FIPAV sezon öncesi pandemi tedbirleri kapsamında protokol hazırladı

İtalya Voleybol Federasyonu, hem kadınlar hem erkekler yeni sezon şampiyonaları için, iki turnuvada da aktivitelerin yeniden başlaması üzerine bir protokol düzenledi.

FIPAV, ülke ve bölgesel yasalar ve kurallara tam uyum içinde ve COVID-19’un yayılma riski ile ilgili olarak, sırasıyla erkekler ve kadınların en üst klasmanı olan SuperLega ve Serie A’nın faaliyetlerinin yeniden başlatılmasına izin verecek ve 1 Eylül itibariyle geçerli olacak protokolü oluşturdu.

Yeni protokol, her iki ligden, sağlık komisyonlarından ve İtalyan Voleybol Tabipler Birliği’nden (AMIV) gelen öneriler dikkate alınarak hazırlandı. Belgenin temel amacı, elbette, katılımcıların sağlıklarını olabildiğince garanti altına almak, bir başka deyişle bulaşma riskini en aza indirmek.

En önemli tedbirlerden biri, tribünlerdeki seyircilerin varlığıyla ilgili olan: Dış mekanlar için maksimum 1.000 seyirci (yaklaşan Süper Kupalar gibi) ve kapalı mekanlar için 200 seyirciye izin verilecektir. Bununla birlikte, taraftarların bulunmasına yalnızca, spor tesislerindeki yeterli hava sirkülasyonu olan ve en az bir metrelik fiziksel bir mesafeyi güvence altına alabilen koltuklarda izin verilecektir. Salonlara girişte seyircilerin ateşinin ölçülmesi ve maske kullanımı zorunlu olacaktır.

FIPAV protokolündeki bir diğer önemli madde, oyunculardaki pozitif coronavirüs vakaları ile ilişkili. Buna göre, bir kulüp eğer oyuncularında üçten fazla pozitif enfeksiyon vakası olduğunu bildirirse, o takımın maçı iptal edilecektir.

Haberi Paylaş

Comments are closed.