İsias Otel iddianamesi kabul edildi

İHA’nın haberine göre; KKTC’li küçük voleybolcuların da aralarında bulunduğu 72 kişinin hayatını kaybettiği İsias Otel’le ilgili iddianame, Adıyaman 3. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Davanın ilk duruşması 3 Ocak 2024 tarihinde görülecek.

Adıyaman Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, 6 Şubat depremlerinde yıkılan İsias Otel ile ilgili hazırlanan iddianame iki hafta önce 3. Ağır Ceza Mahkemesine sunuldu. Mahkeme heyeti, Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından sunulan iddianameyi inceledi ve kabul etti. 5’i tutuklu 11 kişinin yargılanacağı davanın ilk duruşması 3 Ocak 2024’te görülecek.

Cumhuriyet Başsavcılığının iddianamesinde şüphelilerin “bilinçli taksirle birden fazla insanın ölümüne ve yaralanmasına neden olma” suçundan 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 85/2, 22/3 maddeleri uyarınca alt sınırdan uzaklaşmak suretiyle 22 yıl 5 aya kadar cezalandırılmaları talep ediliyor.

Dosya çerçevesinde yapı sahiplerinden A.B., M.F.B. ve E.B., Fenni Mesul ve Statik Proje Müellifi E.Y., Statik Proje Müellifi H.B. tutuklu, B.A., H.A., M.G., S.Z., Ş.Ö. ve U.B. adli kontrol şartı ile yargılanıyor.

“Şampiyon Melekler Anıtı”

Kahramanmaraş merkezli depremlere, voleybol turnuvasına katılmak için gittikleri Adıyaman’da İsias Otel’de yakalanan Gazimağusa Türk Maarif Koleji öğrencileri, aileleri ve öğretmenleri hayatını kaybetmişti.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) vatandaşları, kayıplarının yasını yaşarken, hayatını kaybeden 6 veli, 5 öğretmen ve 12-14 yaşlarında 24 sporcu gencin anısını üç metrelik bronz “Şampiyon Melekler Anıtı” dikilmişti.

 

Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.