Spor Toto çok daha güçlüydü

Fenerbahçe HDI Sigorta ile Spor Toto arasında oynanacak olan Axa Sigorta Kupa Voley çeyrek final mücadelesi, çok kötü bir saatte Burhan Felek’e gelen çok az sayıdaki voleybol sever ve o saatte televizyon başında olması çok zor olan izleyicilere çok şeyler vaat ediyordu. Ancak maçın geneli, beklentilerin çok uzağında kaldı ve “Dağ fare doğurdu”deyimini akla getirdi sevgili voleybol severler.

Kısıtlama olsa neyse

Böylesi bir maçı saat 12.00’de oynatmanın gerekçesi ne olabilir? Naklen yayın. Başka? Bilemiyoruz. Ancak böyle bir saatte maç oynatmanın voleybolu geniş kitlelere yayma konusunda pek olumlu bir etkisinin olmayacağı aşikar. Hani Covid-19 kaynaklı bir kısıtlama olsa da insanlar evden çıkamıyor olsa, -belki- kabul edilebilir. Ancak mevcut durumda bu uygulama, insanın aklına “Naklen yayın geliri,salonda seyirci olmasından daha önemlidir” görüşünü savunuyor adeta.

Farkı hücum performansı belirledi

Maçın istatistiklerine bakan biri, -iki takım arasındaki kadro yakınlığına rağmen- 3-0’lık skorun hücum performanslarından kaynaklandığını rahatlıkla anlayabilir. Zira maçın genelinde Spor Toto %55 ile 43 hücum sayısı elde ederken sarı lacivertliler %35 ile 23 sayıda kaldı. Bu farkın neden ortaya çıktığını düşünecek olursak;

FB HDI Sigorta’nın yaptığı hücumların çok büyük bir kısmı, bloğu geçenler başta olmak üzere ya auta gitti, ya da Spor Toto defansı bu topları “Etkili hücuma çıkaracak kadar iyi” topladı. Erkek voleybolunda yazılı olmayan kuraldır. Eğer hücumda bloğu geçtiysen rakibe defans yaptırmayacaksın. Özellikle 2.sette Spor Toto’nun tam 20 topu defanstan hücuma çıkarması (Bunların 11 tanesi sayıya dönüştü) erkek voleybolunda rastlanmayacak türden bir sayı. Dünyada gerek milli takımlar, gerekse kulüpler bazında zirvede yer alan ekiplere baktığımızda bu takımların en büyük farkının oyuncuların güç seviyeleri olduğu anlaşılır. Bu nedenle kadın voleybolunda üst düzey teknik kapasite ile başa güreşen Çin, Japonya vd. Uzakdoğu ülkelerinin erkek voleybolunda esamesi dahi okunmuyor.
Ankara temsilcisinde takımı oynatan A.B.D. Milli takım pasörü Kawika Shoji, orta oyuncularına top vurdurduğu 15 pasın (10 tanesi sayıya dönüştü (%67), bloğa yakalanan:0) tamamını adeta uçururken FB HDI Sigorta’da gerek Muhammet Kaya, gerekse Oğulcan Yatgın, bu pasları “Metre pas” şeklinde kullandı. Böyle olunca da sarı lacivertli orta oyuncular hem 2 kez bloğa yakalandı, hem de hücum yüzdesi %56’da kaldı. Maçın yarısından fazlasında oyunda kalan Emre Batur’un hücumda eline top değmemesi de sarı lacivertli takım adına kabul edilebilir değildi.

Bir musibet bin nasihatten evladır

Lig sıralamasında 3.sırada bulunan 6.sıradaki takıma –herhangi bir sakat ya da cezalı oyuncu olmamasına rağmen- böyle bir skorla yenilmesi elbette kabul edilemez.

Rakibinin 3 oyuncusu çift haneli skorlara ulaşmışken sende bir tane dahi yok
Rakibinin pasörü dahi -2 oyuncu hariç- senin tüm kadrondan fazla skor üretmiş
Rakibin pasör ve liberolar hariç tüm oyuncuları, senin -1 oyuncu hariç- tüm kadrondan fazla skor üretmiş

Bu şartlar altında söylenecek söz yok. Başlıktaki atasözü, böyle bir durum ve sonrasında yapılması gerekenleri çok iyi özetliyor.

Spor Toto için ölçü olmamalı

Fenerbahçe HDI Sigorta’nın maçın saatinden midir bilinmez, bu denli kötü bir performans sergilemesi, Ankara ekibinin haklı galibiyetine gölge düşürmez. Ancak Spor Toto’nun böylesi bir rakibe karşı elde ettiği böylesi parlak bir zafer, oyuncuları olumsuz etkileyebilir. Bu durum, yarı final ve ligin ikinci yarısında gösterilmesi gereken gelişimi olumsuz etkilerse, hedefler şaşabilir.

Gerek Morteza Sharifi, gerekse Paul Buchegger’in köşeleri domine etmesi, yukarıda yazdığımız üzere Çağatay Durmaz ve Yüksel Bıdak’ın Shoji ile coşması, daha derli toplu oynayan bir rakibe karşı bu denli sivrilmeyebilir. Bu nedenle Ankara ekibinin galibiyetten ziyade kaçan 15 servis ve kendi hatalarından rakibe verdiği 23 sayıya odaklanması gerekir.

Voleybol dolu günler dileğiyle,

Kayhan Kösem

kkayhan@hotmail.com

Haberi Paylaş

Comments are closed.