Halkbank’ı beş sette deviren Arkas Spor yarı finalde

AXA Sigorta Erkekler Kupa Voley çeyrek final karşılaşmaları bugün (24 Aralık Cuma) oynanan Halkbank-Arkas Spor mücadelesiyle tamamlandı. Başkent Voleybol Salonu’nda Halkbank’a konuk olan Arkas Spor; karşılaşmadan 28-26, 23-25, 19-25, 27-25, 12-15 sonuçlanan setlerle 3-2 galip ayrıldı ve yarı finale yükseldi. Bu sezonki ilk yenilgisini Arkas Spor karşısında alan Halkbank, AXA Sigorta Erkekler Kupa Voley’e çeyrek finalde veda etti.

Maçın ilk setine Selçuk Keskin’in etkili servisiyle başlayan Halkbank, Oğuzhan Karasu ve Yiğit Gülmezoğlu’nun hücum sayılarıyla 3-1 öne geçti. Graham Vigrass’ın hücum sayısına Gabriel Candido ve Efe Mandıracı ile karşılık veren Arkas Spor, farkın daha fazla açılmasına izin vermeyerek skoru 4-6’ya getirdi. Özellikle Nicolas Hoag’un hücumlarına defansta iyi çözüm üreten Ankara ekibi, Fernanda Hernandez ve Graham Vigrass’ın sayılarıyla farkı 9-5’te dörde yükseltti. Setin ilk bölümünde ortaları hücumda aktif tutan Selçuk Keskin, Oğuzhan Karasu ile de sayıya giderek takımı adına farkın beş olmasını sağladı. Mustafa Cengiz ve Nicolas Hoag ile rakibine karşı koyan Arkas Spor, 12-10’da farkı yeniden iki sayıya indirdi. Ulaş Kıyak’ın blok sayısıyla settin orta bölümünde farkın açılmasına izin vermeyen Arkas Spor, Halkbank’ın Fernando Hernandez ve Nicolas Bruno ile bulduğu sayılara engel olamadı ve 17-13’te mola almak durumunda kaldı. Mola dönüşü Gabriel Candido’nun üst üste bulduğu sayılarla skor 17-16’ya geldi. Set sonuna Arkas Spor’un hücumda ve serviste üst üste hatalarıyla 22-17’de dört sayılık avantajla giren Halkbank, Daniel Mcdonnell ve Efe Mandıracı’nın sayılarıyla rakibe direndi ve Mirza Lagumdzija’nın blok sayısıyla set set sonunda 23-21’de farkı bire indirdi. Efe Mandıracı’nın servis serisinde bu kez Nicolas Hoag ile topu öldüren Arkas Spor, 23-23’te eşitliği yakaladı. Karşılıklı sayılar sonrası Nicholas Hoag’un etkili servisi Mustafa Cengiz, topu sayıya çevirmek isterken fileye değince Halkbank bir kez daha set sayısı fırsatı yakaladı. Yiğit Gülmezoğlu’nun hücumuyla seti 28-26’da noktalayan Halkbank, dev maçta 1-0 öne geçti.

İkinci sete Fernando Hernandez ve Oğuzhan Karasu’nun hücumları ve Selçuk Keskin’in bloğuyla etkili başlayan Halkbank, setin ilk bölümünü 7-3’te dört sayılık üstünlükle geçti. Nicholas Hoag ve Nicolas Bruno’nun karşılıklı sayılarının ardından 10-6’ya kadar süren dört sayılık fark, Efe Mandıracı ve Ulaş Kıyak’ın hücum ve bloğuyla 11-9’da ikiye indi. Setin bu bölümünde serviste ve hücumda üst üste hatalarr yapan Ankara ekibi, skorun 13-13’te eşitlenmesini engel olamadı. Eşitliğin sonrasında Nicolas Bruno ile farkı yeniden açan Halkbank, 17-15’te yeniden iki sayılık üstünlüğü buldu. Arkas Spor, Gabriel Candido’nun hücum ve blok sayılarıyla 17-17’de skoru yeniden dengeledi. Efe Mandıracı’nın takımını 17-18’de öne geçiren bloğunun ve sonrasında üstünlüğü korumasını sağlayan tekli bloğunun ardından karşılıklı servis hatalarıyla skora yeniden eşitlik geldi. Daniel Mcdonnell’ın blok sayısıyla 19-21’de iki farklı üstünlüğü yakalayan Arkas Spor, Graham Vigrass ve Gabriel Candido’nun karşılıklı sayılarıyla geçen bölümde farkı korudu. Uzayan ralliyi Graham Vigrass’ın rakip alana müdahale etmesiyle sayıyla noktalayan Arkas Spor, skoru set sonunda 20-23’e getirdi. Oğuzhan Karasu’nun Bertuğ Öndeş’e bloğuyla 22-23’e farkı bir sayıya indiren Halkbank, rakibine mola aldırdı. Mola dönüşü Nicholas Hoag ile sayıya giden Arkas Spor, Gabriel Candido ile seti 23-25’te bitirerek maçta skoru 1-1’de eşitledi.

Üçüncü set, Nicolas Hoag’un hücumdaki Efe Mandıracı’nın ise bloktaki etkinliği sonrası 2-5 Arkas Spor üstünlüğüyle başladı. Fernando Hernandez’in servis turunda rakibinin manşette sıkıntı yaşamasıyla Graham Vigrass’ın blok Hernandez’in servis sayılarıyla geri dönen Halkbank, beş sayılık seriyle skoru 7-5’e getirdi. Aslan Ekşi’nin blok sayısıyla 12-8’de farkı dörde çıkaran Halkbank, bu andan sonra rakibinin Gabriel Candido ve Bertuğ Öndeş ile bulduğu sayılara engel olamayınca skor 13-13’te eşitlendi. Efe Mandıracı ve Bertuğ Öndeş ile seriyi devam ettiren Arkas Spor, 13-15’te iki farklı üstünlüğü yakaladı. 16-18’de servis noktasına geçen Efe Mandıracı’nın etkili servisleri ve Nicholas Hoag’un hücum sayılayla İzmir ekibi, set sonuna 16-21’de beş sayılık avantajla girdi. Halkbank’ta Yiğit Gülmezoğlu, üst üste aldığı hücum sayılarıyla skoru 19-24’e getirse de seti 19-25 alan Arkas Spor, mücadelede 2-1 öne geçmeyi başardı.

Halkbank; dördüncü sete Fernando Hernandez ve Oğuzhan Karasu’nun hücum, Graham Vigrass’ın blok sayısıyla 4-1 önde başlayan taraf oldu. Daniel Mcdonnell’ın servis serisiyle arayı kapatan Arkas Spor, Nicholas Hoag’un blok sayısıyla 6-7 öne geçmeyi başardı. Karşılıklı sayılarla geçilen bu bölümün ardından konuk ekip, Ulaş Kıyak’ın blok sayısıyla 10-12’de iki sayılık üstünlüğü yakaladı. Fernando Hernandez’in servis noktasına geçmesiyle Efe Bayram ‘in blok ve hücum, Graham Vigrass’ın blok sayısıyla beş sayılık seriye imza atan Halkbank; 15-12 öne geçti. Efe Bayram’ın servis sayısıyla 17-13’te farkı dört sayıya çıkaran Halkbank’ı setin orta bölümünde Nicholas Hoag hücum, Bertuğ Öndeş blok sayısıyla durdurarak farkı yeniden iki sayıya indirdi. Halkbank, set sonunda Graham Vigrass ve Fernando Hernandez’in hücum sayılarıyla yeniden 20-17’de üç sayılık avantajı buldu. Bu kez Efe Mandıracı’nın hücumda sahneye çıkmasıyla yeniden geri dönen İzmir ekibi, 20-20’de Bertuğ Öndeş’in bloğuyla eşitliği yakaladı. Karşılıklı sayıların ardından Ankara ekibi, Efe Bayramın sayısıyla 24-23 öne geçerek set sayısı avantajı elde etti. Arkas Spor’da Nicholas Hoag’ın hücumuyla skora 24-24’te yeniden eşitlik geldi. Fernando Hernandez’in iki numaradan üst üste iki hücum sayısıyla seti 27-25 alan Halkbank, mücadelede setleri 2-2’de eşitledi.

Karar setine dördüncü sette arkasına aldığı rüzgarın da etkisiyle hücumda etkili başlayan Halkbank, Nicolas Bruno’nun dört numaradan aldığı hücum sayılarıyla 2-0 öne geçti. Nicholas Hoag ve Gabriel Candido’nun hücumlarıyla direnen Arkas Spor, setin ilk bölümünde skoru 4-3’e getirdi. Daniel Mcdonnell’ın servis sayısıyla 6-6’da eşitliği yakalayan İzmir ekibi, rakibinin üst üste hücum hataları sonrası setin ilk yarısını 6-8’de iki sayılık üstünlükle geçti. Saha değişiminin ardından Ankara’daki taraftarlarının da desteğini yoğun olarak hissettiği bu bölümde Arkas Spor, Ulaş Kıyak’ın Efe Bayram’a bloğuyla 6-9’da farkı üçe çıkardı. Arkas Spor bu sayının ardından Efe Mandıracı’nın defansı sonrası Nicholas Hoag ile sayıya giderek farkı dörde yükseltti. Set sonuna 10-6’da dört sayılık dezvanatajla giren Halkbank, bir kez daha mola aldı. Rakibinin serisini 11-7’de Efe Bayram’ın hücum sayısıyla noktalayan Halkbank, Arkas Spor blok ve defanslarını karşısında sıkıntı yaşayınca 7-13’te fark yeniden açıldı. Set sonunda Aslan Ekşi’nin servis serisinde servis karşılamada ve hücumda zorlanan Arkas Spor’da setin bu bölümünde reklam panolarına doğru giden topu kurtarmak için hamle yapan Gabriel Candido sağ el bileğinden sakatlandı ve tedavisi yapıldı. Oyuna devam eden Gabriel Candido’nun hücumuna Abdullah Çam’ın aldığı blok sayısıyla direnen Halkbank, bir kez daha servis kullandı. Efe Mandıracı’nın servisi karşılayarak hücumda da takımını galibiyete götürdüğü sayıyla seti 12-15 maçı da 3-2 kazanan Arkas Spor, yarı finale yükselen taraf oldu.

Karşılaşmanın en skorer ismi 23 sayıyla Halkbank’ın Kübalı pasör çaprazı Fernando Hernandez oldu. Arkas Spor’da Nicholas Hoag 22, Gabriel Candido 22, Nicholas Hoag 21, Efe Mandıracı 18 sayıyla skora katkı verdi. Servis karşılamada Caner Dengin, hızlı ve renkli hücum kurgusuyla Ulaş Kıyak galibiyette etkili oldu. Oyuna sonradan dahil olan Bertuğ Öndeş mücadelede takımının aldığı 19 blok sayısının 5’ine imza attı. Daniel Mcdonnell ise özellikle karar setinde etkili servisleriyle yakaladığı seriyle öne çıktı. Halkbank’ta ise mücadeleyi Nicolas Bruno 15, Graham Vigrass ve Efe Bayram 9’ar sayıyla tamamladı.

Haberin Fotoğrafları

Haberi Paylaş

Comments are closed.