Güzellikler ve yanlışlar

Merhaba voleybol dostlar.. Voleybolda çok yoğun günler yaşıyoruz… Avrupa’da 3 takımımız final four oynadı. Geçen yıl Vakıfbank Türk Telekom’un kazandığı Avrupa Şampiyonluğu’nu bu yıl Fenerbahçe Universal kazandı… Bakü’de oynanan maçlarda Sarı lacivertli voleybolcular kendilerine inananları bu kez mahcup etmediler. Önce güçlü, Gamova’lı Dinamo Kazan (Rus) takımını yendiler ve rakip Vakıfbank Türk Telekom’un elinden kurtulup finale gelen RC Cannes (Fransa) takımını 3-0 rahat yenerek tarihine Avrupa Şampiyonluğu unvanını da eklediler. Emeği geçen herkesi kutlarım. Fenerbahçe kulübü özel uçakla hem 40 civarında gazeteci yanında Aziz Yıldırım dışında tüm yönetim kurulu, Universal Hastaneler Grubu Başkanı Dr. Azmi Ofluoğlu ve ekibi ile çok sayıda şube yöneticileri de oradaydılar. Bu sayede yıllar sonra da olsa şampiyonluk mutluluğu yanında eski dostlarla buluşmanın mutluluğunu yaşadım.

Azeri kardeşlerimiz Avrupa şampiyonu olmak için takımlar kurdu, organizasyonu aldılar ama dörtlü finale çıkamayınca maçlara fazla ilgi göstermediler. Ancak Bakü’deki Fenerbahçeliler ve Türkiye’den çok sayıda taraftar vardı. TRT de güzel bir yayınla Türkiye’nin bu başarıyı ve mutluluğu paylaşmasını sağladılar.

Bakü’ye Başkan Erol Ünal Karabıyık gelmişti ama yönetim kurulundan (Mehmet Çakmak vardı ancak pek yanyana görmedik, ağırlıkta Fenerbahçe tarafında ve dostları Kurtaran Mumcu ve Saygun Keskin’le beraberdi) kimse yoktu. Her halde masraf olmasın yada değer vermedikleri için  gelmemişlerdi. Böylesine önemli organizasyona TVF’nin bütçe ayırması gerekir ama pek önemsenmemiş anlaşılan. Genel sekreter Sinem Mavili ve Banu Can’ın CEV yönetim kurulu üyesi olarak iki Türk bayanı olarak gurur verici olay olarak göze battılar. Ödül töreni sonrası Ali Koç’un ‘’Bu başarıda pek çok kişinin emeği var ama eski sponsorumuz Acıbadem’in sahibi Mehmet Aydınlar’ın katkısını da unutmuş değiliz, kendisine teşekkür ederim’’ demesi tam bir spor adamlığı, sorumlu yönetici duruşuydu… Ben de kendisini kutlarım, Türk voleybolu adına teşekkür ederim.

Aynı hafta Galatasaray da İtalya’da Arsizi Yamamay Milano takımıyla final oynadı. İlk maçı İstanbul’da kazandı. Güzel bir ağırlama yaptı Galatasaray voleybol şube sorumluları. Başta başkan olmak üzere tüm yönetim kurulu üyeleri ve çok kalabalık bir Galatasaraylı grubu protokol tribününü doldurmuşlardı. 80’li yıllara döndüm bir an… Galatasaray Yurtiçi Kargo’nun da başarılı olması Türkiye Kupası’nda dörtlü finale kalması da sarı kırmızılılar heyecanlandırdı. Bir yandan Fenerbahçe diğer yandan Galatasaray’ın iddialı olması voleybola bir başka heyecan getirdi. Yıllardır emek ve para harcayan Vakıfbank ve Eczacıbaşı gibi kulüplerimizin de yatırımlarının değerini arttırdı.

Avrupa’da bir başka takımımız Arkas da erkeklerde ilklere imza attı. Şampiyonlar ligi başladığından beri ilk kez bir Türk takımı dörtlü finale kaldı. Gücünün yettiğince mücadele etti ama galibiyet almaya yetmedi. Avrupa 4. olarak sezonu kapattı. Tüm Arkas ailesini bu başarıdan dolayı kutlarım. Ancak 2 artı 1 olayı nedeniyle sıkıntılı olduklarını, 3 yabancı olması gerektiğini belirttiler. Benim de düşüncem 3 yabancıdan yana…

Avrupa heyecanı bitti,  bu kez 2. Ligler terfi maçları, Teledünya Türkiye Kupası ve Bayanlar play off maçları vardı… Maçları yayınlayan Sportstv bir başka rekor kırdı. 9 saat yayın yaptı. Adnan Mert Paşaoğlu’na da bravo. Eskişehir Anadolu Üniversitesi 2 Eylül Salonu’nda hem Türkiye Kupası hem de 2. Lig terfi maçları oynandı. Fenerbahçe yine muhteşem final yaptı . Önce favori Halkbank’ı ardından ezeli rakibi Galatasaray Yurtiçi Kargo’yu yenerek şampiyon oldu. Miljkoviç yine oyunculuğunu konuşturdu. Takımını lazım olduğu yerlerde rahatlatıp şampiyonlukta en büyük ev sahibi oldu.

Bayanlar 1. Lige terfi maçlarında ise Sarıyer ve Bursa Büyükşehir Belediyesi mutlu sona ulaştı. Sarıyer Belediye şampiyon oldu. İstanbul’dan 7. takım oldu Aroma Bayanlar 1. Ligi’nde… Sarıyer’in Belediye Başkanı Şükrü Genç ve Kulüp Başkanı Ali Ergenç (eski Türkiye Atletizm Başkanı) yanına Jeyan Erben’i almış iyi yolda heyecanla gidiyorlar. Ben umutluyum kalıcı olacaklarına… Ve daha yukarı çıkacaklarına… Mehmet Bedestenlioğlu tam isabet… Bu arada Eskişehir’deki ödül törenine bu işin beyin takımı olan antrenörlerin alınmaması ve boyunlarına madalya takılmaması son derece yanlış ve düşündürücüdür. Antrenörler derneklerinden bir cevap bekliyorum. Ne düşünüyorlar?

ART’yi de kutlarım. Çok güzel bir şekilde maçları yayınladılar. 2. Ligdeki çekişmeyi yansıttılar. Mehmet Kısmet’i de tebrik ediyorum. Kazım Tokat’la birlikte yayınları için.

Bayanlar play off maçlarıyla, Türkiye Kupası Fenerbahçe Grundig-Halkbank maçları çakıştı. Yarısında kupa maçı bırakılıp bayanlara geçildi… Neden iyi hesaplar yapılmaz… Çok mu zor? Ayrıca Fenerbahçe Grundig -Galatasaray Yurtiçi Kargo maçındaki olaylar nedeniyle bir saati aşan süre maç oynanmadı.

Olaylar olacağı belli!… Polisler neden seyirciye yakın hatta arasına oturtulmaz? Neden 2. üst araması yapılmaz? Maytap, havai fişek ve konfetiler engellenmez? Ki başkan Emniyetçilerle çok yakın olan bir isim. Olayların olmasını neden bekler anlamak mümkün değil!

Biraz da medya olayından bahsetmek istiyorum. Eskişehir’de voleybol medyası yoktu. Ne tv, ne internet ne de gazeteciler.. Ankara’da da yoktu… Tam bir yıl voleybol izleyen gazeteciler ne gazeteleri tarafından ‘’voleybol değerlidir’’ deyip gönderilmemişlerdir. Ne de TVF tarafından medya organizasyonu yapılmamıştır. Kulüpler TVF’ye , TVF kulüplere bırakıp voleybol medyasının izleyip haber yapması gerçekleşmemiştir. Peki voleybol halka nasıl ulaşacak? Bunu kim yapacak? Bayanlar play off’ta Ben ve Vatan’dan Murat Yücekök gittik. İkimiz sözleştik aynı araçla gidecektik. Eczacıbaşı araç kaldırıyormuş davet etti Vahide Hanım (Palantöken). Zeki Kuban’da (Fanatik) gittik. Buna Ankara’da voleybolunsesi.com’dan Zeliha Işık da eklendi oldu 4…  Nerde Cengiz Tokgöz (Sabah,Fotomaç, Takvim) nerde Celal Demirbilek (Hürriyet), nerde Alev Anakök (Cumhuriyet), nerede Ragıp Tekin (Milliyet), nerede Metin Görgün (5. Set), nerede Burcu Hakyemez Dal (son set NTV)… nerede Ufuk Soygür (Voleybol magazin), nerede Korhan Gün (Voleybol x)…

Her zaman söylüyorum.. TVF’nin Marketing bölümü olmalı… Marka değerini yükseltmek ve daha çok girdi sağlamak için… Görünen o ki voleybolumuz bu konuda sınıfta kaldı? Bu iş ekip olayıdır… Bir kişi her tarafa yetişemez. Bunu bir kez daha gördük, olmuyooor!…

Erkekler Aroma 1.Ligi play off’ları Çanakkale’de yapılacak 16 Nisan’dan itibaren… Ancak başlamadan şikayetler eleştiriler geldi. Otel sorunları yaşanıyormuş… İzmir’de bayanlarda takım yok 1.Ligde güzel salonlar ve oteller var neden yapılmaz. Kayseri neden yapılmaz… Voleybolun marka değerini arttırmak için her şey sonuna kadar yapılmalı. En iyi yerler, salonlar zorlanmalı.. Bak Kayseri salonu var. Neden orada yapılmaz… Bak Basketbolda Avrupa’da oynayan takım çıkardılar… Güzelim salonda voleybol yok… Ulaşım ve yatma sorunu olan yerlerde turnuva pek akıl karı değil. 1.Ligler en
iyi yerlerde olmalı…

Sağlıkla kalın…

Yüzünüzden gülme eksik olmasın.

Enver BAĞLARBAŞI

 


Haberi Paylaş