“Hem sporcularımız hem de kulübümüz için bir tarih olacak”

Avrupa Challenge Kupası’nda başarıyla mücadele eden Sistem9 Yeşilyurt’ta baş antrenör Kamil Söz ile bir araya geldik. Kupaya son adım kala görüşlerini aldığımız tecrübeli teknik adamla bu sezonu ve Avrupa serüvenini konuştuk.

-Sezon başında koyduğunuz hedef neydi? Şimdi bu hedefin neresindesiniz?
Bizim hedefimiz ligde play off’a girmekti. Challenge Kupası ile ilgili hiç hedefimiz yoktu. Çünkü kupada ne yapacağınızı bilemiyorsunuz. Açıkçası kendimizi bir anda yarı finalde bulduk. Yarı finalde Türk Hava Yolları ile karşılaştık. Onlarla enteresan bir maç yaptık. Çok kuvvetli bir takım, ilk maçı 3-2 almamız olayı değiştirdi, takımımızın özgüveni geldi. İkinci maç da bu sayede bize geldi. Asıl final oydu bizim için, en zor maçımızdı.

Volei Alba Blaj yıllardır yatırım yapan bir takım. Sırp milli oyuncuları, bir Macar, bir de Amerikalı oyuncuları var. Rakibimizi çok iyi analiz ettik. En önem verdiğim şey olan blok defanstır, bu konuya çok ağırlık verdik ve bizim takımda iyi oturdu bu sistem.

Sevinçliyim, finaldeyiz. İnşallah kupayı da kaldırırız. Takımımızdaki oyuncular ilk defa böyle bir final oynuyorlar hem onlar için hem de kulübümüz için bir tarih olacak.

-Genç bir ekipsiniz, zor bir sezon, oyuncuları toparlamak maça hazırlamak nasıl oldu?
Sezona çok iyi başladık, THY ve Galatasaray galibiyeti ardından covid olayı çıktı ve takımın %80’i karantinaya girdi. 15 gün hiçbir şey yapmamış, hastalık geçirmiş oyuncuya nasıl antrenman yaptıracağız? İlk antrenmanımızı bitiremedik, yavaş yavaş derken tam 1,5 ayımızı aldı toparlanmak. Ocak ayında erteleme maçları oynarken yavaş yavaş bir form kazandık, iyi bir yere geldik. Ama covid bölümü bizi sarstı açıkçası, 7 tane 3-2’lik maç kaybettik. Aslında 4 veya 5.sırada bitirebilirdik ligi. En büyük kaybımız bu oldu. Tabi sadece biz değil her covid geçiren takım bir şeyler kaybetti, zor bir sezon oldu.

-Volei Alba Blaj ile deplasmanda oynadığınız final ilk maçını 3-0 kazandınız. Peki yarın nasıl bir maç bekliyor?
Futbol gibi düşünürsek birinci devreyi oynadık sıra ikinci devrede. İlk maç ne kadar önemliyse yarınki maç ta o kadar önemli. Set hesabı yapamazsınız, maçı almak için sahaya çıkmanız gerekiyor. Bütün oyuncularıma bunu söylüyorum. Hepsiyle ayrı ayrı görüşerek mental olarak buna hazırlamaya çalışıyorum. Bu maçı ne kolay ne de zor görebilir siniz. Çok mantıklı, heyecanlanmadan oynayıp almamız lazım.

-Yeşilyurt’ta heyecan var mı? Onlar da çok uzun bir aranın ardından kupa heyecanı yaşıyorlar.
Necmettin Karabacak başkanlığındaki yeni yönetimimizde kulüp bazında bir hareketlenme var. Kendisi de eski sporcu, sporu çok seviyor. Yavaş yavaş kulübü toparladıktan sonra ilk olarak VakıfBank ile bir pilot takım işbirliğine girdi. Malum ekonomik olarak bu ligde bu kadar oyuncuyu finanse etmek kolay değil. Ayrıca pandemiden dolayı kulübün birçok gelirinde azalma oldu bu sezon ama Necmettin bey büyük özveriyle mücadele etti. Tabi böyle bir final beklenmiyordu. Tarihinde ilk kez böyle bir şey oluyor. Yeşilyurt’ta kimi görsem çok mutlu. Hatta pandemi döneminde olmasaydık yarın çok fazla taraftar bizi izlemeye gelirdi.

-Challenge Kupası senin için ne ifade ediyor?
Açık konuşmak gerekirse Şampiyonlar Ligi şampiyonu oldum, CEV Cup’ta final oynadım, baş antrenör olarak Dünya 3.sü oldum, bu benim için şunu ifade ediyor, o takımlarda o kupayı almak için oyuncu transfer edilmişti. Burada ise genç oyunculardan kurulu bir ekip olduğumuz için onların ilk defa böyle bir tecrübe yaşayacak olması, benim için çok daha değerli ve anlamlı olacak.

-Son olarak bir şey söylemek ister misiniz?
Genelde röportajın sonunda seyircileri maça davet ederiz, pandemiden dolayı bunu söyleyemiyoruz ama final maçı televizyonda yayınlanacak lütfen herkes bu genç kızlarımızı izlesin. Onların heyecanı ve güzel oyununu seyretsinler.

Sistem9 Yesilyurt- C.S.M. Volei Alba Blaj arasında oynanacak olan Challenge Kupası final rövanş mücadelesi yarın saat 15.00’te başlayacak.

Haberi Paylaş