İzmitli genç voleybolcunun yıldızı parlıyor

Yıllardır voleybol sporunun içinde yer alan Fahri Ançel’in oğlu olan İstanbul Büyükşehir Belediyespor’un başarılı voleybolcusu Ömer Faruk, basamakları emin adımlarla tırmanıyor. İşte Faruk Ançel ile yapılan söyleşi.

BASKETBOL İLE BAŞLADIM, VOLEYBOLA DÖNDÜM
Ömer Faruk Ançel, basketboldan voleybola geçiş yaptığını belirtti ve şunları söyledi: Gölcük’te basketbol oynuyordum. Ancak daha sonra Gölcük Harbiş Spor Kulübü’nde antrenörlük yapan babam Fahri Ançel ile 1980’li yıllarda Galatasaray ve Bursa’da voleybol oynamış eski önemli voleybolculardan Kemal Ayabakan hocalarımın yanında ve Cahit Külebi Orta Okulu Voleybol Takımı’nda oynamaya başladım. Okul takımı ile ilçe şampiyonu olduk. Ardından il karması, oradan da federasyon karması için Ankara’ya 10 günlük kampa davet edildim. Bu kamp dönemi sonunda Galatasaray altyapısına transferim gerçekleşti. Bir yıl sonra ise İstanbul Büyükşehir Belediyespor forması giymeye başladım.

BEĞENDİĞİM VOLEYBOLCULAR
Genç takımda çapraz olarak oynadığım arkadaşım Hakan Yurtseven’in voleybolunu çok beğeniyorum. Aslında köşe oyunculuğuna da uygunum. Ancak takım içi şartlar ve hocalarımın tercihi dolayısı ile daha çok ortada oynuyorum. Türkiye’de Emre Batur oldukça azimli ve istekli bir oyuncu. Dünyada ise Brezilyalı oyuncu Lucas Saatkamp ve Fransız oyuncu şu an İtalya Ligi’nde ter döken Earvin N’Gabeth’i hayranlıkla takip ediyorum. Antrenör olarak Brezilyalı Bernardo Rezende’yi örnek alıyorum.

GURBETTE GÖZÜMÜ GALATASARAY İLE AÇTIM
Voleybol sevgisi, 14 yaşımdayken beni ailemden uzak tutmak zorunda kaldı. Gurbette ilk gözümü açtığım yer Galatasaray oldu. Arkadaşlığı, birlikte yemek yemeyi ve temizlik yapmayı, yani kısaca voleybol dışında bu güzel camiada hayatı öğrenmeye başladım. Özellikle ailenin önemini, parayı da ekonomik anlamda kullanmayı da ilk kez burada öğrendim.

İSTANBUL BŞB’DEKİ ORTAM
Tabii ki Galatasaray’ı unutmayacağım. Şu an formasını giydiğim İstanbul Büyükşehir Belediyespor’da da son derece güzel bir aile ortamımız var. Yöneticilerimiz, antrenörlerimiz, tüm sporcu arkadaşlarımız, büyük küçük herkes her konuda birbirlerine inanılmaz destek oluyor. Birlikte çalıştığım Ertan Albayrak, Hakan Özkan, Vefa Şimşek ve Arda Yolaç hocalarım voleyboluma sürekli katkı sağlıyorlar. Eğitimime de İstanbul Büyükşehir Belediyespor Kulübü’mün sayesinde devam ediyorum.

BİR İNSAN DAHA NE İSTEYEBİLİR Kİ..?
Kulübümün voleybola bakışı mükemmelin de ötesinde. Yöneticilerimizin sağladıkları imkanlarla, tüm antrenörlerimizin organizasyonu ile Efeler Ligi, 1.Lig, 2.Lig, Bayanlar Ligi ve altyapılarda başarıyla faaliyet göstererek yüzlerce sporcuya üst düzeyde voleybol imkanı sağlayan ender kulüplerdeniz. Ayrıca kulübümüz ülkemizi de Şampiyonlar Ligi’nde temsil ediyor. Voleybol için tüm imkanlar hizmetimize sunulmuş durumda. İnsan daha ne isteye bilir ki..?

HEDEFLERİM
Kısa ve uzun vadede hedeflerim var tabii ki. Öncelikle eğitimimi aksatmadan sporun içerisinde kalmayı hedefliyorum. Uzun yıllar kulübüme oyuncu ve yönetici olarak hizmet vermek, Efeler Ligi oyuncusu olmak ve tabii ki Ay Yıldızlı Milli formayla Türkiye’mizi başarıyla temsil etmek istiyorum. 2014 Küçük Erkekler Voleybol Türkiye şampiyonluğu yaşadım. Bu tür başarıların sayısını arttırmak için fazladan çalışıyorum. Voleybol sporuna ilginin artması lazım. Çünkü bunu hak ediyor. Okul – kulüp ve aile işbirliği çok önemli bir parametre. Öğrencilerin, küçük yaşlardaki çocukların salonlara gelmesi sağlanmalı. Kurumsal turnuvalar sıklıkla organize edilmeli.

BABAM İLE VOLEYBOL OYNAMAK
Bu sporda unutamayacağım anılarım oldu tabii ki. 2016’da İzmir Gaziemir’de düzenlenen Altyapılar Voleybol Türkiye Şampiyonası’nda babamın da aynı turnuvada veteran voleybolcu olarak bulunması oldukça güzeldi. Baba-oğul, voleybol oynamak için aynı zemindeydik ve İstanbul Büyükşehir gençleri ile Kocaeli veteranları maçlarımızda birbirimizi destekledik Voleybol her geçen gün gelişiyor ve aynı oranda zorlaşıyor. Öncelikle kulübümüz ve ülkemizi temsil eden diğer takımlarımızın zirvede olmasını çok istiyorum.

ÜLKEMİZ VOLEYBOLUNUN DÜNYA’DAKİ YERİ
Açıkçası kulübümüz ve devletimiz bu imkanları biz Türk sporcularına fazlası ile sağlıyor. Yılmadan, azim ederek çalışırsak başarı gelir. Dünya’da voleybolda ekol olmuş ülkeler var. Erkeklerde Brezilya, Polonya, Amerika, İtalya, Rusya, Arjantin, İran, Fransa, Kanada ve Sırbistan, Dünya’da ilk 10 içinde yer alıyor. Biz ise 24.’yüz. Ülkemiz bayan voleybol takımı sürekli ilk 10, zaman zaman ilk 5’te yer aldı. Geçen yıl Ağustos’ta açıklanan sıralamada 12. sıradaydık. Çin, Amerika, Sırbistan, Brezilya ve Rusya ilk 5’te bulunuyor.

HAKEMLER DE İNSAN
Voleybolda kurallar da her yıl yenileniyor. Hakem yoğun bir spor voleybol. Biz nasıl servisi fileye atabiliyorsak, yanlış pas veriyorsak, smaçları dışarı atıyor ya da bloğa yakalanıyorsak, hakemler de hata yapacaktır. Sadece voleybolun değil, sporun tüm dallarında bu hata doğallığı olmak zorunda. Çünkü diğer türlü işin tadı çıkmıyor. İlla ki teknolojiden de yararlanmalıyız. Tartışmalı pozisyonlar video görüntü sistemi ile düzeltilir ve haksızlıklar da ortadan kalkar.

VOLEYBOL HIZLANIYOR
Açıkçası voleybolda çok duraksamak bence iyi değil. Tam ısınıyor ve ritminizi buluyorsunuz, mola geliyor haliyle de soğuyorsunuz. Sanırım teknik molalarla ilgili yeni düzenlemeler de geliyormuş. Kısacası çok mola alınmasına sıcak bakmıyorum. Artık sporlar daha hızlı oynanıyor. İnsan anatomisi, gelişen teknoloji ile aynı hızda sisteme adapte olmak zorunda. Bilim geliştikçe insan daha da çevikleşiyor. Buna etli robotlaşma da diyebiliriz. 100 metrenin yıllar önce 10 saniyenin altında koşulacağına kimse inanmıyormuş. Ancak şu an Usain Bolt 9.58 ile akıl almaz bir derece elde etti. Voleybol da hızlanıyor. Toparlamak gerekirse eskisinden çok daha fazla çalışmak zorundasınız.

BİZ ÇALIŞIRSAK GERİSİ GELİR
Umarım, kentim Kocaeli’ye ve ülkeme faydalı bir sporcu olurum. İlk önce aileme, ardından oynamaktan büyük bir keyif aldığım ve gurur duyduğum İstanbul Büyükşehir Belediyespor Kulübü’me, eski kulübüm Galatasaray’a, Gölcük’teki kulüplerime, tüm antrenörlerime, yöneticilerime, başkanlarıma ve sporcu arkadaşlarıma bana kattığı değerlerden dolayı çok teşekkür ediyorum. Onların yüzünü kara çıkarmamak için elimden gelenin en iyisini yapacağıma söz veriyorum. Son olarak eklemek istediğim ise şu? Türk voleybolu emin ellerdedir. İş bizde bitiyor. Biz disiplinli ve azim ile çalışırsak gerisi zaten kendiliğinden gelir.

ÖMER FARUK ANÇEL KİMDİR ?
10 Mart 1999 İzmit doğumlu. Ailesi Gölcük’te ikamet ediyor. İlk ve ortaokulu Kocaeli Gölcük Cahit Külebi Ortaokulu’nda okudu. Sporcu bursu ile Galatasaray alt yapısında voleybol oynarken, Bostancı Doğa Koleji’nde lise hayatına başladı. Etiler Anadolu Lisesi ve Avcılar Okyanus Koleji’nde eğitim hayatına devam ediyor. Bu yıl liseden mezun olacak. Ayrıca okul voleybol takımında da oynuyor. İstanbul Büyükşehir Belediyespor’da hem 1. Lig hem de gençler kategorisinde orta oyuncu ve smaçör olarak voleybol oynuyor. Bu süreçte Galatasaray forması ile 2014 Küçük Erkekler Türkiye Şampiyonluğu, Okullar Arası İstanbul ikinciliği, İstanbul Büyükşehir forması ile de 2016 Türkiye dördüncülüğü elde etti.

Kaybak: Kocaeli gazetesi


Haberi Paylaş