’Kadroyu geniş tutacağız’

Karabıyık, Antalya’da yıldız-genç erkek ve bayan milli takımlarının sömestr tatili boyunca yaptıkları kampları ziyaret etti.

Kemer ve Alanya’daki kamplarda voleybolcular ile tek tek ilgilenerek, antrenörlerden bilgiler alan Karabıyık, son 2 yıldır tüm Türkiye’yi tarayarak altyapı adına önemli projelere imza attıklarını belirterek, şunları söyledi:
’’Geçen yıl 16 ilde yaptığımız sporcu taramaları bu yıl 40 ilde yapılacak. Bu taramayı Anadolu’nun bütün illerine yaymak istiyoruz. Bayan ve erkek olmak üzere 500’er sporcu, Temmuz ayı başında il karmaları maçlarında izlenecek ve dikkat çeken sporcular seçilecek. Bu sayı önce 50’ye, daha sonra ise 5-6 günlük kamplar sonrasında 20-30 arasına inecek. Milli takımların ana hedefi her zaman büyüktür. Dünya şampiyonu, olimpiyat şampiyonu olmaktır. Bu başarıyı yakalamak için altyapıya önem vermek çok mühim. Artık milli takımlarımız 10-12 değil, 40 kişilik kadrolar arasından oluşturulacak. Kadro genişliğini sağlayarak, farklı kadrolarla farklı yerlerde olmamız gerekiyor.’’

GENÇ BAYANLARIN HEDEFİ AVRUPA ŞAMPİYONASI

26 Ocak-8 Şubat tarihleri arasında Alanya’da biraraya gelen ve yoğun bir çalışma temposu yaşayan Genç Bayan Milli Takımı, 26 Mart’ta Slovakya’da başlayacak olan Avrupa Şampiyonası hazırlıklarını sürdürdü.

Bayan Milli Takımlar Sorumlusu Cengiz Göllü, (A) Milli Bayan Voleybol Takımı Antrenörü Alessandro Chiappini ile Genç Milli Takım Antrenörü Mehmet Bedestenlioğlu nezaretinde yürütülen kamp çalışmalarına 46 sporcu katıldı.

Federasyon başkanı Karabıyık’ın ziyareti sırasında kampa ilişkin değerlendirme yapan Genç Milli Takım Antrenörü Mehmet Bedestenlioğlu, ’’Neredeyse bütün hedeflerimize ulaştık. Yıldız milli takım kampına çağırdığımız 29 sporcuyu Ankara’da yaptığımız İl Karmaları maçlarından sonra kadroya aldık. Sabah 08.30, akşam 19.30 saatleri arasında günde 5 kez top idmanı yaptık. Çok ağır bir kamptı ama çocukların istekliliği hiç bitmedi. Yıldızlardaki Dünya ikinciliği Türkiye’nin hedeflerini büyüttü. Avrupa Şampiyonası’nda başarılı olacağımıza inanıyorum’’ diye konuştu.

Bayan Milli Takımlar Koordinatörü Cengiz Göllü ise, ’’Bize verilen bu imkanları sporcuları sıkmadan kullanmamız gerekti. Bizleri burada görmüş olmaları gerçekten onları heyecanlandırır. Kendilerine ne kadar önem ve değer verildiğini gösteren bence işaretlerdir. Kamplarda 1992-94 doğumlu sporcularımız var. Yaşlarına ve seviyelerine göre programlar hazırladık ve uyguladık. Voleybolun geleceği çok aydınlık’’ yorumunu yaptı.

GENÇ ERKEKLER İLK KAMPI TAMAMLADI

Genç Milli Erkek Voleybol Takımı ise Kemer’de 26 Ocak-8 Şubat tarihleri arasında yaptığı kampla sezonun ilk çalışmasını tamamladı.

Yapılan kampı değerlendiren Erkek Milli Takım Antrenörü Atay Doğu, ’’Bu kampın amacı doğrudan Avrupa Şampiyonası elemelerine hazırlık değildi. Avrupa Şampiyonası elemeleri 26-30 Mart tarihlerinde Almanya Berlin’de yapılacak. Ancak biz, sömestr tatilini fırsat bilerek 1989-90 doğumlu yetenekli oyuncuları davet ettik ve onların seviyesini görmek istedik. Daha sonraki kamplara buradaki oyuncuların en iyilerini çağıracağız’’ dedi.

Doğu, erkek voleybolunda Türkiye’yi en üst sıralara taşımak için bu çalışmaları sürdüreceklerini de sözlerine ekledi.

Yıldız Bayan Voleybol Milli Takımı ise, aynı tarihlerde Alanya’da yaptıkları kampla sömestr tatili boşluğunu iyi değerlendirme şansı yakaladılar.


Haberi Paylaş

Comments are closed.