Genç Milliler Avrupa dördüncüsü

Polonya’nın Gydnia kentinde yapılan Voleybol Genç Erkekler Avrupa Şampiyonası üçüncülük karşılaşmasında Belçika’ya 3-2 mağlup olan Genç Erkek Milli Takımımız Avrupa dördüncüsü olurken bronz madalyayı elinden kaçırdı.

TÜRKİYE: 2 – BELÇİKA: 3

SALON: Polonya- Gdynia

HAKEMLER: Voudourıs (YUN)- Makshonov Evgeny (RUS)

TÜRKİYE: Murat 3, Burak17, Faik 9, Emre 10, Gökhan 7, Uğur 10, Alperay (L), Samet 12, Koray, Metin 12,

BELÇİKA: Rousseaux 12, Van De Velde 3, Reynders 9, Lecat 21, Colson 12, Sander 1, Verboomen (L), Stuer (L), De Swert 4, Thijs

SETLER: 24- 26, 25- 17, 25- 21, 22- 25, 15- 17

SÜRE: 130 Dk. (31- 25- 26- 28- 20 )

İSTATİSTİK:
SAYI:111- 106
RAKİP HATADAN SAYI: 33- 43
SERVİS: 110- 105
SERVİSTEN SAYI: 8- 3
HATALI SERVİS: 19- 15
HÜCUM: 134- 129
HÜCUMDAN SAYI: 57- 46
BLOKTAN SAYI: 15- 13
MANŞET: 90- 89
HATALI MANŞET:8- 11

Trabzon’da geçen yıl düzenlenen Avrupa Gençlik Olimpik Oyunlarında şampiyon olan Voleybol Genç Erkek Milli Takımımız bu yıl aynı başarıyı gösteremedi. Erkekler kategorisinde yıldız, genç ve büyükler Avrupa Şampiyonalarında takımlarımız şimdiye kadar tek bir kupa alamazken, Genç Erkek Milli Takımımız Avrupa üçüncülüğüne ramak kalmasına rağmen, dördüncü olup ülkemize kupa kazandırmanın büyük onurunu yaşayamadılar.

Önceki yıllarda 10.’luktan yukarı derece elde edemeyen millilerimiz, ilk kez 1994 yılında ülkemizde yapılan Genç Erkekler Avrupa Şampiyonasında en iyi derece olarak 4. olabildiler. Millilerimiz, 1994- 2008 yılları arasında 7 kez düzenlenen Avrupa Şampiyonalarına katılamadı. 2008 yılından bu yana 3 kez üst üste katıldı. Avrupa Şampiyonalarında bu yıl ilk kez yarı finale kalma başarısı gösteren millilerimiz, Avrupa dördüncülüğü ile yetindi.

Dördüncülükte iyi bir başarı sayılır. Yıllarca set dahi alamadığımız Avrupa ve Dünya Şampiyonalarında kupalara ambargo koyan Rusya, Almanya, Polonya ve Bulgaristan, şimdi bizden aşağılarda yer aldı. Bu da kısa sürede Türk Voleybolunun nereden nereye geldiğinin açık bir göstergesi olmakta.

Maç sonrası Türkiye Voleybol Federasyon Başkanı Erol Ünal Karabıyık, Teknik ekip ve sporcular büyük üzüntü yaşarken, kupayı kaçırdıklarına çok üzüldüler. Karşılaşma sonrası Başkan Karabıyık şu açıklamada bulundu:

BAŞKAN KARABIYIK:
Teknik ekip ve sporcular ellerinden geleni yaptılar. İlk defa ülkemize bir kupa kazandırma fırsatını ellerinden kaçırdılar. Bu da bizim için büyük bir başarı. Yıllardır erkekler kategorisinde bu kupaya hasrettik. Bu hasretimizi gideremedik. Daha iyisi olamaz mıydı? Pek ala olurdu. Bazı durumlarda sporcularımızın gereksiz hataları, bazı pozisyonlarda hakemlerin ters kararları, İtalya’ya mağlup olmamıza neden oldu. Sonra Belçika mağlubiyeti üzdü. Rakiplerimiz kuvvetli takımlardı. Bizim takımımız da çok iyi bir ekip. Şans bizi istemedi. Bu sporcular geleceğin A Takımını oluşturacak ve Olimpiyatlarda ülkemizi temsil edeceklerine inanıyorum. Bazı eksikleri var. Onları da zamanla tamamlayacağız. Teknik ekibi ve sporcularımı kutluyorum. Ülkemize Filenin Sultanlarının getirdiği şampiyonluktan sonra, Filenin Aslanları da dördüncü olarak rakiplerini geride bıraktı. Onlarla ne kadar övünsek ve güvensek yeridir “şeklinde konuştu.

MAÇA GELİNCE:
Belçika ile üçüncülük karşılaşmasına çıkan millilerimiz, maça çok iyi başladı. Libero Alperay çok iyi manşetler aldı. Pasör Murat pas dağıtımını iyi yaptı. Smaçörler yerinde blok ve smaçlarıyla rakibine nefes aldırmadı. Etkili servislerle 3, bloktan da 4 sayı alan millilerimiz maçın teknik molalarını 8- 5 ve 16- 14 önde geçti. Sonraki süreler karşılıklı alınan sayılarla geçti. Filenin Aslanları 24- 21 lehine çevirdi. Sonra hatalar üst, üste geldi. Seti bitirecek tek sayıyı alamayınca Belçika seti 26- 14 aldı. Kazanılacak seti maalesef millilerimiz Belçikalılara hediye etti.

İlk seti kaybeden millilerimiz ikinci sete de kötü başladı. Hatalar sürdü. Bir anda Belçika 4- 0 öne geçti İlk teknik molayı da 8- 4 önde geçtiler. Filenin Aslanları yılmadı. Skor 8- 8’de rakibini yakaladı. İkinci teknik molayı da 16- 13 önde bitirdi. Seti de 25- 17 farklı alıp 1- 1 beraberliği yakaladı.

Beraberliği sağlayan Ay-Yıldızlı takımımız üçüncü sete hızlı başladı. Rakibine nefes aldırmadı. Bu kez skoru 4- 0 lehine çeviren millilerimiz oldu. Teknik molalara 8- 2 ve 16- 10 farklı önde geçti. Seti de 25- 21 alıp skoru da 2- 1 lehine çevirdi.

Maçın dördüncü setine de iyi başlayan Kırmızı-Beyazlı sporcularımız oldu. Skoru 4- 1 yaptı. Sonra üst, üste hatalar gelince Belçika 4- 4’de beraberliği yakaladı. İlk teknik molayı da 8- 6 önde geçti. Sporcularımız oyunu bırakmadı. 9- 9’da rakibini yakaladı. İkinci teknik molaya da 16- 13 önde girdi. Sonraki süreler karşılıklı alınan sayılarla geçerken nefesler tutuldu. 22- 22 beraberken, servis hatası, buna birde manşet alırken taşıma hatası verince Belçika 24- 22 öne geçti. Belçika’nın smacı seti getirdi. Belçika kazanacağımız bu seti de 25- 23 alıp 2- 2 beraberliği yakaladı.

Maçın kaderini belirleyecek final seti kıran, kırana geçti. Saha değişimini Belçika 8- 7 önde geçti. Milliler rakibini 9- 9’da yakaladı. Sonra beraberlikler sürdü. Her iki takımda hatalar yaptı. Maç gitti geldi. Son iki hatamız seti Belçika’ya 17- 15 maçı da 3- 2 kazandırdı. Millilerimizde eline kadar gelen bu fırsatı tepti.

Şampiyonu ise İspanya İtalya arasında oynanacak karşılaşma belirleyecek. Galip gelen takım Avrupa şampiyonu olurken, kaybeden takım da Avrupa ikincisi olacak.

KLASMAN MAÇLARI DA OYNANDI:
7/ 8.’lik maçında Bulgaristan, Almanya’yı 3- 0 yendi Avrupa Şampiyonasında yedinci olurken, Almanya da sekizinci sırada yer aldı. 5/ 6.’lık karşılaşmasında da Rusya, Polonya’yı 3- 1 mağlup etti. Avrupa Şampiyonası’nda beşinci, Polonya da 6. sırada yer aldı.

TAKIM SIRALAMASI:
1-
2-
3- Belçika
4- Türkiye
5- Rusya
6- Polonya
7- Bulgaristan
8- Almanya

Haber ve fotoğraflar: Tayyar Sümen

 


Haberi Paylaş