesinde Vakıfbank’ marşı ilk kez salonda set aralarında çalınmaya başlandı.

VAKIFBANK GÜNEŞ SİGORTA TÜRK TELEKOM- ECZACIBAŞI VİTRA: 3-2

Salon: Burhan Felek

Hakemler: Serdar Nişancıoğlu, Gökhan Dağ

Vakıfbank Güneş Sigorta Türk Telekom: Nikolic, Bahar, Gözde, Glinka, Poljak, Nilay, Gizem (L), Özge, Bahanur, Seray, Güldeniz

Eczacıbaşı VitrA: Mirka, Büşra, Neslihan, Del Core, Yevgeniya, Elif, Esra (L), Serpil, Asuman 

Setler: 25-22, 22-25, 25-21, 21-25, 15-8

Süre: 122 dakika (26, 25, 27, 26, 18)


Haberi Paylaş