İşte Meksika’ya cevap: 3-2

Dünya Genç Bayanlar Voleybol Şampiyonası’nda bize yapılanlar yanlarına kalmadı. Yarı finale kalma adına şansımızı devam ettirmek için büyük önem taşıyan ve stres oranı yüksek maçta Genç Sultanlar, ev sahibini yenmeyi başardı.

TÜRKİYE: 3
MEKSİKA: 2

SALON: Auditorio
HAKEMLER: Nasr Shaaban (Mısır) 6, Avelino Azevedo (Portekiz) 7

TÜRKİYE: Neşve Büyükbayram 6, Polen Uslupehlivan 7, Büşra Cansu 6, Melis Gürkaynak 7, Asuman Karakoyun 7, Fatma Yıldırım 7, Seval Yılmaz (Libero) 7, Elif Uzun 7, Gözde Yılmaz 7

MEKSİKA: Xitlali Herrera 7, Alejandra Perales 6, Karla Sainz 6, Samantha Bricio 7, Andrea Rangel 7, Cecilia Rios 5, Lizeth Lopez (Libero) 6, Nancy Ortega 6, Olivia Meza 5, Lorena Sanchez 6, Victoria Castilleja 6

SETLER: 26-28, 25-14, 23-25, 25-16, 15-8

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ…

Dünya Genç Bayanlar Voleybol Şampiyonası’nda yarı final umudumuzu grubumuzdaki son maça taşıdık. Geldiğimiz günden itibaren Türkiye’ye yönelik skandallara imza atan Meksika’ya sahada cevap veren Ay-Yıldızlılar, 3-2 galip gelmeyi bildi.

Almanya’nın Dominik Cumhuriyeti’ni yenmesiyle, yarı final şansı devam eden genç bayanlarımız, öncelikle Meksika maçını kayıpsız geçmek zorundaydı. Bu bilinç içinde maça başlayan Türkiye, hiç de istediği gibi oyunu yönlendiremedi. Hatalardan ders çıkartmak adına yol alamayan Türkiye, ilk seti altın tepside Meksika’ya sundu. Fatma’nın dışarı yolladığı üç servis ve yerini bulmayan smaçları, Büşra’nın ve Elif’in manşet hataları, rakibin hep önde götürmesine neden oldu. 7-8 ve 12-16 geride geçilen teknik molaların ardından Gözde Yılmaz’ın oyuna girmesiyle toparlanan genç bayanlar, 24-18’den skoru 24-24’e getirmeyi başardı. Ancak yine Fatma Yıldırım sahne aldı ve hatalarıyla seti 26-28 ile Meksika’ya getiren isim oldu.

İkinci set toparlanma sinyalleri verdik. Mısırlı hakemin ev sahibi lehine verdiği kararlara rağmen oyundan kopmayan Ay-Yıldızlılar, ilk teknik molayı 8-5, ikinciyi de 16-9 önde geçmeyi başardı. Bunda arka alandan toplar çıkartan ve rakip hücumlara duvar ören Gözde’nin önemli payı vardı. Arka alanda paylaşılamayan manşet hataları, farkı bir ara dört sayıya (18-14) düşürse de 7-0’lık seride Elif ürettiği dört sayıyla rakibin direncini kırarak, seti Türkiye’ye (25-14) getirdi.

Üçüncü seti önde götürsek de bireysel hatalar da yine geri kalmadık. Gücü sınırlı Meksika, işte bu hatalar nedeniyle maça ortak gözüktü. Ancak kötü oyunumuza rağmen kalitemiz, skoru sürüklememize yardımcı oldu. Melis’in bloktaki başarısı, Libero Seval’in klasını konuşturması, Türkiye’nin artı hanesine yazıldı. 8-5 ve 16-12’lik teknik mola geçişleri, bu artıların eseriydi. Çok şey beklenen Neşve’nin ikinci etap maçlarındaki sessizliği, Meksika’ya karşı da devam etti. İşte bu önemli gücün eksikliği, skora da yansıdı ve fark kapanarak, 20-20’lik eşitlik geldi. Kötüler kervanına Gözde de katılınca, 23-25’i bulan ev sahibi oldu.

6-1’lik bir seri ile başladığımız dördüncü setin, 7-6’ya gelmesine engel olamadık. Ne zaman ki Polen devreye girdi, Meksika’nın da gardı düştü. İkinci teknik molaya 16-10 önde giren, bayanlarımız oldu. Arka alandaki manşet hataları dahi, hızımızı kesemedi ve seti 25-16 almayı başardık.

Son set gergin ve stresli geçti. Böylesine önemli sette kaçırdığımız üç servisin faturası ağır olabilirdi ancak Fatma ve Polen buna izin vermedi. 15-8 alınan set, maçı da Türkiye’ye getirdi.

Genç bayanlarımız yarın Dominik Cumhuriyeti ile yarı finale yükselme adına önemli bir maça çıkacak. Bu zorlu mücadele TSİ ile 04:00’da başlayacak.


Haberi Paylaş