Gel de yanma

Galatasaray HDI Sigorta’nın Grupa Azoty Chemik Police’ye 16’lı final turunda elenmesi, tek kelime ile “Yazık” olarak nitelendirilebilir. Fazla teknik-taktik konuşmanın anlamsız olduğu bu üzücü günde satır başlarına kısaca değineceğiz sevgili voleybol severler.

O anları beceremedik
– İlk maçın 4.setinde 24:20 önde iken seti kaybeden Cimbom’un turu o anda kaybettiğini söyleyebilir miyiz?
– İlk 3 set boyunca Wilma Salas’a servis attık ama sonuç alamadık. 4.sette ise doğru adres olarak görünen Natalia Medrzyk’i bulduk ve oldukça faydalandık. Acaba Kübalı’da bu denli ısrar etmese miydik?
– Polonya ekibi Anthi Vasilantonaki’yi hedefleyerek çok iyi bir iş çıkardı. Özellikle turun gittiği 4.sette Yunan smaçörün üst üste yaptığı manşet hataları, güç bela geri döndüğümüz sette kırılma noktasını oluşturdu. Acaba Vasilantonaki’yi yeterince saklayamadık mı?
– Rakibin blok ve hücumları yüksek değildi. Buna rağmen yüksek köşe oyuncularımız olan Olesia Rykhliuk ile Vasilantonaki’yi boş yere mi hızlı oynatmaya çalıştık? Rakibin hızlı oynama mecburiyeti vardı. Bizim böyle bir taktiğe ihtiyacımız var mıydı?
– Yukarıda bahsi geçen iki oyuncumuz hücumda çabuk düşebiliyorlar. Bu durumda 3.setteki 8 sayılık seri misali servis-blok-defans üçgenine maç boyunca güvenemez miydik?
– Formalite haline gelen final setini konuşmaya bile gerek yok. Elifsu Eriçek, Melike Yılmaz ve Beren Yeşilırmak’ın oyuna dahil olması, bu oyuncuların tecrübe kazanması ve gelişimi için gerçekten önemli. Rakibin de yedeklerle oynadığı bir anda 8-3 önde iken seti 12-15 kaybetmek biraz ağır değil mi?
Maç boyu takımını destekleyen az sayıdaki sadık taraftara bir galibiyet hediye etmek bu denli zor muydu?

Mola meselesi
4.sette skor 22-22 iken Chemik Police’nin Türk baş antrenörü Ferhat Akbaş, molası kalmadığı halde yardımcı hakemden mola istedi. Rumen yardımcı hakem Dumitru Mesca da molayı verdi. Ancak maçı çok dikkatle takip eden Belçikalı baş hakem Paul Herbots, Police’nin mola hakkı kalmadığını anladı ve verilen molayı iptal etti. Mola iptal edilene dek masada duran Türk hakemler ayağa fırlayarak Polonya ekibi teknik heyetine molası olmadığını bağırarak anlatmaya çalıştı. Bu arada bir mola süresi kadar zaman geçmiş oldu. Oyuncular sahaya geri döndükten sonra Herbots, Police’ye geciktirmeden dolayı bir sarı kart gösterdi.

Bu olay, maç esnasında ve sonrasında bir hayli itiraz ve eleştiri konusu oldu. Ancak göze çarpmayan olay, Akbaş’ın mola istediği anda Police’nin skorboardda tek mola kullandığı görünüyordu. Bu nedenle Polonya temsilcisi, bir mola hakkı daha olduğunu düşünerek “tabelaya göre hakkı olan” molayı istedi.

Acaba burada suçlu Akbaş ve Polonya ekibinin teknik heyeti mi yoksa alınmış olan 2.molayı tabelada yakmayan masa hakemleri mi?

Elbette bu durumun Cimbom’un hayrına ya da zararına olup olmadığı bilinmez. Ancak maçın ilk setinde skor 16-12 iken Rykhliuk’un adeta tutarak rakip sahaya gönderdiği topa taşıma çalınmaması, hakemlerin bize verdiği bir hediyeydi adeta.

Voleybol dolu günler dileğiyle,
Kayhan Kösem kkayhan@hotmail.com


Haberi Paylaş