FIVB’de bugün: Zhu Ting

Zhu Ting’in Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’nda ikinci bir Olimpiyat altın madalyası ve MVP unvanı peşinde koşarken mücadele edeceği çok şey var gibi görünebilir, ancak bu, Çinli süperstarın, eylül ayında Pekin Normal Üniversitesine tarihte yüksek lisans derecesi almak için başvurmasına engel olmadı.

26 yaşındaki Ting’in son on yılda kendisini voleybol tarihinin en iyileri arasına yazdırdığını düşünürsek, şüphesiz uzun yıllar boyunca hakkında konuşulacak biri olacak.

Zhu, 2019’da Çin Voleybol Ligi’nde oynamaya geri döndüğünde, Çin’in 2019 FIVB Voleybol Kadınlar Dünya Kupası’nı kazandığında olduğu gibi başka bir altın ve MVP ödülü gibi etkileyici bir başarı koşusuna devam etmek konusunda niyetinin sinyalini verdi.

Smaçör, ülkemizde VakıfBank ile geçirdiği üç sezonda iki FIVB Voleybol Kadınlar Dünya Kulüpler Şampiyonası ve iki Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu kazanırken Tianjin Bohai Bank için oynama şansı, Olimpiyat öncesi milli takıma ve antrenmanlara daha yakın olacağı ve takıma yardım edeceği anlamına geliyordu.

Zhu’nun Tianjin’le ilk sezonunda öyle başarılı oldu ki, takıma Çin şampiyonluğu kazanırken kendisi MVP seçildi ve bu, kulüple de sözleşmesinin uzatılmasını sağladı.

Zhu China Daily’ye verdiği demeçte, “Geçen yıl Tianjin ile harika bir sezon geçirdim ve takıma ve atmosfere çok aşinayım, bu yüzden kalmak için davet aldığımda hiç tereddüt etmedim,” dedi.

“Kesinlikle ana hedefimiz Olimpiyat Oyunları.” diye ekleyen Ting, “Önümüzdeki yıl Tokyo’da daha iyi bir performans elde edebilmek için lig maçlarında kendimi geliştirmeye çalışacağım.”

Çin milli takımında ilk kez 18 yaşındayken 2013’te yapan Zhu’nun, Rio de Janeiro 2016 Olimpiyat Oyunları’nda Çin altın madalya kazanırken gösterdiği performans, onun küresel bir voleybol yıldızı ve ülkesinin en popüler sporcularından biri olacağı anlamına geliyordu.

Koronavirüs salgını nedeniyle Zhu, Çin ekibinin geri kalanıyla birlikte kapalı kapılar ardında çalışmalarına devam ediyor.

“Oyunda veya eğitimde olsun, yaptığımız her şey Olimpiyatlar için. Olimpiyatlara giden antrenman seanslarının yanı sıra bu yerel lig karşılaşmaları ile zayıf yönlerimiz üzerinde çalışmamız gerekiyor.”

“Olimpiyat Oyunları’nın başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesini umuyoruz çünkü dört yıldır bunun için mücadele ediyoruz. Sistematik ve odaklanmış bir şekilde eğitim almaya devam ediyoruz ve kendi zayıf yönlerimiz üzerinde çalışmak bizim için iyi bir fırsat.”

Haberi Paylaş

Comments are closed.