Hata aradım

Avrupa Şampiyonası geride kaldı? Filenin Sultanları, gümüş madalya kazandı? Şampiyon da olabilirdik ancak küçük hatalar, buna engel oldu.
Şunu itiraf etmeliyiz. Voleybol otoritelerinin neredeyse yüzde 90’ı, elde edilen sonuçta yanıldı. “Çeyrek finalden öteye gidemeyiz” diyenler çoğunluktaydı.
Küçük bir kesim de “Yarı final neden olmasın” diyordu. Ben de çeyrek finalden öteye gidilemeyeceği görüşündeydim. En mutlu olduğum yanılgıydı? Büyük keyif aldım bundan.

Şimdi yeni bir dönem başlıyor? Gençlerin başarısı, gelecek adına büyük beklenti yarattı. Önümüzdeki Avrupa Şampiyonası’nın en büyük favorisiyiz?
Muhalif yapım nedeniyle geride bıraktığımız şampiyona ile ilgili biraz kusur aramak istedim. Eksiklerimiz ve yanlışlarımız noktasında kafa yordum?
Arkadaşlarımı aradım, “Nerede yanlış yaptık? Hatalarımız nelerdi?” diye sordum?
Biraz da zorladım onları ama bir hata ? kusur söyletemedim.
Ancak iki noktaya dikkat çektiler. Ki, ben de bu söylemlere katılıyorum.
Birincisi, güçlü bir köşe oyuncumuzun olmaması. Meryem, Ebrar ve Gözde, bu noktada takımı alıp götürecek düzeyde henüz değiller.
Yani bizde bir Tijana Boskoviç, Birankica Mihajloviç ya da Samanta Fabris yok.

Özellikle Meryem ve Ebrar’ın bundan sonraki gelişiminin, Türk voleybolu açısından önemli olduğunu söyleyebilirim.

İkincisi ise Giovanni Guidetti konusunda geç kaldığımız. Türkiye’yi çok iyi bilen ve başarısı tartışılmaz İtalyan çalıştırıcıya, milli takımımızı daha erken teslim etmeliydik. 2015’te bu değişimi yapabilirdik.

Bu hata mıdır?
Tabi ki, değil. Şartlar nasıl gelişti bilemeyiz. Artık bundan sonrasına bakmalıyız. İyi bir jenerasyon yakaladık.

Buradaki tek endişe, A Milli Takımı sırtlayan isimlerin, kulüplerinde yeteri kadar süre alamamaları.Çözüm bulunması gereken konuların da başında bu geliyor.


Haberi Paylaş