Gençlik aşısı tuttu…

Genç Erkekler Avrupa Voleybol Şampiyonası Çek Cumhuriyeti’nin Brno kentinde 12 ülkenin katılımı ile gerçekleşti. Uzun bir aradan sonra genç voleybolcularımız bu şampiyonaya katılma hakkını elde ettiler. Toplam 36 ülke arasından sıyrılarak şampiyonanın en iyi 12 ülkesi arasına girmek tabi ki büyük bir başarı. Ülkemizde erkek voleybolunu canlandırma adına başlatılan çalışma son derece yerinde ama geç kalınmış bir karar.

Yıllardır var olma savaşı veren ve Uluslar arası arenada çok büyük başarıları bulunmayan erkek voleybolunda genç milli takımın önemli bir turnuvada hem de devlerin bulunduğu gruptaki mücadele alkışlanacak nitelikteydi. Rusya, Almanya, İtalya, Belçika, Polonya gibi Avrupa’nın özellikle altyapıdaki dev ülkeleri ile aynı grupta final şansı arayan genç yıldızlarımız gerçekçi düşünmek gerekirse tecrübesizliğinin kurbanı oldu. Rusya, İtalya, Belçika ve Almanya maçlarını kaybeden Milli takımımız bu turnuvada grubunda sadece Polonya maçını kazanabildi. Elde edilen sonucu bakıldığında millilerimizin durumu başarısızlık gibi görünüyor. Ancak geriye dönüp baktığımızda ise yıllar sonra ilk defa genç takımlar düzeyinde Avrupa Şampiyonası’na katılmışız. Avrupa’nın en iyi 12 takımı arasına girmişiz. Bu takımdan bir oyuncunun bile A takıma kazandırılması oldukça önemli. Bu düşünceyle hareket etmekte yarar var.

Bu turnuvanın bir başlangıç olması düşüncesindeyim. Yıldız takım seviyesinde önemli bir jenerasyon gümbür gümbür yetişmekte. Onlardan şampiyonluklar bekliyoruz. Artık erkek voleybolunun önemli bir altyapısı bulunmakta. Okullar düzeyinde de hummalı bir çalışma söz konusu. Ancak yine en önemli görev kulüplere düşmekte. Onlar da hep gözünü yurtdışına dikeceğine biraz altyapılarını kuvvetlendirsinler. Biraz kendi oyuncusunu kendisi yetiştirsinler.

Bülent KARADAŞ
bulentkaradas@hotmail.com
 


Haberi Paylaş

Comments are closed.