İsveç 37 yıl sonra ilk kez ev sahibi

İsveç, otuz yılı aşkın bir sürenin ardından büyük bir kıtasal voleybol organizasyonuna ev sahipliği yapmak üzere geri dönüyor.

İskandinav ülkesi ve daha spesifik olarak Göteborg şehri, sporun profilini benzeri görülmemiş seviyelere yükseltmeye kesinlikle yardımcı olacak bir çabayla 2026 CEV Kadınlar Avrupa Şampiyonası’nın grup etabında yarışan altı takımı ağırlayacak. EuroVolley maçları İsveç’in ikinci büyük şehri Göteborg’daki ikonik, son teknoloji “İskandinavya”da gerçekleşecek.

Haber, İsveç kanalı SVT tarafından, her gün yüzbinlerce İsveçli tarafından izlenen ‘Morgonstudion’ sabah programı sırasında bugün erken saatlerde halka duyuruldu.

Avrupa’nın en önemli milli takımlar müsabakasının İsveç’te düzenlendiği son ve tek tarih, Stockholm ve Örebro’da düzenlenen erkekler turnuvasıyla 1989 yılına dayanıyor.

CEV Başkanı Aleksandar Boričić: “İsveç Voleybol Federasyonu’nun son birkaç yılda kaydettiği muazzam ilerlemeye tanık oluyoruz ve hem saha içinde hem de saha dışında sürekli olarak çıtayı yükseltme ve daha yüksek performans seviyelerine ulaşma çabalarından gerçekten etkilendik. Bu nedenle, İsveç’teki dostlarımız ve meslektaşlarımızın 2026 yılında kadın milli takımları için önemli bir etkinlik düzenlemeyi taahhüt etmelerinden ve böylece 1989 Erkekler Avrupa Şampiyonası’ndan bu yana ilk kez bu çapta bir müsabakayı İsveç’e getirmelerinden mutluluk ve minnettarız. Bu, voleybol tarihine geçti.” açıklamalarında bulundu.

Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.