“İran voleybolu çok yüksek bir seviyede”

25 Mayıs – 29 Mayıs tarihleri arasında FIVB tarafından İran’da düzenlenen Uluslararası 2.Kademe Voleybol Antrenörlük Kursu’nda eğitmen olarak görev alan Cengiz Akarçeşme, İran Voleybol Federasyonu’ndan Rahim Rahimzade’ye röportaj verdi. Röportajın tamamını haberimizde okuyabilirsiniz.

FIVB Antrenörlük eğitmeni olarak nasıl seçildiniz ve Urmiya’ya gelmeyi nasıl kabul ettiniz?
Antrenörlük kurslarında eğitmen olmanın birkaç adımı var. Her voleybol federasyonu kendi önerdiği kurs içeriklerini FIVB’ye gönderiyor. FIVB’nin Eğitim Ofisi’nin rehberliğinde, eğitmenler bir kurs açmak için niyetleri olduğunu ve müsait olduğunu açıklıyorlar. Bu eğitmenin hazır olduğu ilgili federasyonlara ilan ediliyor. Ben de bu anlattığım adımları geçtim ve bu antrenörlük kursunda eğitmen olmak için Urmiya’ya geldim. İran’da farklı şehirlere zaten toplam dört kere eğitmen ve direktör olarak gitmiştim.

Kursun ve kursun yöneticilerinin güçlü ve zayıf yönlerine dair yorum yapabilir misiniz?
Kurs çok başarılıydı. İran Voleybol Federasyonu’nun Eğitim Komitesi çok iyi ve kaliteli bir iş çıkarıyor. Eğitmen ekibinin tamamı Morteza Salimi, Ali, Sahar Hanım ve direktör Javad Mehregan bunun için çok çalıştı. Javad hem teoride hem pratikte çok iyi bir antrenör ve çok iyi de bir kişiliği var.

İran voleybolu hakkındaki görüşlerinizi alabilir miyim?
İran voleybolu her zamanki gibi çok yüksek bir seviyede. Saeid Marouf gibi birçok oyuncuyu yetiştiren bir okul niteliğinde. Kadın voleybolunda da milli takımlar düzeyinde çok ciddi ilerleme kaydediyorlar.

Urmiya şehri ve buradaki voleybol iklimiyle ilgili düşüncelerinizi paylaşır mısınız?
Urmiya’da aynı Türkiye’deymişim gibi hissettim. Voleybol her yerde herkesin dikkatinin öznesi, bu çok etkileyiciydi.

Urmiya şehrinin veteran oyuncularıyla ilgili düşüncelerinizi alabilir miyim?
Önceden çalışmış olan oyuncular ve antrenörler için yapılan sadakat töreni de çok güzeldi. Bizi bir araya getirenleri unutmamalıyız. Geçmişini unutanların geleceği de olmaz. Hepsini saygıyla selamlıyorum.

Bu kurs ve kursa katılanlar hakkındaki görüşlerinizi alabilir miyim?
Hem organizatörlere hem de meslektaşlarıma çok teşekkür etmek istiyorum. Son olarak da çok çalışıp başarılı bir şekilde kursu tamamlayan antrenörleri tebrik ederim.

Son sözlerinizi alabilir miyiz?
Kurstan sonra bir seminer düzenledik ve bu seminere 100’den fazla antrenör katıldı. Hepsini tebrik ediyorum. Son olarak, bu kursu yürütmede bana yardımcı olan tüm arkadaşlarıma ve meslektaşlarıma teşekkür etmek istiyorum. Voleybolu daha daha görünür ve duyulur kılmak için gösterdiğiniz çabadan ötürü sizlere de teşekkür ederim. Tabii ki İran Voleybol Federasyonu başkanına da teşekkür etmek istiyorum. Saygılarımla.

 

Haberin Fotoğrafları

Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.