FIVB’den büyük adım! “Eş Forma”

FIVB, cinsiyet eşitsizliğine dikkat çekmek için yeni bir projeye imza attı. “Eş Forma” adı verilen projede, dünyaca ünlü yıldız oyuncular da aktif bir şekilde görev alacak.

FIVB’den yapılan açıklama şöyle:

“Voleybol Dünyası, “Eş Forma”ya başlıyor.

Voleybolda cinsiyet eşitliğini kutlamak ve bunu bütün spor dünyasına kazandırmak için “Eş Forma” girişimimizin başladığını duyurmaktan mutluluk duyuyoruz.

Sporun en iyi oyuncuları, kendi adlarını ve karşı cinsiyetten bir oyuncunun adını taşıyan özel üretim bir formayı gururla, ilk kez giyiyor. Cinsiyet eşitliği için sayı üreten en iyi oyuncuları görme şansını kaçırmayın!”

A Milli Voleybol Takımı kaptanı Eda Erdem Dündar’ın da aralarında bulunduğu üç çift oyuncu, ilk Eş Forma elçileri olarak belirlendi. Buna göre; Eda Erdem ve Nimir Abdel-Aziz (Hollanda) 14 numaralı, Lauren Carlini (ABD) ve Facundo Conte (Arjantin) 7 numaralı, Natalia Goncharova (Rusya) ve Wallace de Souza (Brezilya) ise 8 numaralı Eş Forma’yı paylaşacak.

Aynı forma numarasını paylaşacak kadın ve erkek oyuncular, 25 ve 27 Haziran 2021 tarihlerinde düzenlenecek Voleybol Milletler Ligi (VNL) 2021 Finalleri’nde ilk kez birbirlerinin isimlerini gururla formalarında taşıyacak. Finallerde voleybol sporunun, oyuncuların ve taraftarların spor dünyasında sıklıkla rastlanan cinsiyetler arası eşitsizliğe meydan okumaya çalıştığını vurgulamak için özel üretim formalar giyilecek.

 

Haberin Fotoğrafları

Haberi Paylaş