Vakıfbank, Dünya Kulüpler Şampiyonası’nda finale yükseldi

2021 FIVB Kadınlar Dünya Kulüpler Şampiyonası’nda dördüncü gün, temsilcilerimiz Fenerbahçe Opet ve Vakıfbank’ın karşı karşıya geldi yarı final mücadelesiyle tamamlandı. Karşılaşmadan 25-19, 29-27 ve 25-23 sonuçlanan setlerle galip ayrılan Vakıfbank, FIVB Dünya Kulüpler Şampiyonası’nda finale yükseldi.

İlk sete Anna Lazareva ve Eda Erdem Dündar’ın hücumlarıyla 1-3 önde başlayan Fenerbahçe Opet, Isabelle Haak ve Chiaka Ogbogu’nun hücum sayılarına engel olamayınca 8-6 geriye düştü. Gabi Guimaraes’in dört numaradan etkili hücumu ve Chiaka Ogbogu’nun servisten direkt bulduğu sayıyla 11-7’de farkı dörde çıkaran Vakıfbank, karşılıklı sayılar sonrası teknik molaya 12-8 önde girmeyi başardı. Mola dönüşü Isabelle Haak’ı iki numaradan neredeyse bloksuz hücum ettiren Cansu Özbay, takımının farkı beşe yükseltmesinde etkili oldu. Michelle Bartsch-Hackley’nin Arina Fedorovtseva’ya bloğunun ardından altıya yükselen fark sonrası Fenerbahçe Opet baş antrenörü Zoran Terzic, mola aldı. Mola dönüşü Buse Ünal ve Mina Popovic’in blok sayıları ile Meliha İsmailoğlu’nun defanstaki çabasına rağmen Isabelle Haak’ın sayılarıyla farkı koruyan Vakıfbank, set sonunda skoru 20-13’te tuttu. Setin son bölümünde Arina Fedorovtseva’nın altı numaradan hücumları ve Anna Lazareva’nın servisleriyle skoru 21-17’ye getiren Fenerbahçe Opet, blok yerleşiminde ve hücumda sıkıntı yaşayınca seti Vakıfbank 25-19 alarak maçta 1-0 öne geçti.

Temsilcilerimiz karşılaşmanın ikinci setine Anna Lazareva ve Gabi Guimaraes’in karşılıklı hücumlarıyla başladı. Arina Fedorovtseva’nın arka orta hücumuyla farkı 4-6’da ikiye yükselten Fenerbahçe Opet, Isabelle Haak’ın servis turunda top öldürmekten sıkıntı yaşadı. Isabelle Haak’ın hücumlarına Eda Erdem Dündar’ın tek ayaktan ataklarıyla karşılık veren sarı lacivertliler, 9-9’da skoru yeniden eşitledi. Vakıfbank’tan Michelle Bartsch-Hackley’nin nokta manşetlerini Cansu Özbay’ın hızlı paslarıyla iyi değerlendirdiği bölümde bu kez Fenerbahçe Opet, Buse Ünal’ın defanstaki çabasının ardından sayıyı alarak 13-12’de öne geçti. Arina Fedorovtseva’nın klasikleşen şık altı numara hücumlarının devam ettiği bu bölümde ön turda da dönen topu plaseyle sayıya çeviren Arina, 14-16’da farkın takımı lehine ikiye yükselmesini sağladı. Fenerbahçe Opet, Buse Ünal’ın dört numarada Arina Fedorovtseva’yı etkili bir şekilde kullanmasıyla 16-19’da farkı üçe yükseltti. Maçın o ana kadarki en uzun rallisine sahne olan sayıda Zehra Güneş’in bloğuyla ralliyi noktalayan Vakıfbank, farkı önce ikiye ardından Anna Lazareva’nın hücum hatasıyla bir sayıya indirdi. 20-20’de eşitlenen skorun ardından Zehra Güneş’in blok sayısıyla 21-20 öne geçen Vakıfbank, rakibine mola aldırdı. Ayça Aykaç ve Gizem Örge’nin karşılıklı güzel defanslarıyla izleyenlere Voleybol adına güzel hareketler sundukları set sonunda Arina Fedorovtseva’nın etkili servisi sonunda dönen topu iyi değerlendiren Anna Lazareva skoru yeniden 22-22’de eşitledi. Isabelle Haak ile set sonunda yeniden öne geçen Vakıfbank, Arina Fedorovtseva’nın altı nümara hücumlarının durdurmakta sıkıntı yaşayınca eşitlik bozulmadı. Michelle Bartsch-Hackley’nin defansta etkili olduğu bölümde Fenerbahçe Opet’te Arina Fedorovtseva ve Eda Erdem Dündar’ın sayılarına karşılık Vakıfbank’tan Gabi Guimaraes ile geldi. Set sonunda Arina Fedorovtseva’yı bloklayan Cansu Özbay takımının set sayısı şansı yakalanmasını sağladı. Zehra Güneş’in Arina Fedorovtseva’yı bloğuyla noktalanan set 29-27 Vakıfbank’ın oldu ve Vakıfbank setlerde durumu 2-0’a getirdi.

Üçüncü sete Eda Erdem Dündar ve Anna Lazareva’nın hücum, Meliha İsmailoğlu’nun servis sayısıyla 3-0 önde başlayan Fenerbahçe Opet’in serisi, Zehra Güneş’in üç numara hücumuyla son buldu. Cansu Özbay’ın servis serisinde Zehra Güneş’in bloklarıyla 5-3 öne geçen Vakıfbank, Isabelle Haak’ın devrede olduğu bu bölümde farkı 8-3’te beş sayıya kadar çıkardı. Eda Erdem Dündar’ın Gabi Guimaraes bloğuyla son bulan sekiz sayılık seri sonrası servis ritmini bu kez Gabi ile hiç düşürmeyen Vakıfbank, 10-4’te altı sayılık üstünlüğü yakaladı. Arina Fedorovtseva’nın servisleriyle Michelle Martsch-Hackley’i manşette zorlamasıyla 11-8’te farkı üç sayıya indiren Fenerbahçe Opet, kaçan servis sonrası teknik molaya 12-8 geride girdi. Mola dönüşü Arina Fedorovtseva ve Eda Erdem Dündar ile etkili olan Fenerbahçe Opet, Lazareva’nın servis serisinde eşitliği yakaladı. Set sonunda Arina Fedorovtseva’nın servisten bulduğu sayı ve Isabelle Haak’ın dışarı giden hücumuyla 17-19’da iki sayılık üstünlük kuran Fenerbahçe Opet, Isabelle Haak’ın servis turunda manşette sıkıntı yaşayınca 20-19 geriye düştü. Karşılıklı sayılarla korunan fark, Meryem Boz’un serisiyle iki sayıya çıktı. Anna Lazareva ile karşılık veren Fenerbahçe Opet, Vakıfbank hücumlarını set sonunda durduramadı. Isabelle Haak ile seti ve maçı noktalayan Vakıfbank, son seti 25-23 aldı ve mücadeleden 3-0 galip ayrıldı.

Karşılaşmanın en skorer oyuncusu 22 sayıyla Fenerbahçe Opet’in Rus smaçörü Arina Fedorovtseva oldu. Vakıfbank’ta Isabelle Haak 17, Gabi Guimaraes 14, Zehra Güneş 11 sayıyla skora katkı verdi. Fenerbahçe Opet’te mücadeleyi Anna Lazareva 20, Eda Erdem Dündar 6, Meliha İsmailoğlu 3 sayıyla tamamladı.

Fenerbahçe Opet, 19 Kasım Pazar günü saat 15.00’te Brezilya ekibi Itambe Minas karşısında 2021 FIVB Kadınlar Dünya Kulüpler Şampiyonası’nda üçüncülük maçına çıkacak. Vakıfbank, finalde yine aynı gün 18.30’da İtalyan ekibi Imoco Volley Conegliano ile karşı karşıya gelecek.

Giovanni Guidetti: “Oyuncularımla gurur duyuyorum” 

Maçın ardından takımının performansından duyduğu memnuniyeti dile getiren Giovanni Guidetti: “Harika bir takıma karşı çok zorlu bir maç oynadık. Her set son derece yakın geçti. Oyuncularımın bu önemli maçlarda gösterdikleri performanslardan dolayı gurur duyuyorum. Bugün maç içinde kötü anlar yaşadığımızda dahi takım olarak harika reaksiyonlar verdik. Bunu yarın da yapmamız lazım. Harika bir seyirci önünde muhteşem bir final bizleri bekliyor” şeklinde konuştu.

Isabella Haak: “Beklediğimiz gibi zorlu bir maç oldu” 

VakıfBank’ın İsveçli pasör çaprazı Isabelle Haak ise karşılaşmanın ardından, “Çok zorlu bir maç bekliyorduk ve tam olarak da öyle oldu. Ancak bu zorlu maçla iyi başa çıktık. Yarın için bizim adımıza çok iyi bir hazırlık oldu. Umarım yarın da bugünküne benzer bir performans ortaya koyacağız” dedi.

Michelle Bartsch-Hackley: “Yarın harika bir maç bizi bekliyor” 

Michelle Bartsch-Hackley ise maçın ardından şu açıklamaları yaptı: “Üst üste 4 gün maça çıkıyor olmak çok zorlayıcı bir şey ancak biz çok heyecanlıyız ve finali bekliyoruz. Bugün setlere iyi başlamasak da hep geri dönmeyi başardık. Yarın da harika bir maç bizi bekliyor. Neler olacak göreceğiz”

VAKIFBANK – FENERBAHÇE OPET: 3-0 

SALON: Ankara Spor Salonu  

HAKEMLER: Puecher Andrea, Burkiewicz Pawel 

VAKIFBANK: Cansu Özbay 5, Chiaka Ogbogu 5, Gabi 14, Isabelle Haak 17, Michelle Bartsch-Hackley 7, Zehra Güneş 11

FENERBAHÇE OPET: Anna Lazareva 20, Meliha İsmailoğlu 3, Arina Fedorovtseva 22, Eda Erdem Dündar 6, Mina Popovic 1, Buse Ünal 2

SETLER: 25-19, 29-27, 25-23

SET SÜRELERİ: 77 dakika (21’, 31’, 25’)

 

Haberin Fotoğrafları

Haberi Paylaş

Comments are closed.