Her daim yola devam…

Sene 1994, sahaya girip, topu elime aldığım ilk yıllar… Üzerinden yaklaşık 17 dopdolu yıl geçti. Ve maalesef öyle çabuk geçti ki.. Geriye dönüp baktığımda;  nice takımlar, nice arkadaşlıklar, dostluklar, nice başarılar, sevinçler ve üzüntüler, sakatlıklar, nice şampiyonalar, nice kupalar, nice hatıralar iz bıraktı… Yaşadığım onca şey, her geçen gün aşkımı büyüttü ve içime sığmaz hale getirdi. 
 
Spor, kesinlikle ve kesinlikle tutku işi… Sabahın köründe kalkıp antrenmana gitmek, yetmedi bir de akşam antrenman yapmak, soyunma odasında birbirinden farklı karakterlerle bir araya gelip aynı potada buluşabilmek, her seferinde giyinip soyunmak, streching yapmak, sabırla bir hareketi binlerce kere tekrar etmek, başarı uğruna ter akıtmak, azmetmek, kafaya takmak, istemek, bazen saatler süren toplantılar yapmak, yedek kaldığın için üzülmek ya da iyi oynadığın için kendinle gurur duymak, takıma sarılmak, antrenörle didişmek, her sakatlığın ilacı olan ‘buz’ yapmak, onlarca kilo altında halter çalışmak, kilometrelerce yol koşmak, bazen sevdiklerine yeterli zamanı ayıramamak, yorgun olmak, beslenmene dikkat etmek… Hepsi ve daha fazlası var içinde…
 
Sağlıklı yaşam için spor yapanlardan değilim… İçinde barındırdığı her türlü duyguyu yaşamaktan keyif aldığım için yapıyorum. Kısaca, voleybol oynamak benim ekmeğim ve suyum… Olmazsa olmazım.. Nefes almamı sağlayan can aşım… Bazıları abarttığımı falan düşünebilir. Ama böyle!!!…
 
HERŞEY HAYAL ETMEKLE BAŞLIYOR!!!… Hayal ettiğin kadarını yaşıyorsun hayatında… Disiplin, azim, sabır, dayanma gücü, yılmadan çalışma, sevgi, saygı, konsantrasyon; hayallerinin yolunda sana kapıyı açan anahtarlar oluyorlar tek tek…
 
Benim hayallerim, Eczacıbaşı ile başladı. Bu uzun serüven; İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Şişli Spor, 75.Yıl, Fenerbahçe, Galatasaray takımları ile devam etti. Şu anda hala Işıkspor’da oynuyorum ve takımımız 3. Ligden 2. Lige çıkma başarısı gösterdi. Uzun yolculuğun kupayla taçlanması… İnsanın içini keyifle kaplayan huzur… Her takım, her forma, her antrenör, her arkadaşlık bana çok şey kattı. 
 
Belli bir yaştan sonra ise aktif sporculuk hayatıma veda etmem gerekecek mecburen. Aslında bastonumla bile sahada olacağıma inanabilirsiniz. Şimdiden birçok insan takım menajerliği yolunda gitmem konusunda görüşlerini paylaşıyorlar. Bakalım hayırlısı diyelim… Dediğim gibi, sahada daha işim bitmedi. 
 
Her daim işini severek yapmış biri olarak, spor ile meslek yaşantımı da aynı paralelde tutmaya çalıştım. Haber peşinde koşturmak, yazı yazmak, sunmak, program hazırlamak benim diğer tutkum.. 
 
İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Televizyon Gazeteciliği bölümünü okuduktan sonra, Türvak Tv haberciliği, Kuşdili spikerlik-sunuculuk eğitimleriyle kendimi geliştirmeye çalıştım.
 
CnnTürk’te tozunu yutmaya başladığım televizyon hayatım, Power Fm’de mikrofon başında devam etti. Eurosport’ta spor aşkım daha da büyümeye başladı. Spor ile haber harmanını çok sevdim. Oynamaktan çok keyif aldığım voleybolun, maç anlatımlarını yapmaya başladım. Dünya Şampiyonası, Avrupa Ligi ve Pekin Olimpiyat Oyunları’nda birçok maç anlattım. Türkiye’de voleybol maçı anlatan ilk bayan spiker olmaktan da gurur duyuyorum. 
 
Ardından kısa bir Ankara yolculuğu… TrtTürk’te editör-spor spikeri olarak görev yaptım. Döndüğümde, On İletişimde proje yöneticisi olarak çalıştım. Power Morning Team ile radyoya geri dönüş… 
 
2 senedir ise Galatasaray Televizyonu’nda Manşet adlı programı hazırlayıp, sunuyorum. Aynı zamanda sizlerle Akşam Gazetesi’nde haber ve yazılarımla buluşuyorum.. Televizyon, radyo, gazete, haber, spor… Kariyerimi zevkle sürdürmeye çalıştığım alanlar… (Bu arada, hangi takımı tuttuğum konusunda birçok soru alıyorum. Cevabı, sadece ve sadece Barcelona)
 
Yazımın genelinden de çıkartabileceğiniz gibi; işini severek yapmak, hedefe odaklanmak, çalışma ve disiplin, başarı yolunda en büyük yardımcı. Mükemmeliyetçi yapınız bazen hayal kırıklığı yaşamanıza neden olabilir ama yılmamak önemli.. Bazen yanlış kararlar verebilirsiniz ama ardından başka bir doğru kapısı açılacağına inanmak yetiyor. Risk almadan da olmuyor.
 
KISACA HER DAİM YOLA DEVAM…
 
‘Voleybolun Sesi’ aracılığıyla, şu güne kadar birlikte çalıştığım herkese teşekkür etmek istiyorum. Bu büyük camia için emeği geçen herkese de ayrıca teşekkürler…
 

Başak KOÇ
bskkc@yahoo.com


Haberi Paylaş

Comments are closed.