Işıklar ve Gölgeler

67. İtalyan Bayanlar Şampiyonası – 1. hafta: Işıklar ve Gölgeler

İtalyan Bayanlar Şampiyonası’nın ilk haftasının temasına ışıklar ve gölgeler demek çok yanlış olmaz. Pesaro ve Piacenza arasındaki maç Forli takımının 1. Lige dönmesi ve Piacenza’nın düşmesi gerektiği ile ilgili itirazı nedeniyle ertelendi. Novara da İtalya Federasyonu kadrosunda 3 tane 22 yaş altı yabancı oyuncu (Veljkovic, Malagurski, Nomikou) bulundurduğu için Modena karşısında maça çıkmadı. Forli’nin 1. Lige çıkma itirazı ve Novara’nın 3 tane 22 yaş altı oyuncusuyla olacak olanları hep birlikte göreceğiz.

Bu “gölgelerden” sonra biraz 1. haftanın “ışıklarından” bahsedelim.

Norda Foppapedretti Bergamo-Chieri Torino Volley Club 3-1 (25-20, 27-25, 23-25, 25-23)
Son şampiyon Bergamo Chieri’yi 3-1 ile geçti. Antrenör Beltrami’nin takımı Chieri iyi servis attı ve iyi blok yaptı ama Bergamo’nun tecrübesi karşısında direnemedi. Foppapedretti Begamo Di Iulio’yu libero olarak maça çıkarırken ve Nucu yerine Ruseva’yı kullanırken, Chieri Bergamo’nun eski oyuncusu Sorokaite ile etkili oldu. Vasileva 27 sayı ile maçın en skoreri olurken ne kadar yetenekli bir oyuncu olduğunu gösterdi. Di Iulio yeni pozisyonuna rağen oldukça iyi bir maç çıkardı ve Arrighetti ise oyunun gerçek kahramanıydı.

MC-Carnaghi Villa Cortese-Riso Scotti Pavia 3-0 (25-17, 25-18, 25-17)
Villa Cortese her sene olduğu gibi bu sene de ilk maçını kazanmayı başardı. Takım sezonun ilk maçı olmasına rağmen sahada oldukça rahat ve iyi bir görüntü çizdi. Yeni pasör Pincerato iyi manşetleri her zaman iyi paslarla sonuçlandırabilen bir oyuncu. Villa’nın oyunu oldukça verimli ve keyifliydi. Tüm oyuncuların katkıda bulunduğu bir oyun ortaya koyarak kazanmayı hakettiler. Sarah Pavan 15 sayı ile maçın en skoreri olurken Guiggi %82 hücum yüzdesi ile oynadı. Pavan savaşçı bir oyun sergilese de servis ve blokta çok hata ile oynadı. Maricic ise 12 sayı ile takımının en iyisiydi. Libero Barbieri ise iyi bir maç oynadı.

Cariparma SiGrade Parma-Chateau d’Ax Urbino Volley 1-3 (25-19, 19-25, 19-25, 19-25)
Urbino çok zorlanmadan galibiyete ulaşmasını bildi. Parma ilk sette iyi oynadı. Özellikle az hata yaparak seti kazanmayı bildiler. Bir sonraki sette Urbino servisini devreye sokmayı başardı ve ile üstü ve arka alan defanslarını güçlendirdi. Maç sonunda Parma’nın 26 basit hatası maçı kaybetmelerinde oldukça etkili oldu. Galatasaray’ın etkili oyuncusu Djerisilo 20 sayı ile maçın en etkili oyuncusu olurken, Campanari ise Parma’da 10 sayı ile en skorer isim oldu.

Spes Conegliano-Yamamay Busto Arsizio 0-3 (24-26, 20-25, 12-25)
YamamaY Conegliano’da 3 önemli puan kazandı. İlk sette Conegliano’nun Panterleri oldukça iyi oynadı. Özellikle Richards ile etkili olsalar da Busto da Havelkova ile sette kaldı ve önemli anlarda Conegliano’dan daha etkili olmayı başardılar. 2. sette daha organize oynayan Busto, iyi blok ve defans sistemi kurgulayarak Spes’in oyununu iyice zorlaştırdı. Panterlerde en skorer isim 9 sayı ile Richards olurken, Havelkova 20 puan ile Busto’nun en skoreri oldu. Bauer ise %69 hücum yüzdesi ile Busto’nun orta hücumlarda etkili olup galibiyete önemli ölçüde katkıda bulundu.

Cristina Gatti

Haberi Paylaş