Karabıyık: Anadolu’da voleybolu yaymakta sıkıntı yaşıyoruz

Karabıyık, Anadolu’da voleybolu yaymak konusunda sıkıntılar yaşamaya devam ettiklerini belirterek, bayanların voleybola ilgisinin erkeklere oranla daha iyi olduğunu, erkekler için voleybolun futbol ve basketboldan sonra geldiğini söyledi.

Toplumun her kesimine voleybolu sevdirmek için bir dizi projeyi hayata geçirmeye devam ettiklerini kaydeden Karabıyık, ’’Bu sporu sevdirmek için gerek takım, gerekse de milli düzeyde elde edilecek başarılar oldukça önemli. Tüm bunların ardından uluslararası organizasyonlara da ev sahipliği yapılabilirsek, voleybol ülkemizde oldukça yol almış olacak’’ dedi. Bugün Türk sporunun esas probleminin çocukların gelecek kaygısı ile sınav maratonuna hazırlatılması olduğunu ileri süren Karabıyık, ’’Milli Eğitim Bakanlığının sürekli yeni sınavlar ihdas etmesi, aileleri ve çocukları spora müspet bakıştan uzaklaştırıyor. Esas problem bu. Aileler eğitimde ki başarıyı her şeyin üstünde tuttukları için maalesef çocuklarını da bu yönde motive ediyorlar. Bugün çocuklarımız spor salonları yerine artık dershanelere gidiyor. Milli Eğitim Bakanlığının o yaşlardaki çocukların spor yapmasının ve spor alışkanlığını edinmesinin önemini kavrayarak, önlem alması gerekiyor. Bu Türk sporunun sorunu gibi gözükse de aslında Türk gençliğinin geleceğinin sorunudur’’ dedi.

Alt yapıyı geliştirmek için geçen yıl il karmaları projesini başlattıklarını anımsatan Karabıyık, projede geçen yıl 16 olan il sayısını bu yıl 43’e çıkarttıklarını, söz konusu illerde belirlenen antrenör ve koordinatörlerin illerinde sporcu taraması yapmaya devam ettiklerini söyledi. Karabıyık, yapılan tarama çalışmalarında belirlenen sporcuların yaş gruplarına göre takımlara ayrılacağını belirterek, ’’Taramalar neticesinde İstanbul’dan üç, bazı büyük illerden iki, diğer illerden de birer takım olmak üzere 500 kız, 500 erkek sporcu Ankara’ya gelecek. Bunlar dörderli gruplar halinde 3 gün müsabaka yapacaklar. İçlerinden milli takım antrenörlerimizin beğendiği 70 ile 100 arasında çocuğumuz kampa devam edecek. Daha sonra ise bu sayı 32 ya da 36’ya düşürülerek, kalanlar yaz gelişim kampına alınacaklar. Geçen yıl çok iyi sonuçlar elde ettik. Proje sayesinde voleybol yıldız milli takımımızın sporcu havuzunu oluşturmuş olduk’’ diye konuştu.

Sporda başarılı olmanın döngüsel bir süreçte işlediğini, bu döngü içinde başarının başarıyı getirdiğini ifade eden Karabıyık, ’’Başarılıysanız medyada yer buluyorsunuz. Medyada yer buluyorsanız sponsor size yöneliyor. Sponsor yönelince para geliyor. Para gelince tekrar başarı geliyor. Elde edilen başarıların ardından voleybol bugün ülkemizde eskisinden daha çok medyatik oldu. Spor Toto Teşkilatındaki yasa değişikliğiyle İddiaa tahmin kuponlarına artık basketbol ve voleybol maçlarının da girecek olması bunun en net göstergesi’’ dedi.


Haberi Paylaş

Comments are closed.