GSGM’DEN Meksika’ya kınama

Gençlik ve Spor Genel Müdürü Yunus Akgül, Genç Bayanlar Voleybol Milli Takımı’nın Meksika’da alıkonmasına sert tepki gösterdi.
 
Genel Müdür Akgül’ün talimatıyla konu ile ilgili olarak Dışişleri Bakanlığı’na bir yazı ile müracaat eden GSGM, milli takım kafilemizin maruz bırakıldığı bu çirkin davranışın kınanması ve bundan sonra bu tür çirkinliklerin yaşanmaması için gerekli girişimlerde bulunulması istendi.

Söz konusu yazıda; 16 – 25 Temmuz 2009 tarihleri arasında Meksika’da düzenlenen Dünya Gençler Voleybol Şampiyonasına finalist ülkelerden biri olarak katılan Genç Bayan Voleybol takımımızın Mexico Citiy havalimanında ve iç hat uçuşuyla varılan Tijuana kentinde haksız yere bir odada tutularak maruz bırakıldığı kötü muamelenin Türk Kamuoyunda ve Türk spor camiasında büyük infiale yol açtığı belirtildi.

Olayın kınanması talebi ile Dışişleri Bakanlığı’na gönderilen yazıda: “Üzerinde Türk Milli Takım kıyafetleri ile Türkiye’yi temsil etmekte olan Milli takımımıza karşı sergilenen bu aşağılayıcı ve çirkin davranışlar Spor ruhunun temeli olan uluslararası kardeşlik, dostluk ve arkadaşlık ruhuna büyük zarar vermekte ve uluslararası centilmenlik anlayışıyla bağdaşmamaktadır” denildi.

Yazıda ayrıca, Türkiye Voleybol Federasyonu tarafından, kafilemizin maruz bırakıldığı bu olumsuz tutum ve çirkin davranışlar hususunda, Dünya Voleybol Federasyonu (FIVB), Avrupa Voleybol Federasyonu (CEV) ve Meksika Voleybol Federasyonu nezdinde de girişimler başlatıldığı da ifade edildi.

 


Haberi Paylaş