Freya Aelbrecht “Benim gözümde bir teknik direktör meselesi…”

1990 doğumlu Belçikalı orta oyuncu Freya Aelbrecht, “newonce” sitesinden Polonyalı gazeteci Michał Winiarczyk’a verdiği röportajda Belçika milli takımının günümüzdeki durumuna değinerek milli takımda olmayışının sebeplerini anlattı.

“Sadece ben değil, aynı zamanda Helene Rousseaux, Lisa Van Hecke, Laura Heyrman’dan da bahsediyorum, hepimiz otuzlu yaşlarımızda veya otuzlu yaşlarımıza yakınız. Sonuçta yaşlı değiliz. Milli takımımızda başarıların bitmiş olması benim gözümde bir teknik direktör meselesi… İki yıl önce beni milli takımdan çıkardı. Ona göre takımın yeni yapılanması için çok yaşlıydım ve bu yeni konsepte uymuyordum. Takımı gençleştirmenin ve henüz yirmili yaşlarında olan oyuncuları kadroya almanın zamanının geldiğine inanıyordu. Bu fikrinin arkasında ne olduğuna dürüstçe cevap verebileceğini düşünmüyorum. Bana göre, bunu çok fazla sorgulanmamak için yaptı, kadro genç olduğunda kaybettiği için kimse onu suçlamayacaktı çünkü gençlerin deneyim kazanması gerekiyor şeklinde bir durum söz konusu olacaktı.

2013-2015’te harika bir takımımız vardı. O dönem başarılar elde edebiliyorduk. Çevremizde de elbette beklentiler büyüdü, biz bu beklentileri karşılamak için her şeyi yaptık. 2016 Rio Olimpiyatları’na gitmeye bile yaklaşmıştık. EuroVolley 2017’den sonra iyi koordine edilmiş o takımı yok etme sürecine başladı. Charlotte Leys ve Valerie Courtois takımdan hızla ayrıldı. Van Hecke ve Heyrman sağlık sorunları olduğunu ve artık oynamak istemediklerini söyledi. Öte yandan, kendimi harika hissettim, performans göstermeye devam etmek istedim. Van de Broek ise benimle çalışmak istemediği için beni milli takımdan çıkarmanın bir yolunu bulmalıydı. Bizimle çalışmak, deneyimli oyuncuların kadroda olması onu bunaltmaya başladı. Biz Avrupa’nın en iyi takımlarında oynadık, o ise asla Kieldrecht ve Belçika’nın ötesine geçmedi.

Voleybol hayatımdaki en büyük hayal kırıklığıydı. Başlangıçta anlamakta zorlandım, 18 kişilik geniş bir kadroda bile Freya Aelbrecht’i nasıl istemezsin? Gerçekten kötü oynasaydım anlayabilirdim ama Belçika’nın benim gibi bir voleybolcuyu o an bırakma lüksü olmadığını düşündüm. Takımın son halinin ne kadar kötü olduğu görülüyor. Antrenör ise her zaman mükemmel sonucun ilk sekiz olduğunu söyler. En iyi oyuncularla elbette çok daha iyisi yapılabilir. Yıllar geçiyor, hala takımı yönetiyor ve hala iyi kulüplerde oynuyoruz. Bu durum o kadar acı ki hiçbir şey yapamıyoruz. Belçika’da bu durum çok da ilgi odağı değil. Van de Broek orada çok saygı görüyor ve ayrıca medyanın da desteğine sahip.”

Haberin Fotoğrafları

Haberi Paylaş

Comments are closed.