Hedef maçlarda kayıp

Şampiyonluk yolundaki rakipleri Fenerbahçe Opet ve Vakıfbankı ligde ikişer kez süpüren Eczacıbaşı Dynavitin Axa Sigorta Kupa Volley çeyrek finalinde de favori olduğunu düşünenler, Burhan Felekte şaşkına döndü sevgili voleybolseverler.

Göz boyayan sonuçlar hedef maçlar için yeterli gelmedi

Ligde 18 haftayı namağlup geçmiş, Şampiyonlar Ligi grup aşamasında puan dahi kaybetmemiş bir takım Eczacıbaşı Dynavit. Ancak bütün bu göz boyayıcı sonuçların getirisi sıfır. Antalyada düzenlenen Kulüpler Dünya Şampiyonası yarı finalinde Vakıfbanktan set dahi alamayan turuncu beyazlılar, bugün de Kupa Volley çeyrek finalinde Fenerbahçe Opet karşısında dağıldı.

Tijana Boskovic haricinde bir planı olmaması, Eczacıbaşı Dynaviti yıllardır hedeflerden uzak tutan en önemli etkendi. Bugün de farklı bir manzara yoktu izleyenler açısından. Irina Voronkovanın üçüncü setin sonları haricinde oyuna ağırlığını koyamaması, ilk sette orta oyunculara 0 pas gitmesi, Hande Baladın-Saliha Şahin-Yasemin Güveli üçlüsünün hücumda yok hükmünde olması ve son olarak da takımın gerideki kurtarıcısı olarak bilinen Simge Aközün manşette tel tel dökülmesi, mağlubiyetin temel sebepleri arasında sayılabilir. Diyeceksiniz ki bundan başka ne olsun? Siz de haklısınız.

İlk setteki orta oyuncuya pas gitmemesi garabetini gören konuk takım, ikinci setin başında Güveliyi üst üste paslarla beslediyse de genç orta oyuncunun hücumdaki zayıflığı, bu planın fazla işe yaramayacağını gösteriyordu. Deneyim abidesi Maja Ognjenovici sahada tutma pahasını LauraHeyrmanı oyuna çok geç süren Ferhat Akbaş, Belçikalı orta oyuncudan diğer mevkidaşlarına göre daha fazla verim aldı. Ancak diğer olumsuzlukların yanında bu olumlu hamle, kazanmaya yetmeyecekti. Eczacıbaşı Dynavitte göze çarpan bir başka hamle eksikliği ise Samanta Fabris gibi bir hücum silahının hiç devreye alınmamış olmasıydı. Top öldüremeyen köşe oyuncularını -manşeti biraz daha riske atmak adına- önde Fabris ile değiştirse, Ayazağa ekibi belki de o turları daha az hasarla dönecekti.

Fedorovtseva Eczacıbaşı Dynaviti fena çarptı

Maçın başında hücumda fazla bloğa yakalanan sarı lacivertliler, ilerleyen bölümde yıkıcı servislerle rakibinin üstünlüğünü çabuk kırdı. Her iki takım da karşı taraftaki 4 numaraları hedefliyordu servis turlarında. Bundan karlı çıkan ev sahibi oldu ve Voronkova-Baladın ikilisi çok acı çekti sarı lacivert servislere karşı. Onlara yardıma giden Aköz de kötü bir gününde olunca turuncu beyazlılar manşette sürekli acı çekti.

Maça doğru rotasyonla çıkan Zoran Terzic, son haftalarda yükselen formu ile dikkat çeken Meliha Diken yerine Ana Cristina De Souza ile başladı oyuna. Böylesi bir maçta yüksek kapasiteli bir rakibe karşı kariyer maçlarından birini oynayan (13S, %46H) genç Brezilyalı, Dikeni hiç aratmadı. Tecrübe yerine kapasiteyi seçtiği için eli rahatlayan Sırp çalıştırıcı, Dikeni geride manşet için kullandı, milli smaçör manşeti güçlendirerek Terzici yanıltmadı. İki kez servis çizgisinin gerisine geldi, ikisinden de sayı çıkardı. Herhalde Terzici acımasızca eleştirenler birkaç gün olsun susar.

En zor toplarla muhatap olduğu için vasatın altında bir hücum sergileyen Melissa Vargas, gereken yerlerde top öldürerek takımına can verdi denilebilir. Vargasın bugünkü maçta takımı adına yaptığı en önemli iş ise servis çizgisinin gerisinden rakibi dağıtması oldu.

Hücumda fazla varlık gösteremeseler de Eda Erdem Dündar-Aslı Kalaç ikilisi, kritik anlarda yaptığı bloklarla Eczacıbaşının umudunu kırdı. Onları beklenmeyen anlarda kurşun paslarla buluşturan Macris Carneiro ise ortayı yeterince kullanmasa da sarı lacivertlilerin aradığı pas kalitesini sağlayan isimdi.

Fenerbahçe Opette günün yıldızı, hiç şüphesiz Arina Fedorovtseva idi. Rus yıldız, sahanın en skoreri (23S) olmasının yanı sıra servis çizgisinin gerisine her geldiğinde turuncu beyazlıların kabusu oldu. Tam 7 servis sayısına imza atan genç smaçör, oyun içerisinde olmasa da bir oyuncunun maçın kaderini nasıl değiştirebileceğini gösterdi izleyenlere.

Set skorları yanıltmasın

İkinci setteki hezimet haricinde 1 ve 3.sette setin yalnızca 2 sayı farkla bitmesi, Eczacıbaşı tarafında durumun çok da kötü olmadığının düşünülmesine sebep olabilir. Ancak bilinmesi gereken, düşük skor farkına rağmen her iki sette de kontrolüntamamen Fenerbahçe Opette olduğuydu. Son sette skor 27:25 noktalandı, ancak turuncu beyazlılar hiç set sayısı şansı yakalayamadı. Buna karşın sarı lacivertlilerin 4 kez maç sayısı şansı elde etmesi, kontrolün kimde olduğunun en önemli göstergesidir.

Guidettinin kulakları çınlamıştır

Fenerbahçe Opet’in liberosu Gizem Örge’nin yaz döneminde milli takıma çağrılmaması epeyce konuşulmuştu voleybol camiasında. O gün milli takımın başında olan Giovanni Guidetti, başarısız sonuçların ardından görevinden alınınca hangi liberonun milli takımı hak ettiği konusu daha da hararetlenmişti. Bugünkü maç özelinde bakarsak Örge’nin tartışmasız daha çok hak ettiğini söyleyebiliriz. Sarı lacivertli libero, turuncu beyazlı mevkidaşına göre çok daha verimli oynadı. Gerek manşet, gerekse defansta takımına daha çok katkı veren Örge, Guidetti’nin kulaklarının bir kez daha çınlamasına sebep oldu desek yeridir.

Voleybol dolu günler dileğiyle,

Kayhan Kösem

kkayhan@hotmail.com

Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.