FIVB’de bugün: Kim Yeon Koung

Güney Koreli yıldız Kim Yeon Koung’un son 10 yılda başardıkları ve kendisini tanımlarken aklına gelen ilk sözcükler şunlar: “Sevgi, güven, ruh, tutku, yıldız, umut, çaba, hayal, saygı.”

“Son 10 yılın deneyimleri, yoluma kılavuzluk eden bir ışık huzmesi gibi. Milli takımda aktif olmak ve önde gelen uluslararası liglerde oynamak sadece hayallerimin hedefi değil, uzun yolculuğumun yeni bir aşamasının başlangıcı.”

“Geçtiğimiz 10 yılda herkesten daha sert ve güçlü bir şekilde ter döküyorum. Bu emekler, zorluklarla yüzleşmemde yardımcı olacak ve karanlık yollarda bana rehberlik eden işaret ışığı olacak.”

Kim, bu sıkı çalışmasının karşılığını büyük başarılarla aldı. Beş Asya Şampiyonası madalyası, üç Asya Oyunları madalyası, üç FIVB Dünya Kulüpler Şampiyonası madalyası, bir Avrupa Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu ve birçok bireysel ödül kazandı. Şimdiye kadar iki kere Olimpiyatlar’da ter döktü ve 2021’de üçüncüsünü bekliyor.

Kim 32 yaşında hala sahada çok iyi bir performans gösteriyor, her zaman oyunun zirvesinde ve takım arkadaşlarına liderlik ediyor.

“En iyi kariyer başarım, arka arkaya üç kez Olimpiyat Oyunları’nda olabilmek. Olimpiyatlar, her sporcu için bir rüyadır. Oraya ilk kez ulaşabilmek ve yarı finalde yer alabilmek büyük başarılardı. Madalya kazanamadım ama 1976’dan beri Kore için en iyi sonucu aldığım için mutluydum.”

“İlk Avrupa Ligi maçım olan 2011-2012 Şampiyonlar Ligi’ni hatırlıyorum. Takımda çok sayıda yıldız oyuncu ve tanınmış bir antrenörümüz olduğu için rüya takım olarak kabul edilen Fenerbahçe’de oynuyordum. Bu oyuncularla ve ekip çalışanlarıyla çalışmak büyük bir onurdu. Kulüp tarihinde ilk kez Avrupa Şampiyonlar Ligi şampiyonluğunu kazandık ve aynı zamanda Asya voleybol tarihinde Şampiyonlar Ligi’nde MVP ödülü alan ilk oyuncuydum. ”

Kim, elbette 17 yaşında bir anda süperstar olmadı. Kariyeri, kendisini bugün olduğu yere götürmek için çok çaba sarf ettiği uzun bir birikimle başladı. 11 yıl yurtdışında oynadı, Japonya yolculuğuyla başladı, ardından Türkiye ve Çin’de birkaç görev yaptı. Son olarak ise Heungkuk Life Pink Spiders’ta için oynamak için ülkesi Kore’ye döndü.

“Bu uzun süre boyunca çok deneyim kazandım ve fiziksel ve zihinsel olarak daha güçlü bir konuma geldim. Ayrıca kazanma arzumu ve daha iyi bir oyuncu olma dürtümü de geliştirdim.”

“Bir şeyi başarmayı hayal eden herkes çok çalışmalı ve işler yolunda gitmese bile denemeye devam etmelidir. Çünkü bir hayalinize ulaşmaya yaklaşmanın tek yolu bu.”

Haberi Paylaş

Comments are closed.