Kariyerine yakışmadı

Vakıfbank’ın Fenerbahçe Opet’i ağırladığı play-off yarı final ikinci maçı, iki takım arasında bu sezon oynanan 7 maç göz önüne alındığında her türlü sonucun çıkabileceği nitelikte görünüyordu. Ancak böylesi bir maçta yaşanmaması gereken düzeyde hakem hataları, bu tarihi maçın önüne geçti sevgili voleybolseverler.

İnanmışlık-Travma

Maçın başında sahada izlenen oyun, Vakıfbank’ın “Daha önce yaptık, yine yaparız” inanmışlığını yansıtırken Fenerbahçe Opet için “Aynı travmayı bir kez daha mı yaşayacağız?” endişesini içeriyordu. Filenin altındaki topa blok çıkıp sayıyı kaybetme, aut topu almaya çalışıp hata yapma, anlamsız toplara yanlış hücum tercihleri, orta oyuncunun sürekli manşete girmesi, file üzerinde rahatça tiplenebilecek ilk topun oyuna sokulmak istenirken ıska geçilmesi hep bu travmanın eseri hatalardı. Zira Vakıfbank geçen sezon ligde, bu sezon ise Şampiyonlar Ligi’nde aynı travmayı yaşatmıştı sarı lacivertli rakibine. Ancak kısa periyotlar haricinde maç boyunca yaşadığı travmayı altın sette kafasından silip aynı inanmışlıkla oynayan Fenerbahçe Opet, bu kez gülen taraf oldu.

Vakıfbank için normal değil

Fenerbahçe Opet’in köşe oyuncularının gücü, yüksekliği ve formu düşünüldüğünde ortayı kullanmaması az da olsa anlaşılabilir bir durum. Ancak Vakıfbank’ta Cansu Özbay’ın iyi top geldiğinde dahi ortayı düşünmemesi kabul edilebilir değil. Gabi Guimaraes ve Paolo Egonu’nun maç boyunca müthiş bir oyun sergilemesi, Kara Bajema’nın ise yeterli düzeyde katkı vermesi, maçın 3-0 kazanılmasını sağlamış olabilir. Ancak 15 sayılık bir karar setinde en ufak bir sapma, sizi bugünkü gibi kabul etmesi zor bir mağlubiyete taşıyabilir. Maç boyu “İşte bu maçlar için geldi” denilen Egonu her ne kadar gereğini yaptıysa da altın sette tel tel döküldü ve sezonun genelinde sergilediği grafiğe geri döndü. Brezilyalı yıldız da ağırlığını koyamayınca sahada adeta savaş veren Fenerbahçe Opet’e karşı ortalar olmadan kazanmak nasıl mümkün olacak? Vakıfbank yıllarca katıldığı tüm organizasyonları domine ederken 4 setlik bir maçta ortadan %1.9 (2/104) ile mi hücum etti? A Milli takımın ilk 6 oynayabilecek iki oyuncusundan bahsediyorsunuz neticede.

Ortadan oynamaması normal karşılanan Fenerbahçe Opet’in ortaya %12.4 (13/105) top attığını hesaba katarsak Vakıfbank’ın bu anlayışını nasıl olumlu karşılayabiliriz? Neticede ortadan oynamazken kazanan sarı lacivertlilerde köşe oyuncularının o müthiş formu ilanihaye sürdüremeyeceği belliydi. O form düştüğünde kaybedilenler ortada olunca ortayı yeniden devreye sokan konuk takım, maç genelinde %69.2 (9/13) ile top öldürdü ortadan.

Her maç bir kumarı andırıyor

Fenerbahçe Opet’in maçın başından itibaren köşe oyuncularının üzerine yıktığı oyun, adeta bir kumar masasını andırıyor. Bugünkü maçta çok kötü bir performans sergileyen Arina Fedorovtseva’ya maçın çok büyük bir bölümünde eşlik eden Ana Cristina De Souza, ortadan çok iyi işler yapan sarı lacivertlilerde Melissa Vargas’a düşen yükü inanılmaz derecede arttırdı. Maçta bu yükü yeterince taşıyamasa da %42.9 (12/28) altın sette gereğini %55.6 (5/9) yapan Vargas, bu benzer maçlarda takımını kurtaramayabilir. Diğer köşe oyuncularının toplamda %28 (14/50) ile top öldürdüğünü düşünecek olursanız yalnızca köşelere yüklenmenin bu seviyede maçlar için nasıl bir kumar olduğunu daha iyi anlayabilirsiniz.   

Kariyerine yakışmadı

Ülkemizin en başarılı ve kariyerli hakemleri arasında yer alan Nurper Özbar, bugün oldukça formsuzdu. Verdiği kararlarla herkesi şaşırtan Özbar, yardımcısı Recep Karakoç’un bazı pozisyonlarda kendisini kurtarması sonucu kararlarıyla fazla göz önüne gelmediyse de 3.sette verdiği karar, kariyerini bitirebilecek kadar kötüydü.

 

  • İlk sette skor 17:10 iken Vakıfbank hücumunda Zehra Güneş, hücum dublajında parke olarak topu kurtardı. Topun yere değip değmediğini hiçbir şekilde göremeyecek olan Özbar, pozisyonu net bir şekilde görerek “oyna” işareti yapan Karakoç’a bakmadı ve düdüğünü çalarak sayıyı Fenerbahçe Opet’e verdi. Vakıfbank cephesinin yoğun itirazları sonucu gerçekleşen Özbar –Karakoç konuşması, hatadan döndürdü.

 

  • 2. sette 0:1 iken top dışarı gitti. Çizgi hakemi aut derken Özbar içeride verdi. Neyse ki, GDS devreye girerek Özbar’ın anlamsız kararını düzeltti.

 

  • Aynı sette skor 5:6 iken Egonu hücumunda top bloktan dışarı gitti. Özbar direkt aut çaldı. Deneyimli hakem son anda Karakoç’un işaretini görerek yanlışını düzeltti.

 

  • 3. sette skor 9:6 iken sezonun en büyük ikinci hakem hatası yaşandı. Paola Egonu geri oyuncuyken arkadan hücum yaptı. Defanstan dönen topla file önünde karşılaşan İtalyan pasör çaprazı, karşısında blok yokken topu aşağıya doğru tipledi. Yaptığı ihlalin farkında olan Egonu, hiçbir sevinç gösterisi yapmadan sırtını dönüp pozisyonuna doğru ilerlerken Özbar, topun file altında olduğu gerekçesiyle sayıyı Vakıfbank’a verdi. Hiçbir fizik kanunu ile açıklanamayacak bu duruma dakikalarca itiraz eden Fenerbahçe cephesi ve baş antrenör Zoran Terzic, bunun ödülünü sarı-kırmızı kartla setten ihraç edilerek aldı. Maç boyunca yaptığı hatalar kafasında yer eden Özbar, bu kararla bütün kariyerini adeta çöpe atmış oldu. Kalan bölümde sarı lacivertli taraftarların yoğun protestolarına maruz kalan deneyimli hakem, bundan sonrasını idare ederek geçirdi.

 

Geçen sezon Erkekler Şampiyonlar Ligi final maçında yardımcı hakem olarak gururumuz olan Özbar’ın sezonun bundan sonraki maçlarında dinlendirilerek önümüzdeki sezona hazırlanması, kendisi ve Türk voleybolu adına yapılabilecek en faydalı uygulamalardan biri olacaktır. Bugünkü maçta yaptığı hatalar, skora etki etmediğinden fazla sorun olmayabilir. Ancak o pozisyonda yaptığı hata, Özbar ile sezon sonuna dek yöneteceği maçlara gidecek. Bunu engellemenin tek yolu ise kendisine verilecek destek ile belirli bir dinlenme süresini devreye almak olacaktır.

Voleybol dolu günler dileğiyle,

Kayhan Kösem

kkayhan@hotmail.com

 

Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.