İngiltere’de neden voleybol yok?

Futbol, Formula 1, Yüzme, Tenis gibi birçok spor dalına büyük ilgi duyulan ve önemli sporcular yetiştiren İngiltere’de voleybol merakının yok denecek kadar az olması merak edilen konulardan biri. Birçok ülkede büyük bir izleyici kitlesine sahip voleybolun İngiliz spor basınında fazla yer bulmaması ve çocukların yönlendirildiği branşlar içinde çok geride kalması spor ülkesi olan İngiltere’de oldukça dikkat çekiyor.

Herhangi bir organizasyonda şu ana kadar bir başarı elde edemeyen ve uzun yıllardır voleybol milli takımının ya da ulusal liginin olup olmadığına çoğu sporseverin düşünmeden yanıt veremediği İngiltere, katıldığı turnuvalarda İskoçya ve Galler ile de birleşerek Büyük Britanya adıyla mücadele ediyor.

İngiltere ev sahibi olduğu 2012 Londra Olimpiyatları’nda, FIVB kriterlerini yerine getirme şartıyla Büyük Britanya adı ile mücadele etmişti.

2006’dan sonra voleybola yatırım yapmaya başlayan İngiltere, bu dalda büyük başarı yakalamadığından dolayı kamu fonlarını kaldırma kararı aldı. Finansal desteğin yokluğu ve voleybol okullarının az ilgi görmesi; İngiltere’de voleybolun gelişimini engelleyen en büyük faktörlerden.

 

 

Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.