Hedefimiz Şampiyonlar Ligi

Rosir Calderon Diaz…
Voleybolcu babanın kızı. 2005, 2006 ve 2008’de en iyi smaçör seçildi. Onu anlatmak için bunlar fikir sahibi olmamıza yeter. Dünyanın en iyi voleybolcularından biri karşımda oturuyor. Öyle sempatik öyle bizden biri ki. Geldiği günden beri diğer oyuncular kadar ilgilenilmediğini düşünüyorum. Kariyerine göre popüleritesi üst düzeyde olmadı. Bence biz Calderon’u iyi anlatamadık. O yüzden Calderon ile röportaj yapmak bizim sitemiz için çok önemliydi. Bu röportajı yapmamıza aracı olan Sportif direktör Orkun Darnel’e teşekkür ettikten sonra, dünyanın en iyi smaçörlerinden biri olan Rosir Calderon Diaz röportajı ile sizi baş başa bırakıyorum…

-Biz seni çok iyi tanıyoruz aslında. Yıllarca takip ettik. Ama sen Calderon’u anlatır mısın bize?
(Gülüyor)  Voleybol oynuyorum. Cimnastik yapıyordum. Voleybol oynamayı çok istiyordum ama astım problemim vardı oynayamıyordum. Sonra astımı yavaş yavaş yendim ve voleybol oynamaya başladım.

-İstanbul’a gelmen nasıl oldu?
Menajerim kulüple konuştuktan sonra bana iletti ben de tamam dedim.

-Galatasaray hakkında bilgin var mıydı?
Türkiye ve voleybol hakkında tabii ki bilgim vardı. Çünkü bir çok kez oynadık bir çok defa da yenildik. O yüzden burada bayanlarda iyi voleybol oynandığını biliyordum. Ligin de belli bir seviyenin üzerinde olacağını tahmin ediyordum. Ama hiçbir zaman ilk profesyonel tecrübemin Türkiye’de olacağını düşünmemiştim.

-Türkiye ligini değerlendirdiğinde nasıl buluyorsun?
Ligde çok iyi ve ciddi, kuvvetli rakiplerimiz var. Biz iyi voleybol oynamaya çalışıyoruz. İyi oynamamıza rağmen bu kuvvetli rakiplere karşı kazanamadık ama ikinci yarı iyi maçlar oynayacağız. Umut ediyorum kazanacağız. Ama dengesizlik olduğu da kesin. Puan cetvelinde bizden üste olan üç takımla diğer oynadığımız takımlar arasında ciddi fark var.

-Galatasaray arada bir takım görüntüsünde mi?
Yok biz arada değiliz. Biz yukarda bir takımız kesinlikle. İkinci yarı bunu herkese göstereceğiz.

-Bir sürpriz yapabilir misiniz? Şampiyonluk adayı olabilir mi Galatasaray?
Biliyorum bir çok kişi bu takıma inanmıyor. Duyuyorum. Ama ben onlara katılmıyorum. Ligdeki ilk hedefimiz şampiyonlar ligine katılmak için gerekli konuma gelmek. Ben bunu gerçekleştirebileceğimize inanıyorum. Bunun için çalışıyoruz.

-Fenerbahçe rekabeti ile ilgili ne düşünüyorsun. Mutlaka sana anlatılmıştır bu ezeli rekabet. Fenerbahçe maçını hangi duygularla oynadın.
Fenerbahçe takımı çok iyi bir takım. Kadro olarak ciddi bir takım ve kadro yapısı olarak bizim şu anda biraz daha yukarımızda olan bir takım olarak gözüküyor. Ama bu hiçbir zaman bizim çıkıp o maçta savaşmayacağımız anlamına gelmiyor. Sporun özelliği bu. Bizde onları yakalayıp yenme gücü var. Rekabeti tabii biliyorum ve bu duygularla oynadım. Ne yazık ki ilk sette bu gücü sahaya yansıttık sonraki setlerde bunu başaramadık. İlk maçta da benzer bir oyun olmuştu. Demek ki istikrari yakalarsak onlari yenebilmemiz için hiçbir sebep yok…

-Türkiye’de beğendiğin oyuncu var mı?
Bence çok iyi oyuncularınız var, her pozisyon için bir oyuncu sayabilirim. Ben de Türkiye’de olduğuma göre burada oturma izni aldığıma göre kendimi sayabilirim.

-Ailevi problem yaşadığını ve eşinle çocuğunu uzun zamandır göremediğini biliyoruz. Eşin artık yanında. Nasıl günler yaşadın. Şu an neler hissediyorsun?
Başlarda çok zordu benim için. Çünkü iki aşkım da burada değildi benim. Şimdi bir aşkım burada, geldi yanımda, diğer aşkım da çok yakında, Moskova’da. Bir takım formalitelerin bitmesini bekliyoruz. Bunun yanında zor zamanlar geçirdim ama şu an onlar buradalar o yüzden mutlu ve sakinim.

-Bu kavuşma Calderon’un seviyesini daha yukarıya çekecek diyebilir miyiz?
İlk başlarda kafam çok doluydu. Eşim ne zamanlar gelecek, çocuk oradan nasıl çıkacak. Ama şimdi eşim geldi, çocuğum gelmek üzere kafam çok rahat. Şimdi sadece sahadaki performansıma odaklanabilirim.

-Avrupa Kupası. Bu sene CEV Kupası’nda oynuyorsunuz. Geçen sene çok kötü bir durumda elenmişti Galatasaray. Bu sene kupanın sahibi olabilecek misiniz?
Ben kupayı kazanacağımızı hissediyorum. Öyle bir hissiyatım var. Kupayı alacağımıza inanıyorum.

-Türkiye’yi sevdin mi gezme şansın oldu mu?
Doğrusunu söylemek gerekirse ben çok dışarı çıkan biri değilim. Ama birkaç kez çıktım ve çok hoşuma gitti.

-Boş zamanlarını nasıl değerlendiriyorsun?
Çocuğumla konuşuyorum internet üzerinden ama normal şartlarda kitap okumayı çok seviyorum. Kitap okuyorum. Bağdat Caddesi, sahil yolu oraları çok seviyorum. Oralarda yürüyüş yapıyorum.

-Çocuğun kaç yaşında ne kadar zamandır görmüyorsun onu?
1 senedir görmüyorum. Şubat ayında 2 yaşında olacak. Geçenlerde 2 gün gördüm, bu büyük mutluluktu.

-Bu bence insan üstü bir durum. Çocuğun henüz çok küçük ve sen onu 1 yıldır göremiyorsun. Buna rağmen burada voleybol oynayabilmek seni çok takdir ettiğimi bilmeni isterim.
Çok yakında olduğu için artık daha sakinim ama o Moskova’ya gelene kadar neler yaşadığımı duygu ve düşüncelerimi bilmek istemezsiniz.

-Son olarak şunu sormak istiyorum önümüzdeki sene ile ilgili planların neler. Burada kalmak istiyor musun?
Evet. Kesinlikle burada kalmak istiyorum. Burada çok mutluyum.

 
Calderon Kimdir?

Rosir Calderón Díaz (d. 28 Aralık 1984; Havana) Kübalı voleybolcu. Kübalı voleybol antrenörü Luis Felipe Calderón ile 1978 Dünya Şampiyonası’nda şampiyonluk yaşayan Kübalı voleybolcu Erenia Díaz’ın kızıdır.[1] Voleybola Ciudad de la Habana’da başladı. Ulusal takım formasını ilk kez 2002 yılında giydi. 2005 World Grand Prix, 2006 Dünya Şampiyonası[2] ve 2008 Pekin Olimpiyat Oyunları’nda[3] “en iyi smaçör” ödülünün sahibi oldu. Voleybol yaşantısını Galatasaray ’da sürdürüyor. Küba ulusal takımı formasını toplam 67 kez giydi.

Başarıları

2004-Atina Olimpiyat Oyunları-Bronz madalya.
2005-World Grand Prix-En iyi smaçör.
2006-Dünya Şampiyonası-En iyi smaçör.
2008-Pekin Olimpiyat Oyunları-En iyi smaçör.


Haberi Paylaş