İlk finalist Eczacıbaşı VitrA

Vestel Venus Sultanlar Ligi play-off yarı final serisinin ikinci maçında, ilk maçı kaybeden Galatasaray HDI Sigorta Eczacıbaşı Vitra’ya konuk oldu. Mücadeleyi 3-1 kazanan Eczacıbaşı Vitra, finale yükselen ilk ekip oldu.

Eczacıbaşı VitrA’nın finaldeki rakibi VakıfBank-Fenerbahçe Opet eşleşmesinin galibi olacak. Beş maç üzerinden oynanacak olan etapta, üç galibiyet alan takım şampiyonluk kupasının sahibi olacak.

Her iki takımın da rakibi tartarak başladığı maçın açılış bölümünde daha iyi servis atan ev sahibi takım teknik molaya ilk ulaşan (12:10) taraf oldu. Başa baş giden oyunda manşetten hücuma geçiş sıkıntısı yaşayan (16:12) Galatasaray HDI Sigorta ilk molasını kullandıysa da yaşadığı problemleri çözemedi (20:14) ve oyunu ikinci kez kesti. Yakaladığı avantajı sürdüren Eczacıbaşı Vitra seti rahat (25:19) kazandı.

Her iki takım (3:0) adına da (3:3) manşet sıkıntısıyla başlayan ikinci sette Cursty Jackson’ı geçmekte zorlanan (5:6) turuncu beyazlılar erken bir mola kullandı. Rakibi üzerindeki servis baskısını arttıraran sarı kırmızılı takım zorunlu araya 3 sayı farkla girdiyse de kapasite üstünlüğünü ortaya koyan Eczacıbaşı skoru 13’te eşitledi. Meryem Boz’un liderliğinde inatçı oyunuyla bir kez daha hızlanan (17:20) Cimbom rakibine ikinci molasını da aldırdı. Rakibinin tüm hamlelerine etkili cevaplar veren Galatasaray HDI Sigorta, Tijana Boskovic’in sıra dışı performansına rağmen seti 22:25’te noktaladı ve maçta durum eşitledi.

Ev sahibi ekip müthiş bir başlangıç yaptığı sette 5:1’lik üstünlüğü yakalayınca konuk takım erken bir mola kullandı. Boskovic’in liderliğinde setin ortasına 5 sayılık farkla ulaşan Ayazağa ekibi ilerleyen bölümde farkı iyice açınca, (18:10) Galatasaray HDI Sigorta ikinci kez mola istedi. Buna rağmen bir daha arkasına bakmayan Eczacıbaşı üçüncü setin kazananı (25:17) oldu.

Dördüncü sete de hızlı başlayan (6:2) turuncu beyazlılar oldu. Rakibinden daha yüzdeli top öldüren Eczacıbaşı farkı 2 kata (10:5) çıkarınca konuk ekibin molası geldi. 2 kat sayı farkının sürdüğü zorunlu ara sonrası istediği hamleyi bir türlü yapamayan Galatasaray HDI Sigorta oyunu bir kez daha (18:11) kestiyse de temposunu koruyan Eczacıbaşı Vitra seti 25:19, maçı da 3-1 kazandı ve finale yükselen ilk takım olarak rakibini beklemeye başladı.

İstatistik…

ECZACIBAŞI VİTRA-GALATASARAY HDI SİGORTA: 3-1

Salon: Burhan Felek

Hakemler: Nurper Özbar, Recep Karakoç

Eczacıbaşı Vitra: Larson, Merve, Boskovic, Kim, Büşra, Ezgi, Simge(L), Meliha, Gibbemeyer, Güldeniz

Galatasaray HDI Sigorta: Aslı, Meryem, Leys, Jackson, Çağla, Hande, Gizem(L), Nursevil, Buse, Atkinson, Melike

Setler: 25-19, 22-25, 25-17, 25-19

Süre: 101 dakika (27-26-23-25)


Haberi Paylaş