İlk finalist: Imoco Volley Conegliano

2021 FIVB Kadınlar Dünya Kulüpler Şampiyonası’nın ilk yarı final karşılaşmasında İtalyan ekibi Imoco Volley Conegliano, Brezilya ekibi Itambe Minas’ı 23-25, 26-24, 25-15, 25-19 setlerle 3-1 mağlup ederek finale adını yazdıran ilk ekip oldu.

Son şampiyon unvanı ile turnuvaya katılan Imoco Volley Coneglino, karşılaşmaya istediği gibi başlayamadı ve Itambe Minas, Neriman Özsoy ve Pri Daroit’in sayıları ile 6-2 öne geçti. Itambe Minas’ın güçlü savunmasını bir türlü aşamayan Imoco Volley Conegliano, Egonu’nun devreye girmesiyle birlikte farkı 2’ye indirdi ve durum 6-8 oldu. Megan Courtney ve Monica De Gennaro ile istediği gibi servis karşılamaya başlayan İtalyan ekibi, Egonu’nun sayıları ile 12-11 ile teknik molaya önde girdi. Mola sonrası Egonu’nun servis turunu Cuttino’nun hücumu ile sonlandıran Minas, Pri Daroit’in sayısı ile durumu 15-15 ile beraberliğe getirdi. Rakibini yakın takibini sürdüren Brezilya ekibinde Julia Kudiess, Kathryn Plummer’i bloklayarak 16-15 öne geçti. Yakaladığı servis ritmi ve güçlü defansı ile Imoco Volley Conegliano’yu hataya zorlayan Itambe Minas istediğini aldı ve ilk seti 25-23 kazandı.

Karşılaşmanın ikinci seti karşılıklı sayılarla başlasa da Egonu’nun servis turunda, Robin De Kruijf’in yapmış olduğu bloklar Imoco Volley Conegliano’nun farkı 2’ye çıkartarak 8-6 öne geçmesini sağladı. Itambe Minas’ta Macris plasesi ile durumu 9-9’da beraberliğe getirdi. Blok ve hücumları ile sete tutunmaya devam eden Brezilya ekibinde Julia Kudiess yaptığı blokla skoru 12-9 yaptı ve takımını teknik molaya önde götürdü. Teknik mola sonrası Imoco Volley Conegliano’da oyuna Kathryn Plummer yerine Miriam Fatime Sylla girdi. Egonu’nun hücumları ile sette kalmaya çalışan İtalya ekibi durumu 17-17 ile beraberliğe getirdi. Paola Egonu’nun etkili hücumları ve Itambe Minas’ın da hücumda hata yapmasıyla beraber Imoco Volley Conegliano 22-20 öne geçti. Itambe Minas’ın Neriman Özsoy ile bulduğu sayılar sonrası durum 23-23 oldu ve Imoco Volley Conegliano molaya gitti. Mola sonrasında Paola Egonu’yu devreye sokan Imoco Volley Conegliano ikinci seti 26-24 kazandı ve setleri 1-1 yaptı.

İkinci seti kaybetmesiyle üçüncü sete de etkili başlayamayan Itambe Minas, defans ve hücumda aksayınca Imoco Volley Conegliano rahat sayılarla farkı açmaya başladı ve teknik molaya 6 sayı farkla 12-6 önde girdi. Adeta bir Paola Egonu resitali yaşanan üçüncü sette, rakibini yakalayamayan Itambe Minas 16-9 geriye düşünce bu setteki molasını kullanmak zorunda kaldı. Farkın açılmasıyla oyundan iyice düşen Itambe Minas seti 25-15 kaybetti ve Imoco Volley Conegliano setlerde 2-1 öne geçti.

Dördüncü sete de etkili başlayan Imoco Volley Conegliano setin başında açtığı farkı Robin De Kruijf’in üst üste bulduğu tek ayak hücumları ve bloklarıyla skoru 11-6’ya getirdi. Mola dönüşünde Paola Egonu ve Miryam Sylla ile etkili olan Imoco Volley Conegliano rakibine yapmış olduğu bloklarla da izin vermeyerek sette durumu 19-14’e getirdi. Imoco setin başından beri etkili olduğu servislerine ve bloklarına devam ederek seti 25-19 kazandı ve maçtan 3-1 galip ayrılarak finale çıkan taraf oldu.

Karşılaşmanın en skorer ismi Imoco Volley Conegliano’dan 28 sayı ile Paola Egonu olurken Raphaela Folie 16, Robin De Kruijf 12 ve Megan Courtney 8 sayı ile oynadı.

Itambe Minas’ta ise Danielle Cuttine 19, Neriman Özsoy 15, Daroit Priscila 10 sayı ile maçı tamamladı.

Haberi Paylaş

Comments are closed.