Julio Velasco: “Bu bir takım zaferiydi”

İtalya Kadın Milli Takımı Başantrenörü Julio Velasco, Voleybol Milletler Ligi ilk hafta maçında Türkiye’yi 3-1 mağlup ettikleri maçın ardından İtalya Voleybol Federasyonu’na açıklamalarda bulundu.

Servis karşılamanın önemine dikkat çeken Velasco: “Çok iyi bir maç oynadık, bu bir takım zaferiydi ve kızlar adına çok mutluyum. Özellikle servis karşılama konusunda çok çalıştılar ve bu gece bizim güçlü noktalarımızdan biri buydu: Türkiye’nin zorlu servislerine rağmen maç boyunca hep iyi servis karşıladık.” dedi.

Süper Final’de forma giyen isimleri dinlendirme kararını almanın kolay olmadığına değinen tecrübeli koç: “Servis karşılarken çok az hata yaptık. Türkiye’yi zora soktuk. Genel olarak her temelde iyi oynadık, özellikle de harika bir maç çıkaran Vargas’a karşı. Maç boyunca asla pes etmedik, her zaman oyunumuzu rakibe empoze etmeye çalıştık. Gerçekten çok memnunum, bunun temel bir zafer olduğunu düşünüyorum, Şampiyonlar Ligi Süper Finalinde oynayan oyuncuları dinlendirme kararını almak hiç de kolay olmadı. Risk aldık ama çok iyi çalışan bu takıma güvendim. Bazıları 8 Nisan’da, bazıları daha sonra, bazıları ise yalnızca iki hafta sonra başladı. Bütün bunlar bize çok güven veriyor ve takım ruhunu güçlendiriyor; şimdi iki grubu birleştireceğiz ve her zaman büyük bir tevazu ile ama aynı zamanda büyük bir inançla bazı şeyleri iyileştirmeye çalışarak bu yolda devam etmeliyiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Geri dönüşte verdikleri reaksiyona değinen İtalyan başanatrenör: “Teknik yönün yanı sıra, bu gece kızlar harika bir karakter gösterisi sergilediler; ilk setten sonra reaksiyon vermek hiç de kolay olmadı, özellikle de Polonya karşısında oynanan maçı görünce. Pes etmedik ve birçoğunun arkalarında çok fazla uluslararası deneyim olmadığını göz önünde bulundurarak kızlara bunun altını çizdim.” şeklinde konuştu.

Paris hedefine yaklaştıklarını belirten Velasco: “Bu gece kazandığımız 10’un üzerinde puan bizi Paris 2024 sıralaması için gerçekten iyi bir konuma getirdi. Şimdi bir sonraki adım, Milano’da antrenman yapan sporcularla bir takım kurdum ve şunu söylemeliyim ki Lorenzo Bernardi’den, Juan Manuel Cichello’dan ve antrenörlerden mükemmel geri bildirimler aldım. Bu akşam sahaya girdiğimde, tribünlerde böyle bir manzara gördüğümde kızlara böyle maçlardan keyif almamız gerektiğini söyledim.” diyerek sözlerini tamamladı.

Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.