Karadeniz Baltık temsilcisine büyük geldi

Bu yazımızda, Erkek Milli Takımımızın Samsun’da oynadığı Avrupa Şampiyonası 3. Eleme turu ilk karşılaşmasından edindiğimiz izlenimleri paylaşacağız sevgili voleybol severler.

Yeni Yaşar Doğu Spor Salonu

Şehrin dışında inşa edilen yeni spor salonu, şehir merkezinde bulunan adaşının aksine son derece modern ve yüksek kapasitesiyle salon sporlarında Samsun’un amiral gemisi olmaya aday. Bununla beraber salondaki birçok eksiğin acilen giderilmesi gerekiyor.

Yeni Yaşar Doğu Spor Salonu tarihinde ilk kez bir voleybol maçına ev sahipliği yaptı bugün. Bu yüzden yaşanan aksaklıkların en büyük nedeni tecrübe olarak göze çarptı. İnternet bağlantısında yaşanan sıkıntılar, hangi konuda hangi yetkilinin sorumlu olduğunun belli olmaması, tuvaletlerdeki tamamlanmamış elektrik ve mekanik tesisat böylesi organizasyonlara ev sahipliği yapacak bir salonda olmaması gereken aksaklıklar. Özellikle acil bir durumda ihtiyaç duyulacak tahliye planı, yangın planı, yönlendirme işaretleri gibi eksiklikler baş ağrıtabilecek cinsten.
Salonun spora darbe vurabilecek en büyük eksiği ise ulaşım. Zira şehir merkezinden bir hayli uzakta bulunan salona ulaşmak gerçekten zor. Tramvay hattı henüz bu mesafeye kadar uzatılmamış. Karayolu ise hem riskli, hem de meşakkatli. Nitekim 7500 seyirci kapasiteli salonda çok sayıda koltuk boş kaldı. Hem de böylesi önemli bir maçta. Keşke bu salonun yeri şehre daha yakın bir noktada tespit edilebilseydi ama artık çok geç. Bu saatten sonra yapılması gereken, salona ulaşımı tez elden kolaylaştırmak için yerel yöneticilerle koordinasyon.

Bunun haricinde ölçüler, zemin, ışıklandırma, tribünler ve ilgili donanım, skorboard standartları üst düzeyde belirlenmiş. Mevcut eksikliklerin en kısa zamanda giderilmesi, tüm salon sporlarını Samsun’a taşıyabilecek bir adım olacaktır.

Letonya boş takım değil

Baltık ülkesi rakibimiz, 2. Eleme turunda F grubunda mücadele etti. Namağlup Fransa’nın ardından grubu ikinci sırada bitiren Letonya, 21. yüzyılın spor ülkesi olarak adlandırılan 2007 Avrupa Şampiyonu İspanya’yı geride bıraktı. Ülkemizde Ziraat Bankası ve Halkbank forması giyen pasör çaprazı Gundars Celitans’ın başı çektiği takımda smaçör Lauris Iecelnieks bir diğer tehlikeli isim olarak göze çarpıyor. Ancak her zaman söylediğimiz gibi takım olgusunun en yüksek düzeyde olması gereken voleybol gibi bir sporda iki oyuncu ile maç kazanmak mümkün değil.

Bizimkiler kolej takımı havasında

Milli takımımızın kadrosuna baktığımızda büyük bir gençleştirme operasyonu göze çarpıyor. Metin Toy, Mustafa Koç, Hakkı Çapkınoğlu, Halil İbrahim Yücel, Emin Gök, Burutay Subaşı takımın dinamizmini ve fizik gücünü arttırırken Can Ayvazoğlu, Ulaş Kıyak, Vefa Yılmaz ve Hasan Yeşilbudak tecrübelerini ortaya koyarak bu kolej havasını tamamlayıcı unsur oluyor. Emre Batur ve Serhat Coşkun’un tecrübesi ise yaşlarına göre üst düzeyde. Bu takımın gelecekte büyük işler başarmaması için hiçbir sebep yok. 2007’deki İspanya bundan fazlasına sahip değildi. 

Maçın zamanı zor

Ligler biteli bir ay olmuş. Kimisi moral bozukluğunu yeni atlatmış, kimisi transferini düşünüyor. Kimisi tatile hasret. Bu durumdaki oyuncuları neredeyse sıfırdan alıp hata kaldırmayacak bir maça hazırlamaya çalışıyorsunuz. Sanki yeni bir sezona başlar gibi. Atılan paslardan, vurulan smaçlardan anlayabiliyorsunuz oyuncuların yüzde yüz hazır olmadığını. Buna rağmen elindeki malzemeyi çok iyi kullandı Veljko Basic ve ekibi. Manşet zaafiyetine rağmen fizik gücünü avantaj olarak gördüğü Emre Batur’u smaçör oynatarak istediğini aldı. Hiçbir maceraya atılmadan Türkiye’nin en formda isimlerini harmanlayarak turun ilk ayağını rahat geçti. Bu şekilde devam ederse rövanşta da korkacak bir durum olmaz. Dedik ya, kolej takımı havası var. Ne ligi hüsranla bitiren belli etti durumunu, ne de sakatlıktan yeni kurtulan. Hatta son aylarda inanılmaz bir kayıp yaşayan Burutay, Emre ile birlikte sahanın en skorer oyuncusu oldu. Bu takımı desteklemek şart.

Yıllardır aynı şeyden şikayet ediyorum. Söz konusu kadınlar olunca hayat duruyor. Kadın Milli takımının her hareketi, her oyuncusu olay oluyor. İlgi had safhada. Konu erkekler olunca kimsenin umrunda değil. Ne bir satır haber var, ne de röportaj. Herkes başarıdan, Dünya sıralamasından dem vuruyor. Ancak işi bilenler erkek voleybolunda yer edinmenin kadınlara göre çok daha zor olduğunu görüyor. Voleybolu biraz olsun takip edenler Dünya haritasını eline alıp bir baksın. Hangi ülkeler erkek voleyboluna, hangileri kadınlara daha fazla önem veriyor? Gerek milli takımları, gerekse liglerini karşılaştırsınlar. “Kadınlar erkeklere göre daha başarılı” yorumunu ondan sonra yapsınlar. İlgi ve destek olmazsa başarı nasıl gelecek?

İkinci maç için

İlk maçta 3-0 gibi bir skorla mağlup olan Letonya, bugün olduğu gibi oyunun ağırlığını Celitans üzerinde tutacak. Bizim takım bugünkü gibi servis atarsa bu iş daha da belirginleşecek. Bunun haricinde ekstra yapmamız gereken, Emre’yi manşette daha fazla koruyarak onun hücum gücünden daha fazla faydalanmak, Serhat’ı hücuma hızlı toplarla çıkarmak yerine kendi seviyesinde paslarla oynatmak. Zira Serhat çok yüksek bir oyuncu ve patlayıcı gücünü çabuk kuvvetinden daha iyi kullanıyor. Yatık paslarla koordinasyonunu bozmaya gerek yok, o kendi gücü ve becerisiyle bloğu geçebilecek seviyede bir oyuncu.

Haftaya deplasmanda oynanacak maç sonunda Millilerimizin Avrupa Şampiyonasını garantilemesi dileğiyle,

Kayhan Kösem
kkayhan@hotmail.com
 Haberi Paylaş