İtalyan ekolünün çöküşü!

Bayan Voleybol Milli takımının 2003 yılında elde ettiği başarı sonrası hep gölgede alan Erkek Voleybolcular büyük bir fırsatı daha elinin tersiyle itti. Avrupa Voleybol Şampiyonası’na ev sahipliği yapan Türkiye, İzmir’de bırakın maç kazanmayı adeta voleybol oynamayı unutmuş haldeydi. A grubunda Almanya, Fransa ve Polonya ile bir üst tura çıkabilmek için mücadele eden voleybolcularımızın yüzünde daha ilk günde heyecan, hırs ve en önemlisi motivasyon adına bir şey görmek mümkün değildi.  Şampiyonanın kuraları çekildiğinde tüm spor kamuoyunun ortak bir görüşü bizi de tedirgin ediyordu. Şampiyona daha başlamadan bizim için kurada bitmişti sanki! Üç takımın bir üst tura çıkacağı şampiyonaya iyi hazırlanan İzmir seyircisi Almanya maçında takımlarına gerekli desteği verdi. Ancak takım içerisindeki huzursuzluk daha ilk maçta kendini gösteriyordu. Almanya karşısında alacağımız bir galibiyet belki bizi bir üst tura çıkarmaya yetecekti. Ancak oyuncu tercihleri  maçın kaybedilmesindeki en önemli faktör. Milli oyuncularımızın  kendi takımlarında oynadığı pozisyonlar yerine farklı yerlerde oynatılması aslında Milli takımımızın sonunu hazırladı. Psikolojik olarak zaten maçlara hazır olmayan oyuncularımız bir günlük dinlenmenin ardından ikinci maçında Polonya’ya karşı mücadele ettiler. Bu maçta yaşanan bir olay her şeyi net bir şekilde ortaya koyuyordu. 2-0 yenik durumdaki milli takım oyuncularının gülüp oynayıp birbirleriyle şakalaşması aslında herkesin düşünmesi gereken önemli bir olay olsa gerek!

İşte grubumuzun son maçında Fransa karşısına büyük umutlarla çıkıyorduk. Fransa’yı yenmemiz halinde üst tura çıkacak, taraftarın salona gelmesini sağlayacaktık. Ancak olmadı. Voleybolcularımız için şampiyona Almanya maçı sonrasında bitmişti.
Büyük umutlarla yaklaşık iki yıl önce milli takımın başına getirilen İtalyan antrenör ve ekibinin görev süresi de bize göre bu şampiyona sonrasında muhtemelen sona erdi. Erkeklerde çıkış yakalamak için göreve getirilen Fausto Polidori’nin bu pozisyonun adamı olmadığı, daha çok altyapı eğitmenliği yaptığı için A kategorisinde başarılı olamayacağı ortaya çıktı. Şimdi, İtalyan hocanın kaybedilmesi değil kazanılması zamanıdır. Hiç yüksünmeden gidip TVF Spor Lisesi erkek takımının başına getirilmelidir.

Bülent KARADAŞ


Haberi Paylaş