Heynen: “Bazı oyuncular milli takımda kayboluyor”

Wilfredo Leon’un kazandığı son büyük kupa, 2018’de Zenit Kazan ile her şeyi kazandığı senedeydi. O günden beri, Leon’un şimdiki takımı Sir Safety Perugia yalnızca ikinciliklere sahip olabildi. Polonya Milli Takımı için de aynısı söz konusuydu. Leon’un eski koçu Vital Heynen, TVP Sport’a verdiği röportajda bu konuyla ilgili fikirlerini belirtti: “Dünyanın en iyi oyuncusuna sahip olmanın kazanmakla eşdeğer olduğuna dair birçok ön kabul var. Gerçek şu ki, durum bu kadar da otomatik değil. Bir örnek mi? Leo Messi yıllar boyunca dünyanın bir numarası olarak kabul edildi, ama 2005’ten beri Arjantin Milli Takımı ile bir şeyler kazanmayı bekledi, 2021’e kadar.”

Heynen’in Kübalı smaçörün son dönemki grafiğiyle ilgili kendi teorisi de var ve bu teori birçok başka spor ortamına da uygulanabilir: “Bir takımın kadrosunda Leon gibi birisi olduğunda, takımdaki diğer oyuncuların bir adım geri atma riski her zaman vardır, çünkü onlar düşünürler ki o büyük oyuncu lider olacak ve tüm sorumluluğu üstlenecek. Bu, spor branşından farksız olarak dominant oyunculara sahip olduğunuzda başınıza gelecek bir şey. Bence sorun, Leon gibi oyunculardan ziyade, onların etrafındakilerde.”

Peki bu sorun nasıl çözülecek? “Konuşmalıyız,” diyor Heynen: “Bu bazen işe yarar, bazen ise yaramaz. Bu durum milli takımlarda kulüp takımlarına göre daha sık oluyor, bazı atletler kendi takımlarında harika oynuyorlar ama milli takımda kayboluyorlar. Bazıları bunu farkında olarak yapsa da bazıları farkında olmadan yapıyor: Özellikle bir oyuncuyu düşünerek söylüyorum bunları, ben onun koçuyken bana asla milli takımının lideri olamayacağını söylemişti. Bu sıklıkla olan bir şey, ve koçlar bunu her zaman akıllarında tutmalılar.”

Kaynak: volleynews.it

Haberi Paylaş

Comments are closed.