Jimmy George: Voleybol için yaşamış olmak

Jimmy George:
Voleybol için yaşamış olmak
Spor tarihi sadece şampiyonları ve istatistikleri hatırlar. Ama spor severler…

Voleybol tarihinde öyle bir isim var ki o Hindistan’da voleybol sporunun oynanması, sevilmesi adına çok çaba sarf etti. Jimmy George. Belki bir çoğunuz bu ismi duymadı ama onu voleybol camiasında, özellikle de Hindistan’da herkes ‘Voleybolun Sihirbazı’ olarak tanıyor. Bir ucu Hindistan’da başlayan ve dünya şöhret basamaklarını adım adım sürdüren bu ‘sihirbaz’ın ömrü ne yazık ki şöhreti kadar uzun sürmedi.

İşte sizlere medyanın pek fazla hatırlatmadığı, yakın voleybol tarihinin sayfalarında tozlanmaya ve unutulmaya yüz tutmuş bir efsanenin hikayesi.

Jimmy George kimdir?

5 Mart, 1955’te Hindistan’ın güneyinde Kannur eyaletine bağlı Kerala şehrinde dünyaya gelen Jimmy George, George Joseph ve Mary George adında Hintli bir anne-baba’nın çocuğudur. Yurt dışında bir takımda profesyonel olarak voleybol oynamış tek Hintli voleybolcu olarak bilinen George, voleybol tarihinde ‘voleybolun sihirbazı’ olarak tanınıyor.

Teknik anlamda görme yeteneği üst seviyede olması sayesinde kendi ülkesi Hindistan’da voleybol oynayan George, yurt dışında da birçok kulüpte profesyonel olarak forma giydi. Hindistan’da voleybolu farklı bir boyuta taşıyan, toplumda voleybolu popüler yapıp sevdiren, oynayamaya teşvik eden George efsaneye dönüştü. Ama kaderi ona o kadar acımasız davrandı ki, George 32 yaşında İtalya’da bir trafik kazasında hayatını kaybetti.

Şöhrete nasıl ulaştı?

Jimmy George ilk olarak Kalavoor Gopinath’in koçu olarak dikkatleri üzerine topladı. Jimmy’nin dayısı Prof. M.T. Emmanuel, Jimmy’nin güçlü bir kişilik olmasındaki en büyük kaynaktı. Çünkü her zaman arkasında duruyor ve ona destek oluyordu. Jimmy’nin voleybolun sihirbazı olmasının hikayesi ilk olarak 1970’tre Calicut Üniversitesi’nin voleybol takımına seçilerek başladı. 1973’te St.Thomas Koleji’ne katılan Jimmy aynı zamanda bu Kerala Üniversitesi’nin kaptanı oldu.

Calicut Üniversitesi’ni üç yıl oynayan Jimmy, Kerala Üniversitesi’nde dört yıl forma giydi. Kerala Üniversitesi’nde oynadığı bu dört sene içinde Hindistan Üniversiteler arası şampiyonada dört defa şampiyonluk yaşattı.
Kerala Eyaletinin takımına 16 yaşında girme şansı yakalayan Jimmy Kerala eyaletini tam 9 defa temsil etti.

Ülkesini 1974’te Tahran’da, 1978’de Bangkok’ta ve 1986’da Seoul’da düzenlenen Asya oyunlarında temsil etti. Ama Yeni Delhi’deki 9’uncu Asya oyunlarında takımında yer alamadı. 1985’de ziyarette Japonya’ya karşı hazırlık maçında forma giydi. 1985’de Suudi Arabistan’da takımının kaptanı olarak yine oynadı. 1986’da Hindistan’da Haydarabat’ta düzenlenen Uluslararası Hindistan Altın Kupa’da takımını şampiyonluğa eriştirdi.
Jimmy George voleybola o kadar tutkundu ki 1976’ta Sağlık Koleji’nden istifa edip Kerala Polis teşkilatına katıldı ve Kerala Polis’in voleybol takımında forma giydi. Ve ölümüne kadar olan süreç boyunca orada oynadı.

Jimmy Hint voleybolunun geleceği adına geniş bir vizyona sahipti. Öyle ki yetenek avcılığı ve yetiştirme konusunda ciddi bir kabiliyeti hatta bir güdüsü vardı. Onun en büyük düşü Hindistan’ın voleybolda bir kupa kazanmasını görmekti. Zaten bu da 1986’da Asya Oyunları’nda gerçekleşti. Seoul’da düzenlenen şampiyonada Hindistan bronz madalyayı evine götürdü. Bir diğer düşü ise Kerala için polis şampiyonluğu yaşamaktı. Ki bunu da 1985’te başardı. Bir düşü daha vardı. Kerala’nın ulusal şampiyonluğunu görmek ama ömrü yetmedi. Nihayetinde Kerala’nın gençleri 1997’de bunu başarmış oldu.

Trajik bir son

Jimmy George 30 Kasım 1987’te İtalya’da bir araba kazasında hayatını yitirdi. Oğlu Joseph George ise babasının ölümünden iki ay sonra dünyaya geldi.

Ödülleri

Jimmy George bir Hintli sporcunun hiçbir zaman hayal bile edemeyeceği ödüllere layık görüldü. Bunlardan biri 21 yaşındayken elde ettiği büyük Arjuna Ödülü. Bu ödülle ilgili bilinmesi gerekilen şey Jimmy bu ödüle layık görülmüş en genç voleybol oyuncusu olmasıdır. 1975’te G.V. Raja ödülüne, 1976’da ise Kerala’nın en iyi sporcusu olarak Manorama Ödülü’ne sahip oldu. Abudhabi Spor Kulübü ile anlaşmalıyken Körfezin en iyi oyuncusu seçildi. 1982’den 1984’e ve 1985’den 1987’ye kadar İtalya’da voleybol oynarken dünyanın en iyi hücum yapan oyuncuları arasına seçildi. 

Ayrıca bilinmeli ki…

1987’de vefatının ardından onu sevenler onun vizyonunu ve düşlerini gerçekleştirmek için Jimmy George Vakfı’nı kurdu. Bu vakıf Jimmy George adına Kerala’nın en iyi sporcusu ödülüne de layık görüldü. Bu ödül Kerala’nın en saygın ödülü durumunda. Bu vakıf aynı zamanda birçok üniversiteye ve üniversite öğrencisine maddi destek vermekte.
Kerala hükümeti yaptırdığı kapalı spor kompleksine Jimmy George’un adının verdi. St.Thomas Koleji’nde onun adına bir voleybol stadyumu yapıldı ve Peravoor’da bir stadyuma bir caddeye Jimmy George’un adı verildi. İtalya’daki arkadaşları ve meslektaşları Jimmy George’un anısına bir kapalı spor salonu yaptırdı ve onun şerefine her yıl orada turnuvalar düzenleniyor.


Haberi Paylaş

Comments are closed.