“Her şey çok çalışmanın sonucu”

Maria Luisa Oliveira. Kısa adıyla Malu. Sigorta Shop Kadınlar 1.Ligi ekiplerinden Edremit Belediyesi Altınoluk Spor’un Brezilyalı smaçörü.

İlk kez ülke sınırları dışına çıkan Malu, voleybol kariyerine Türkiye’de devam etme kararı aldı ve sezon başında Edremit Belediyesi Altınoluk Spor’a transfer oldu. Sempatik tavırları ve güler yüzüyle herkesin gönlüne taht kuran Malu’ya merak ettiklerimizi sorduk…

-Seni tanıyabilir miyiz? Voleybola nasıl başladın?
16 yaşında okulumda voleybol oynamaya başladım. Bir öğretmen voleybolda iyi olduğumu düşündü ve beni bir seçmelere soktu, teknikler hakkında doğru fikre sahip olmasam da iyi bir şeyler yapmaya çalıştım ve voleybol takımına davet edildim. O sırada voleybolu gerçekten sevdiğimi fark ettim.

Seçmeleri geçtikten sonra gerçek oyuncu olabilmek için antrenman yapmaya başladım ve profesyonel bir sporcu olarak hayatımı sürdürüyorum.

-İlk kez Brezilya dışında oynuyorsun. Teklif geldiğinde kabul etmekte tereddüt yaşadın mı?
Evet, ilk kez ülkem dışında oynuyorum. Eski takımımla sözleşmem bittikten hemen sonra teklif geldi. İlk başta güvensizdim, covid-19 ile dünyada yaşadığımız her şey için. Aileme çok bağlıyım ve itiraf ediyorum ki bu nedenle zor bir karardı. Ama süper adapte oldum. Tüm yöneticilerimiz, teknik edip ve takımdaki kızlar beni çok iyi karşıladılar.

-Sigorta Shop Kadınlar 1.Ligi B Grubunda ilk devreyi lider tamamladınız. Neler söyleyeceksin?
Her şey çok çalışmanın sonucu. Takım arkadaşlarım çok çalışkan, odaklanmış durumdalar. Yönetim ve staff her biri kendi alanında çok iyi çalışıyor.

Ali mükemmel bir koç oldu, takım için en iyisini arayan bir adam ve tabii ki çok mutluyuz. İlk devre başarıyla tamamlandı ama bunun çok uzun bir yol olduğunu ve hedefimize ulaşmak için pek çok şeyi geliştirmemiz gerektiğini biliyoruz.

-Lig nasıl geçiyor sence, B Grubunun maçlarını da takip ediyor musun?
Gerçekten keyif alıyorum. Takip ediyorum çünkü rakiplerimin nasıl olduğunu bilmem gerekiyor.

-Hedef tabi ki Sultanlar Ligi’dir, mutlu sona ulaşabilecek mi takım?
Çok çalışıyoruz ve eminim doğru yoldayız. Asıl gücümüz irade ve ekip çalışması, yolun uzun ve çoğu zaman zor olduğunu biliyoruz ama doğru yoldayız. Sıkı çalışmak her zaman iyi sonuçlar getirir.

-Edremit’i ve gezebildiysen tabi Türkiye’yi nasıl buldun?
Yaşadığım yerde kendimi iyi hissediyorum. Aslında sahili seviyorum, bana Brezilya’yı hatırlatıyor ve kendimi evimde hissediyorum. İstanbul’u çeşitliliği için seviyorum ve hayalim Kapadokya’yı tanımak, kesinlikle inanılmaz bir yer!

-Yemek kültürümüzü beğendin mi?
Bence yemek kültürünüz çok havalı, tüm kalbimle saygı duyuyorum. Mutfak Brezilya’dan çok farklı ama tatlıları çok seviyorum. Özellikle de İzmir bombayı!

-Türkiye’deki Brezilyalı sporcularla görüşüyor musun?
Evet, arkadaşlarım Natalia ve Gabi burada oynadı. Gabi hala Vakıfbank’ta ve ne zaman vakit bulsan onunla birlikte olmak için elimden geleni yapıyorum.

-Maçlardan arta kalan vaktini nasıl geçiriyorsun?
En uzun tatili verdiğimizde İstanbul’a gidiyorum, daha kısa bir tatil olduğunda kumsalda yürüyorum ve en çok odamda dinleniyorum. Film seyrediyor, farklı bir şeyler yiyor ya da uyuyorum.

-Gelecek sene Türkiye’de kalmak istiyor musun?
Elbette fırsatım olursa harika bir seçenek olduğunu düşünüyorum. Birkaç ay sonra bana ne olacağımı bilmiyorum ama işimi iyi yapmaya, ekibime yardım etmeye ve her seferinde bir adım atıp düşünmeye çalışıyorum.

-Beğendiğin sporcular kimler?
Ülkemde birkaç harika oyuncu olmasına rağmen Paola Egonu, Ngapeth, Gabi, Natália’yı gerçekten seviyorum, ancak her ikisi de sahada çok önemli kişiliğe ve heyecan verici yeteneğe sahip olan Mireya Luis ve Marcia Fu’ya gerçekten aşığım. Sporcuların bulaşıcı bir güç taşıdığını, çok havalı olduğunu düşünüyorum!

Teşekkürler

Röportaj için teşekkür ederim, umarım sorularınızı net bir şekilde cevaplamışımdır. Her zaman bana ve tüm ekibime güvenin, yakında görüşürüz!

Haberin Fotoğrafları

Haberi Paylaş

Comments are closed.