“İyi bir teklif alırsam burada bırakabilirim”

AXA Sigorta Efeler Ligi’nde şu ana kadar bulduğu 466 sayıyla ligin en skorer ismi olan Sorgun Belediyespor’un tecrübeli Rus pasör çaprazı Roman Danilov ile Türkiye kariyerini, voleybol tutkusunu ve daha fazlasını konuştuğumuz keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

İlk olarak voleybola başlama hikayenden bahsedebilir misin?
Voleybola başlamadan önce spor hayatıma karate ile başlamıştım. Daha sonra judo yaptım, babamın polis olmasından dolayı bu spora yönelmiştim. Çünkü babamın amiri judo antrenörüydü, beni judoya yönlendirdi ve 2 sene judo sporuyla ilgilendim. Bana maddi yönden bir katkısı olmadığı için bırakmak zorunda kaldım. Sporu bırakmak istemedim ve boyum uzun olduğu için voleybola yöneldim. Bölgemizin en iyi voleybol okuluna gitmeye başladım ve voleybol kariyerim de başlamış oldu.

Uzun süre ülkende forma giydikten sonra 2018 yılında ilk yurtdışı tecrübesi için Türkiye’ye geldin ve geçen sezon Katar’da forma giydikten sonra tekrar buraya döndün. Türkiye Ligi’ni tercih etme sebebin neydi?
Efeler Ligi çok kaliteli bir lig ve ben de bu çekişmeli ligde oynamaktan keyif alıyorum. Ayrıca ülkeyi de çok seviyorum. Burada olduğum için çok mutluyum, teklif gelince hemen kabul ettim.

Sorgun Belediyespor’dan bahsedelim. Bu sene takım olarak kendinizi nasıl değerlendirirsin, sezon başında koyduğunuz hedeflere ulaştınız mı?
Yeni sezona takım olarak Play-Off’lara kalma hedefi ile başlamıştık. Bu doğrultuda lige sezon başında iyi bir başlangıç yaptık. Daha sonra inişli çıkışlı performanslar gösterdik. Şu anda Play-Off hedefi için şansımız devam ediyor. Hedefimiz için çalışmalarımıza takım olarak devam ediyoruz.

Sorgun şehrini sevdin mi? Voleybola ilgiyi nasıl buluyorsun?
Sorgun küçük bir şehir. Evimizde oynadığımız maçlara güzel bir ilgi var. Bir alışveriş merkezi, burger yiyebileceğimiz bir restoran olsa her şey çok daha güzel olabilir. Oğlum da bir sushi restoranı olmasını çok istiyor. 🙂

Peki Efeler Ligi’ni nasıl değerlendirirsin? Takımlar arasındaki güç dengelerini nasıl buluyorsun?
Bence Efeler Ligi, dünyanın en kaliteli üçüncü ligi. Takımlar arasında büyük farklar olduğunu düşünmüyorum. Her takım birbiri karşısında galibiyet alabiliyor, sürpriz sonuçlar ortaya çıkabiliyor. Bu durum Türkiye ligindeki mücadeleyi artırıyor ve ligi güzelleştiriyor.

Son maç itibari ile şu an 442 sayı ile ligin en çok sayı üreten oyuncususun ve en iyi servis kullanan sıralamasında ikinci sıradasın. Sezona başlamadan önce böyle bir başarıyı tahmin edebiliyor muydun?
Sezon öncesi bireysel açıdan bunları düşünmedim. Sorgun Belediyespor’a ne kadar katkı sağlarım, takım olarak neleri başarabiliriz ve nasıl daha iyi oluruz bunları düşündüm.

Türkiye ve Katar dışında deneyimlemek istediğin bir lig var mı?
Evet, tabii ki de İtalya’da oynamayı çok isterim. Çünkü İtalya’yı çok seviyorum ve dünyanın en iyi voleybol liginin İtalya olduğunu düşünüyorum.

Rusya gerçek bir spor ülkesi her branşta dünya çapında büyük başarılara imza atıyor. Ülkenin sporcu yetiştirme konusunda disiplini tüm dünyaya örnek oluyor diyebiliriz. Rusya’da yetişmiş bir sporcu olarak neler söyleyebilirsin?
Rusya’da spor sistemi çok zor. Sürekli çalışmak, durmadan çalışmak üzerine kurulu bir spor sistemi var. Bu da ülkede birçok spor dalında başarı getiriyor. Rusya voleybolunu ise hızlı ve güçlü olarak tanımlayabiliriz. Voleybolda tüm çalışmalar bu doğrultuda yapılıyor.

1985 doğumlusun ve şu an ligde pasör çaprazı olarak en deneyimli oyunculardan birisin. Kendine nasıl bakıyorsun, fiziken hala güçlü durumdasın bunun için bireysel olarak neler yapıyorsun?
Oluşturduğum bir fitness sistemim var. Ayrıca vücudumu çok iyi tanıyorum. Nelerin iyi gelip gelmediğini çok iyi biliyorum. Bu yüzden beslenmeme ve sporuma çok dikkat ediyorum. Fitness antrenmanlarıma devam ediyorum.

Sosyal medyada seni sürekli ülkemizin farklı yerlerini gezerken görüyoruz. Türkiye’yi çok sevdiğini de söyledin. Kariyerini burada bitirmeyi düşünür müsün?
Kapadokya inanılmaz güzel bir yer, çok beğendimi söyleyebilirim. Türkiye’de döner yemeyi çok seviyorum. Eğer iyi kontrat alabilirsem voleybol kariyerimi burada bitirmeyi düşünebilirim.

Türkçe olarak ilk hangi kelimeleri öğrendin?
Merhaba, günaydın, afiyet olsun, tamam. 🙂

Mutlu bir evliliğin var, eşin ve ailen burada olmaktan mutlu mu?
Ailem benim ile birlikte burada olmaktan dolayı çok mutlular.

Voleybolu bıraktıktan sonra neler yapmak istiyorsun? Seni voleybol antrenörü olarak görebilir miyiz?
Voleybol kariyerinden sonra fitness alanına yönelmeyi planlıyorum. Fitnessa karşı özel bir ilgim var ve bu alanda çalışmak istiyorum.

Ligimizde beğendiğin Türk oyuncular kimler? Türk voleybolu hakkında neler söylersin?
Daha önce Arhavi’de birlikte oynadığım Hamdi Erkan’ı çok beğeniyorum. Sadece işi ile ilgileniyor ve çok büyük karakter.

 

Haberi Paylaş

Comments are closed.