Haftanın oyuncusu Saeid Marouf

FIVB tarafından bu haftanın oyuncusu İranlı pasör Saeid Marouf seçildi. On yılı aşkın süredir ülkesinin milli takımının en iyiler arasında yer almasına yardımcı olan pasör Saeid Marouf İran, Asya ve Dünya voleybolunda parlayan bir yıldız olmaya devam ediyor.

Voleybola ilgisi olan bir ailenin çocuğu olan 35 yaşındaki Marouf, İran’ın altyapı kategorilerindeki milli takımlarının her aşamasında mücadele etti ve 2003’te U19 Asya Şampiyonası ve 2004’te U20 Asya Şampiyonası’nda gümüş, 2004 FIVB U19 Dünya Şampiyonası’nda ise bronz madalya kazandı.

2005 yılında ise kendisini İran’ın A milli erkek voleybol takımında bulan Marouf, 2008 ve ev sahipliğini yaptıkları 2010 Asya Kupası’nda zafere giden takımın bir parçası olmuştu.

Marouf ayrıca 2013 ve 2019 Asya Şampiyonası ile 2014 ve 2018 Asya Oyunları’nda da altın Madalya kazanarak kıta turnuvalarında büyük başarılara imza attı.

Dünya çapında düzenlenen turnuvalarda ise İran ile birlikte 2017 FIVB Dünya Büyük Şampiyonlar Kupası’nda bronz madalyayı boynuna takmayı başardı.

Kulüp kariyerinde her ne kadar Saeid Marouf genel olarak İran’ın dışında mücadele etmemiş olsa da ülke içinde farklı takımlarda oynamış ve Sanam Tehran, Kalleh Mazandaran ve Matin Varamin takımları ile ulusal şampiyonluk zaferi yaşadı.

Deneyimli pasörün ilk yurt dışı tecrübesi 2015 yılında Rus ekip Zenit-Kazan ile birlikte yaklaşık yarım sezon oldu ancak bu zaman zarfında Rusya Süper Ligi ve CEV Avrupa Şampiyonlar Ligi’nde altın madalya kazandı.

Marouf İtalya’nın Emma Villas Siena takımına gitmeden önce İran’da bir başka üç sezon daha geçirdi ancak Siena 2018-2019 sezonunun ardından A2 ligine düşürüldüğünde o zamandan beri oynadığı Çin’in Beijing BAIC Motor takımı ile anlaştı.

Haberin Fotoğrafları

Haberi Paylaş

Comments are closed.