Genç bayanlar tezgahı bozamadı!

Meksika maçının hakemlerini tekrar bu kritik müsabakaya atayan Uluslararası Voleybol Federasyonu (FIVB), el birliğiyle Dominik’i yarı finale taşıdı.

Dünya Genç Bayanlar Voleybol Şampiyonası’nda Türkiye yarı final vizesi alamadı. Dominik Cumhuriyeti ile karşılaşan Ay-Yıldızlılar, hakemi arkasına alan rakibine direndi ama sonunu getiremedi: 2-3

Gerilen ortam, stres ve kaybetme endişesi içinde başlandı maça. Teknik kapasitesi yüksek bayanlarımız, fizik olarak üstün Dominik karşısında file önünde ciddi sıkıntı yaşadı. Bu sıkıntıyı aşmak için Kaptan Melis ile değil de Didem ile başladı Antrenör Mehmet Bedestenlioğlu. Ama yine de ne blok yapabildik, ne de arka alanda manşet alabildik. Didem, saman alevi gibi parladığı dönemlerde, Türkiye’yi skordan koparmamaya çalıştı. Polen’in gayreti de yeterli olmayınca, 5-8 ve 10-16 geçilen teknik molaların ardından set de 20-25 rakibin oldu.

İkinci sete iyi başlayıp, dört farklı (10-6) üstünlük de yakaladı Ay-Yıldızlı ekibimiz. Her şey iyi giderken Seval ve Büşra’nın manşet hataları, skorun 10-10’a gelmesini sağladı. Neşve’nin dışarı giden servisi, Polen’in oyun alanını bulmayan hücum girişimi, Türkiye’yi 13-15 geriye düşürdü. Gözde’nin kritik sayıları, Didem’in fırsatçılığı, setin çevrilmesini sağladı. Polen’in arka alandan sayıya dönüşen hücumları, Asuman’ın yerini bulan pasları ve 26-24 kazanılan ikinci set.

Şampiyona boyunca yaşadığımız servis kaçırma hastalığı, Türkiye’nin adına en can alıcı noktaydı. Büşra, Asuman, Gözde bu yarışın baş aktörü oldular. Neyse ki üçüncü set, biraz farklı geçti bu anlamda. Bir de Neşve, Gözde ve Asuman’dan etkili bloklar gelince, skoru önde götürmeyi başardık. İlk teknik molayı genç bayanlarımız 8-5 önde geçti. Beş sayıya kadar (11-6) çıkan fark, manşet hataları nedeniyle eridi ve ikinci teknik molada 16-14’lük üstünlüğümüz vardı. Büşra’nın arka arkaya üç manşet hatası, Dominik’in 20-21 öne geçmesine neden oldu. Ancak Neşve file önünde akıl dolu plaselere imza atıp, Asuman da tekli bloğuyla rakibi son darbeyi indirmeyi (25-23) bildi.

Liberosu Castillo ile ayakta durmayı başaran Dominik Cumhuriyeti, savunmasıyla ekibimize sayı imkanı vermedi. Buna karşın, Polen’in inanılmaz katkısı, geçilen 5-8’lik ilk teknik molaya rağmen, 8-8’i bulmamızı sağladı. Rakip hücumları karşılamakta yaşanan problem, dublajlarda geç kalmamız, Gözde’deki düşüş, skoru lehimize çevirmemize engel oldu. İkinci teknik mola da 13-16 geride geçildi. Seval’in, Büşra’nın manşet hataları da eklenince, farkın (13-18) açılması kaçınılmaz oldu. Set 22-25 sonuçlandı ve 2-2’lik eşitlik geldi.

Beşinci sete hakemi de arkasına alan Dominik, iyi başladı. Buna rakip bloklara takılan Büşra da eklenince, skor 2-9’a ulaşmıştı. Hatalar birbirini kovaladı ve seti 7-15, maçı da 2-3 kaybeden Türkiye, ilk dörde kalamadı.

Skandal hakem ataması!
Meksika maçında Türkiye’yi yeterince yıkamayan hakem ikilisi, Uluslar arası Voleybol Federasyonu (FIVB) tarafından Dominik müsabakasında tekrar karşımıza çıkartıldı. Mısırlı Nasr Shaaban ve Portekizli Avelino Azevedo, bir gün önceyi aratır yönetim tarzıyla, Ay-Yıldızlı ekibimizi şampiyonada saf dışı bıraktırdı.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ…

TÜRKİYE-DOMİNİK CUMHURİYETİ: 2-3

SALON: Auditorio

HAKEMLER: Nasr Shaaban (Mısır), Avelino Azevedo (Portekiz)

TÜRKİYE: Asuman Karakoyun 6, Didem Uzun 6, Polen Uslupehlivan 7, Büşra Cansu 4, Neşve Büyükbayram 5, Fatma Yıldırım 4, Seval Yılmaz (Libero) 5, Gözde Yılmaz 6, Melis Gürkaynak 4

DOMİNİK CUMHURİYETİ: Frica Marte 6, Yorkira Binet 7, Perez Arias 7, Jeoselyna Rodriguez 6, Elisa Eve 7, Marifranchi Rodriguez 7, Brenda Castillo (Libero) 8, Yenifer Calcano 6, Marianne Fersola 7, Camil Dominguez 7

SETLER: 20-25, 26-24, 25-23, 22-25, 7-15

 


Haberi Paylaş